+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6

Yer İle Göğün Birbirinden Ayrılması

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Dokümanlar Forumunda Bulunan Yer İle Göğün Birbirinden Ayrılması Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Harun Yahya (Adnan Oktar)’a ait sitelerden: Kuran’da göklerin yaratılışı hakkında bilgi verilen bir başka ayet ise şöyledir: O inkar edenler

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Üye Numarası
  140800
  Mesaj
  319
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1761

  Yer İle Göğün Birbirinden Ayrılması

  Harun Yahya (Adnan Oktar)’a ait sitelerden:
  Kuran’da göklerin yaratılışı hakkında bilgi verilen bir başka ayet ise şöyledir:

  O inkar edenler görmüyorlar mı ki, (başlangıçta) göklerle yer, birbiriyle bitişik iken, Biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Yine de onlar inanmayacaklar mı? (Enbiya Suresi, 30)

  Ayetin “birbiriyle bitişik” olarak tercüme edilen “ratk” kelimesi, Arapça sözlüklerde “birbiriyle iç içe, ayrılmaz durumda, kaynaşmış” anlamlarına gelir. Yani tam bir bütün oluşturan iki maddeyi tanımlamak için bu kelime kullanılır. Ayette geçen “ayırdık” ifadesi ise Arapça “fatk” fiilidir ki, bu fiil bitişik durumdaki bir nesneyi yarıp, parçalayıp dışarı çıkması anl***** gelir. Örneğin tohumun filizlenerek topraktan dışarı çıkması Arapçada bu fiille ifade edilir.

  Şimdi ayete tekrar bakalım. Ayette göklerle yerin birbiriyle bitişik, yani “ratk” durumunda olduğu bir durumdan bahsediliyor. Ardından bu ikisi “fatk” fiili ile ayrılıyorlar. Yani biri diğerini yararak dışarı çıkıyor. Gerçekten de Big Bang’in ilk anını düşündüğümüzde, evrenin tüm maddesinin tek bir noktada toplandığını görürüz. Diğer bir deyişle herşey, hatta henüz yaratılmamış olan “gökler ve yer” bile bu noktanın içinde, birbiriyle iç içe, ayrılmaz durumdadırlar. Ardından bu nokta şiddetli bir patlamayla yarılıp ayrılmaktadır.


  2. İddianın Geçersizliği
  Enbiya/30 ayetinde geçen ”Göklerle yerin başlangıçta yapışık/bitişik olduğu ve sonradan tanrı tarafından birbirinden ayrıldığı” ifadesini modern bilimin Big Bang Kuramı ile ilişkilendirmek gerçekten de maharet ister.
  Yukarıya alıntıladığımız mucize yalanı metninde kabul edilen şudur:

  ”Gerçekten de Big Bang’in ilk anını düşündüğümüzde, evrenin tüm maddesinin tek bir noktada toplandığını görürüz. Diğer bir deyişle herşey, hatta henüz yaratılmamış olan “gökler ve yer” bile bu noktanın içinde, birbiriyle iç içe, ayrılmaz durumdadırlar.”
  Demek ki ayette hangi iki cismin başlangıçta bitişik olduğunun ve sonradan ayrıldığının hiçbir önemi yok. Örneğin ayette ”Ay ile Dünya bitişikti” veya ”Ağaçlarla kuşlar bitişikti” veya “herhangi iki cisim bitişikti ve sonradan ayrıldı” yazmış olsaydı mucize yalancıları aynı mantıkla bunu yine ‘big bang’e işaret olarak yorumlayacaklardı; ne de olsa patlayan noktada evreni meydana getiren bütün maddeler toplanmıştı.

  Ayrıca mucize yalancıları, diğer birçok mucize reddiyesinde de değindiğimiz gibi Kuran’da geçen ”yer” kelimesinin “üstünde yaşadığımız Dünya” anl***** geldiğini savunuyorlar (örn. bkz. Yedi Kat Yer ve Yerküre’nin Katmanları).

  ”Gökler” sözcüğünün de -hangisi işlerine gelirse- bazen ”evren/kâinat” bazen de ”Dünya’nın göğü/atmosfer” anl***** geldiğini iddia etmekteler (örn. bkz. Yedi Kat Gök ve Atmosferin Katmanları).

