Semerkand dergisi, Ağustos sayısında ibadetlerimizin hayatımıza, yaşayışımıza nasıl etki ettiğini veya neden etki etmediğini ele alıyor

"İbadetlerimiz ve Hayatımız" başlıklı ayın konusunda, ibadetlerle kişinin ulaşması gereken hayat tarzının ne olduğu belirtilerek, ibadet ve yaşanan hayat arasındaki uyumsuzlukların sebepleri incelenip çözüm yolu üzerinde duruluyor. Ayın konusu yazarı Siraceddin Önlüer yazının girişinde şunları söylüyor:

"Bütün ibadetler, insanı kötülüklerden arındırır, ahlâkî meziyetlerle donatır ve olgun bir mümin olmasını sağlar. Şayet bunları sağlamıyorsa, ibadetimizde bir eksiklik var demektir.

Namaz kılıyor ama günah alışkanlıklarımız devam ediyorsa, oruç tutuyor ama en yakınlarımıza dahi kalbimiz yumuşamıyorsa, haccımız zekâtımız ahlâkımızı değiştirmiyorsa sorunun nerede olduğunu tespit etmemiz gerekir.

Niyet ve gayret... Buradan başlayarak ibadet hayatımızı onarırsak, bütün hayatımız ilahî nurla aydınlanacak."

"Gerçek namaz mı yoksa alışkanlık mı?", "Allah'ı görüyor gibi", "Allah'ın koruması", "Allah'a yakın olmak", "Hayatı güzelleştiren bir namaz", "Kötülüklerden alıkoyan bir oruç", "Hırsı törpüleyen bir zekât", "Aynı anda hem iyi hem kötü olunabilir mi?", "Kendine beddua", "Bir gün gelir" başlıkları altında hazırlanan ayın konusu, müslümanları özeleştiriye ve müminlikleriyle uyumlu bir yaşayışa çağırıyor. İbadetleriyle hayatını birleştirmek isteyenler için önemli yazı olarak okunmayı bekliyor.

"Kibir Hastalığı" başlıklı başyazısında başyazar Mübarek Erol da, "İnsanlara karşı kibirlenmek insanı helake götürür. Bir anlık kibir yıllarca yapılan ibadeti siler" ve "Kim Allah'tan korkuyorsa, ilim öğrenince, makam mevki elde edince korkusu ve tevazusu daha da artar. Çünkü elde ettiği ilimle niçin Allah'tan korkması gerektiğini öğrenmiş, makam ve mevkinin geçici olduğunu anlamıştır"diyerek ibadetlerimizin kabulü için sahip olmamız gereken ahlâktan bir örnek veriyor.

Dergide ayrıca Ali Uysal'ın "Oruçla Arınmak", Ali Yurtgezen'in "Hâce Muhammed Baba Semmasî (k.s)", Ahmet Nafiz Yaşar'ın "Bayram Sevinci", Yunus Kızılırmak'ın "Malik b. Enes (rh.a)", Selim Uğur'un "Gıybet Yamyamlığı" ve Hasan Akçay'ın "Dili Yitik Şehirleri" başlıklı yazılar yer alıyor.

"Hal Dili", "Binbir Damla", "Tasavvuf Klasikleri", "Her Ay 10 Sünnet", "Tavan Arası", "Kitaplık","Dün Bugün Yarın", "Dünya Hâli" ve "Tencere" köşelerinde de çeşitli konulara yer veriliyor.

Özenle hazırlanan Semerkand Çocuk eki de yine dergiyle birlikte hediye ediliyor.