MerhabaKurban Bayramı yaklaşıyor ve piyasada satışı yapılan kurbanlık sayısı bir anda artmaya başladı. Ancak bu durum büyük bir sorunu da ortaya çıkardı.
Kurbanlık olarak seçilen hayvanın bazı özellikleri taşıması, bazı değerlere sahip olması gerekmektedir. Örnek olarak alacağınız küçükbaş hayvanın en az 1 yaşını doldurmuş ya da annesinin boyuna ulaşmış olması gerekmektedir. Büyük baş hayvanlardan sığırda 2 yaş sınırı, devede ise 5 yaşını aşmış olmak şartı aranmaktadır.

Ancak malumunuz ülkemizde bu sınırlara pek uyulmamaktadır. Örneğin bir kuzu Nisan ayında doğduktan sonra bakıma alınmakta, Kasım ayında ise kurbanlık olarak satışa sunulabilmektedir. Aynı durum büyükbaş hayvanlarda da geçerlidir.

Bu sebeple yapacağınız kurbanlık alışverişlerinde öncelikle hayvanın büyüklüğüne ve yaşına bakmanızda fayda vardır. Kurban olması mümkün olmayan hayvanların daha uygun fiyatlı veya daha eti fazla diye tercih edilmesi dini vecibenin et için yapılmasına sebep olacak, sevabı ve geçerliliği tartışmaya açılacaktır.

Kurbanlık Seçerken Yaşına Dikkat Edin… | Türk Besi