  Burada ”gökler”den hangisinin kastedildiğini somut olarak açıklığa kavuşturma zahmetine girmemişler. Kastedilen eğer Dünya’nın göğü yani atmosfer ise bunu ‘big bang’a bağlamak zaten gülünç olur. Nitekim Dünya’nın atmosferi ‘big bang’den milyarlarca sene sonra oluşmuştur.


  Ama ”gökler”den kastedilen eğer ”evren/kâinat” ise evren ile Dünya’nın başta bitişik olduğu ve sonradan birbirinden ayrıldığı gibi saçma birşey hayal etmemiz gerekir. Dünya’nın koskoca evrende herhangi bir toz taneciği olduğu gerçeği bilinmiyorken ve bütün kâinat, üstünde yaşadığımız Dünya’dan (Yerküre’den) ve bu Dünya üzerine kurulmuş göklerden ibaret sanılıyorken böyle bir ifade anlamlı olabilirdi. Fakat günümüzün bilgisi açısından bu iddiayı koyabileceğimiz bir yer yok. Hele hele bu iddiayı Big Bang Kuramı ile bağdaştırmak saçmadır.

  Big Bang Kuramı’na göre patlamadan bu yana 13,7 milyar sene geçmiştir. Yer’in yani Dünyamızın yaşı 4,5 milyar senedir. Arada 9,2 milyar senelik bir zaman farkı vardır. Bu durum ve şu anda gözlemleyebildiğimiz evren dikkate alındığında Dünyamızın bu evrende önemsiz bir konumda bulunduğu görülecektir. Ayrıca aradaki zaman farkı göz önünde bulundurulursa “gök ile yerin bitişik olması” tezinin ne kadar saçma olduğu ortaya çıkacaktır.

  Yerin ortaya çıkabilmesi için 9,2 milyar sene geçmesi gerekmiştir. Şayet ”gökler” ile kastedilen evren/uzay ise yer uzaya bitişik olmamış, onun içinde yer almıştır. Elbette yerküre merkezli düşünen ve modern bilimden habersiz Kuran yazarlarının bu farkındalıkta olmaları beklenemez.


  3. Eski Yaratılış Efsanelerinde ”Göklerle Yerin Ayrılması”
  Evrenin varoluşunda bir aşama olarak ”yer ile göğün ayrılması” birçok eski yaratılış efsanesinde yer almaktadır.
  Çok tanrılı Sümer Mitolojisi’nde bu anlatım şöyle geçer:

  Gılgamış Destanı – S.Noah Kramer, Tarih Sümerde Başlar Adı yokken göğün daha
  Yerin daha adı yokken
  Babaları okyanustan
  Anaları Ki-ama-t kargaşasına
  Sular karışıp bir oluyordu.

  Gök, yerden ayrıldıktan sonra
  Yer, gökten ayrıldıktan sonra
  İnsanın adı konduktan sonra
  An, göğü alıp götürdükten sonra
  Enlil, yeri alıp götürdükten sonra.
  Sümerler’den sonra Babil Yaratılış Efsanesi Enuma Eliş’te de bu inanç yer almaktadır. “Başlangıçta tatlı su, tuzlu su, sis ve bulut karışımından oluşan bir karmaşa (kaos) vardı. O zaman henüz tanrılar bile yoktu. Tanrılar bu kaosa bir düzen vermek için geldiler ve yapışık olan yer ile göğü ayırdılar” denilmektedir. Ancak efsanenin Babil anlatımında Sümer Tanrısı Enlil’in yerini Babil Tanrısı Marduk almaktadır.(1)

  Eski Mısır Mitolojisi’nde ilk tanrı Atum‘un oğlu Şu, Yer’le göğü birbirinden ayırandır. Şu‘nun (kendi kızkardeşinden yaptığı) çocukları olan Nut göğü, Geb de yeri temsil eder. (2)

  Aynı olgu Tevrat’ta şu şekilde yer almaktadır (3)

  Tanrı “Suların ortasında bir kubbe olsun, suları birbirinden ayırsın” diye buyurdu.
  Ve öyle oldu; Tanrı gökkubbeyi yarattı. Kubbenin altındaki suları üstündeki sulardan ayırdı.
  Kubbeye “Gök” adını verdi. Akşam oldu, sabah oldu ve ikinci gün oluştu.
  Görüldüğü üzere, ”yerle göğün birbirinden ayrılarak yaratılışı” en eski medeniyetlerin mitolojilerinden çıkmış ve birbirinden iktibas edilerek, zamanla evrimleşerek Tevrat’a oradan da -muhtemelen- Kuran’a geçmiştir.  4. Sonuç
  Enbiya/30 ayetinde geçen “göklerle yerin ayrılması” hikayesi modern Big Bang Kuramı ile hiçbir şekilde ilişkilendirilemez; aksine bu kurama ters düşmektedir. Çünkü ”yer” büyük patlamadan milyarlarca sene sonra oluşmuştur.

  Bununla birlikte ”göklerle yerin ayrılması” efsanesi Kuran öncesi varoluş mitolojilerinde de geçmektedir. Ufak bir tarihi araştırma bile bu ayetin ancak günümüzün bilimi ile keşfedilebilmiş olan yepyeni bilgilere mucizevi bir şekilde işaret ettiğini değil aksine tarih boyunca medeniyetlerin birbirine aktarageldiği bir efsanenin tekrarı olduğunu gösterecektir.


  Dipnotlar
  (1) bkz. Enuma Eliş – Almanca

  (2) bkz. Kratz/Spieckermann: Götterbilder, Gottesbilder, Weltbilder; 1. Cild, Sayfa 20


  (3) Tevrat, Yaratılış 1 /6-8

 2. #2
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Sn.deklem,ayetler ile ilgili çok farklı yorumlar vardır mutlaka...Ancak ayeti " bir kişinin " anlatımına bakarak " Aaa bu böyleymiş " demek ne derece doğru...? Siz bir doktora gitseniz,doktor size " ameliyat " dese,hemen " Bıçak altına " yatar mısınız,yoksa bir veya iki doktora daha muayene olup,aynı sözü duyunca mı ameliyat olursunuz...Ayetler kimsenin,HY'nın şahsi malı veya babasının malı değildir...Yorumlamalarının yanlış olmaları,ayetlerin yanlışlığında değil yorum yapan,fikir yürütenlerin yanlışlarındandır ancak...Bu bağlamda...;

  ENBİYA
  30. E ve lem yerallezıne keferu ennes semavati vel erda kaneta ratkan fe fetaknahüma ve cealna minel mai külle şey'in hayy e fe la yü'minun

  30. PEKİ, hakkı inkara şartlanmış olan bu insanlar, göklerin ve yerin [başlangıçta] bir tek bütün olduğunu ve Bizim sonradan onu ikiye ayırdığımızı ve yaşayan her şeyi sudan yarattığımızı görmüyorlar mı? Hâlâ inanmayacaklar mı?

  Şimdi size bu ayete göre iki soru...;

  1-Yaşadığımız evrenin VAROLUŞUNU açıklar mısnız...TEZ iniz nedir...?
  2-Hayatın SUDA başladığına inanmıyor musnuz...İnanmıyorsanız NEREDE başlamıştır...TEZ iniz nedir...?

  Aşağıda size kendi bilgime göre kısacık bir ipucu vereyim,belki işinize yarar...;

  1-Yaklaşık 114 elementin 2000 kadar izotopu vardır. (Hidrojen=Tek protonlu, Döterium iki, Trityum 3 nükleonlu gibi) Bu sistem kusursuz işlemektedir.Ancak, iki istisnası vardır. Helyum 5 ve Helyum 8 izotopu HİÇ YARATILMAMIŞTIR!

  Eğer yaratılsaydı, evren Hidrojen ve Helyum bulutu halinde (Yer gök bitişik) beklerken, eğer He-5 yaratılmış olsaydı, evrenin tüm enerjisini ve sıcaklığını emecekti ve evren yine yaratılmamış olacaktı. Eğer He8 olsaydı, bu kez Helyumdan büyük elementlere Bor, Fluor vb. yol açılmamış olacaktı.

  Herşey H ve He'den ibaret olacaktı.

  Big Bang Kuramı ile hiçbir şekilde ilişkilendirilemez; aksine bu kurama ters düşmektedir. Çünkü ”yer” büyük patlamadan milyarlarca sene sonra oluşmuştur.
  Bu yer Gök ve Yer kavramlarını,her ikisini de oluşturacak materyallerin AYRILMASI olarak düşünebilmenin zorluğu nerededir...?

  Bunu sadece araştırmanız için etkenlerden biri olarak sunduğum ipucu olarak görünüz...

  2-Hayatın yaklaşık 500 milyon yıl önce suda başladığını biliyor ve kabul ediyoruz...Niçin Çünkü BİLİM de zaten bunu söylüyor...Kur'an bunu söylerken Bilim bize bu konuda DETAYLAR sunuyor...

  (örn. bkz. Yedi Kat Gök ve Atmosferin Katmanları).
  Ayrıca..;

  3-Yedi kat göğün,bildiğimiz,bildiğiniz anlamdaki gökyüzü olmadığını daha önce de belirttim...Ancan " temcit pilavı " misali hep aynı söylem ile gelmeyiniz...Galaksilerin SPİN lerini inceleyiniz...Ve kaç spin atabileceklerini bulmaya çalışınız...Ayrıca " 7 KAT " söylemi sadece gök / evren / uzay bağlamında değil,bir çok konuda bir gizli değişken modelidir...Şimdi " 7 Kat Gökten " kastın sadece ve sadece gökyüzü veya atmosfer katmanları bağlayıcılığı olmadığını anladığımıza ve paragraf içerisinde sunmaya gayret ettiğim teze karşılık gelen bir ANTİ TEZ iniz var mıdır...?  Şimdi karşı TEZ lerinizi öğrenebilir miyiz...?

  Sağlıcakla kalınız...

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Üye Numarası
  140428
  Mesaj
  452
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  0
  Syn Bursali ikinizin arasinda gecnesi beklenen tartismaya girmeyecegim ama müsade edersen iki kelime yazip öylece Deklem in olmayan tez lerini ve size veremeyecegi cevaplari okumakla yetinecegim...


  Sayin Bursali , Ben yönetimede bir - iki defa yazdim...Foruma alenen belki 20 defa DEKLEM in kendisinin yüzünede dedim...

  Sen Sadece ve sadece TURAN DURSUN sitesinin HAMALI sin diye....

  Hatta yine defaaten bir noktayi daha dikkatinize sundum Süper Meydan forumuna...

  Bu kisi orada verilen görevi burada harfiyen yerine getiren biri (Turan Dursun sitelerinde ) Hatta öyle bir görev aski varki eline verilenlerin noktasina - virgülüne bile dokunmadan ALIP buraya getiriyor ekliyor sonunada linki ekliyor o sitenin linkini

  Yukaridaki yeni ekledigi yazi.... hücrelerine kadar yine TA$INMA ,bir konu...

  Göklerle Yer’in Birbirinden Ayrılması - Turan Dursun Sitesi Forumları

  Bakabilirsiniz....
  Syn Bursali simdi siz karsi TEZ istemi$siniz ya, o karsi tezleri DEKLEM e ulastirmalri lazim ki sana cevap versin..

  Yazdiklari Kendi yazilari oldugu zaman dikkat et , üc kelimesinin biri ya küfürdür ya hakaret yada alakasiz ne varsa...

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Üye Numarası
  140428
  Mesaj
  452
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  0
  Alıntı deklem´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Harun Yahya (Adnan Oktar)’a ait sitelerden:
  Kuran’da göklerin yaratılışı hakkında bilgi verilen bir başka ayet ise şöyledir:

  O inkar edenler görmüyorlar mı ki, (başlangıçta) göklerle yer, birbiriyle bitişik iken, Biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Yine de onlar inanmayacaklar mı? (Enbiya Suresi, 30)

  Ayetin “birbiriyle bitişik” olarak tercüme edilen “ratk” kelimesi, Arapça sözlüklerde “birbiriyle iç içe, ayrılmaz durumda, kaynaşmış” anlamlarına gelir. Yani tam bir bütün oluşturan iki maddeyi tanımlamak için bu kelime kullanılır. Ayette geçen “ayırdık” ifadesi ise Arapça “fatk” fiilidir ki, bu fiil bitişik durumdaki bir nesneyi yarıp, parçalayıp dışarı çıkması anl***** gelir. Örneğin tohumun filizlenerek topraktan dışarı çıkması Arapçada bu fiille ifade edilir.

  Şimdi ayete tekrar bakalım. Ayette göklerle yerin birbiriyle bitişik, yani “ratk” durumunda olduğu bir durumdan bahsediliyor. Ardından bu ikisi “fatk” fiili ile ayrılıyorlar. Yani biri diğerini yararak dışarı çıkıyor. Gerçekten de Big Bang’in ilk anını düşündüğümüzde, evrenin tüm maddesinin tek bir noktada toplandığını görürüz. Diğer bir deyişle herşey, hatta henüz yaratılmamış olan “gökler ve yer” bile bu noktanın içinde, birbiriyle iç içe, ayrılmaz durumdadırlar. Ardından bu nokta şiddetli bir patlamayla yarılıp ayrılmaktadır.


  2. İddianın Geçersizliği
  Enbiya/30 ayetinde geçen ”Göklerle yerin başlangıçta yapışık/bitişik olduğu ve sonradan tanrı tarafından birbirinden ayrıldığı” ifadesini modern bilimin Big Bang Kuramı ile ilişkilendirmek gerçekten de maharet ister.
  Yukarıya alıntıladığımız mucize yalanı metninde kabul edilen şudur:

  ”Gerçekten de Big Bang’in ilk anını düşündüğümüzde, evrenin tüm maddesinin tek bir noktada toplandığını görürüz. Diğer bir deyişle herşey, hatta henüz yaratılmamış olan “gökler ve yer” bile bu noktanın içinde, birbiriyle iç içe, ayrılmaz durumdadırlar.”
  Demek ki ayette hangi iki cismin başlangıçta bitişik olduğunun ve sonradan ayrıldığının hiçbir önemi yok. Örneğin ayette ”Ay ile Dünya bitişikti” veya ”Ağaçlarla kuşlar bitişikti” veya “herhangi iki cisim bitişikti ve sonradan ayrıldı” yazmış olsaydı mucize yalancıları aynı mantıkla bunu yine ‘big bang’e işaret olarak yorumlayacaklardı; ne de olsa patlayan noktada evreni meydana getiren bütün maddeler toplanmıştı.

  Ayrıca mucize yalancıları, diğer birçok mucize reddiyesinde de değindiğimiz gibi Kuran’da geçen ”yer” kelimesinin “üstünde yaşadığımız Dünya” anl***** geldiğini savunuyorlar (örn. bkz. Yedi Kat Yer ve Yerküre’nin Katmanları).

  ”Gökler” sözcüğünün de -hangisi işlerine gelirse- bazen ”evren/kâinat” bazen de ”Dünya’nın göğü/atmosfer” anl***** geldiğini iddia etmekteler (örn. bkz. Yedi Kat Gök ve Atmosferin Katmanları).

  Burada ”gökler”den hangisinin kastedildiğini somut olarak açıklığa kavuşturma zahmetine girmemişler. Kastedilen eğer Dünya’nın göğü yani atmosfer ise bunu ‘big bang’a bağlamak zaten gülünç olur. Nitekim Dünya’nın atmosferi ‘big bang’den milyarlarca sene sonra oluşmuştur.


  Ama ”gökler”den kastedilen eğer ”evren/kâinat” ise evren ile Dünya’nın başta bitişik olduğu ve sonradan birbirinden ayrıldığı gibi saçma birşey hayal etmemiz gerekir. Dünya’nın koskoca evrende herhangi bir toz taneciği olduğu gerçeği bilinmiyorken ve bütün kâinat, üstünde yaşadığımız Dünya’dan (Yerküre’den) ve bu Dünya üzerine kurulmuş göklerden ibaret sanılıyorken böyle bir ifade anlamlı olabilirdi. Fakat günümüzün bilgisi açısından bu iddiayı koyabileceğimiz bir yer yok. Hele hele bu iddiayı Big Bang Kuramı ile bağdaştırmak saçmadır.

  Big Bang Kuramı’na göre patlamadan bu yana 13,7 milyar sene geçmiştir. Yer’in yani Dünyamızın yaşı 4,5 milyar senedir. Arada 9,2 milyar senelik bir zaman farkı vardır. Bu durum ve şu anda gözlemleyebildiğimiz evren dikkate alındığında Dünyamızın bu evrende önemsiz bir konumda bulunduğu görülecektir. Ayrıca aradaki zaman farkı göz önünde bulundurulursa “gök ile yerin bitişik olması” tezinin ne kadar saçma olduğu ortaya çıkacaktır.

  Yerin ortaya çıkabilmesi için 9,2 milyar sene geçmesi gerekmiştir. Şayet ”gökler” ile kastedilen evren/uzay ise yer uzaya bitişik olmamış, onun içinde yer almıştır. Elbette yerküre merkezli düşünen ve modern bilimden habersiz Kuran yazarlarının bu farkındalıkta olmaları beklenemez.


  3. Eski Yaratılış Efsanelerinde ”Göklerle Yerin Ayrılması”
  Evrenin varoluşunda bir aşama olarak ”yer ile göğün ayrılması” birçok eski yaratılış efsanesinde yer almaktadır.
  Çok tanrılı Sümer Mitolojisi’nde bu anlatım şöyle geçer:

  Gılgamış Destanı – S.Noah Kramer, Tarih Sümerde Başlar Adı yokken göğün daha
  Yerin daha adı yokken
  Babaları okyanustan
  Anaları Ki-ama-t kargaşasına
  Sular karışıp bir oluyordu.

  Gök, yerden ayrıldıktan sonra
  Yer, gökten ayrıldıktan sonra
  İnsanın adı konduktan sonra
  An, göğü alıp götürdükten sonra
  Enlil, yeri alıp götürdükten sonra.
  Sümerler’den sonra Babil Yaratılış Efsanesi Enuma Eliş’te de bu inanç yer almaktadır. “Başlangıçta tatlı su, tuzlu su, sis ve bulut karışımından oluşan bir karmaşa (kaos) vardı. O zaman henüz tanrılar bile yoktu. Tanrılar bu kaosa bir düzen vermek için geldiler ve yapışık olan yer ile göğü ayırdılar” denilmektedir. Ancak efsanenin Babil anlatımında Sümer Tanrısı Enlil’in yerini Babil Tanrısı Marduk almaktadır.(1)

  Eski Mısır Mitolojisi’nde ilk tanrı Atum‘un oğlu Şu, Yer’le göğü birbirinden ayırandır. Şu‘nun (kendi kızkardeşinden yaptığı) çocukları olan Nut göğü, Geb de yeri temsil eder. (2)

  Aynı olgu Tevrat’ta şu şekilde yer almaktadır (3)

  Tanrı “Suların ortasında bir kubbe olsun, suları birbirinden ayırsın” diye buyurdu.
  Ve öyle oldu; Tanrı gökkubbeyi yarattı. Kubbenin altındaki suları üstündeki sulardan ayırdı.
  Kubbeye “Gök” adını verdi. Akşam oldu, sabah oldu ve ikinci gün oluştu.
  Görüldüğü üzere, ”yerle göğün birbirinden ayrılarak yaratılışı” en eski medeniyetlerin mitolojilerinden çıkmış ve birbirinden iktibas edilerek, zamanla evrimleşerek Tevrat’a oradan da -muhtemelen- Kuran’a geçmiştir.  4. Sonuç
  Enbiya/30 ayetinde geçen “göklerle yerin ayrılması” hikayesi modern Big Bang Kuramı ile hiçbir şekilde ilişkilendirilemez; aksine bu kurama ters düşmektedir. Çünkü ”yer” büyük patlamadan milyarlarca sene sonra oluşmuştur.

  Bununla birlikte ”göklerle yerin ayrılması” efsanesi Kuran öncesi varoluş mitolojilerinde de geçmektedir. Ufak bir tarihi araştırma bile bu ayetin ancak günümüzün bilimi ile keşfedilebilmiş olan yepyeni bilgilere mucizevi bir şekilde işaret ettiğini değil aksine tarih boyunca medeniyetlerin birbirine aktarageldiği bir efsanenin tekrarı olduğunu gösterecektir.


  Dipnotlar
  (1) bkz. Enuma Eliş – Almanca

  (2) bkz. Kratz/Spieckermann: Götterbilder, Gottesbilder, Weltbilder; 1. Cild, Sayfa 20


  (3) Tevrat, Yaratılış 1 /6-8  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba,

  Sn.deklem,ayetler ile ilgili çok farklı yorumlar vardır mutlaka...Ancak ayeti " bir kişinin " anlatımına bakarak " Aaa bu böyleymiş " demek ne derece doğru...? Siz bir doktora gitseniz,doktor size " ameliyat " dese,hemen " Bıçak altına " yatar mısınız,yoksa bir veya iki doktora daha muayene olup,aynı sözü duyunca mı ameliyat olursunuz...Ayetler kimsenin,HY'nın şahsi malı veya babasının malı değildir...Yorumlamalarının yanlış olmaları,ayetlerin yanlışlığında değil yorum yapan,fikir yürütenlerin yanlışlarındandır ancak...Bu bağlamda...;

  ENBİYA
  30. E ve lem yerallezıne keferu ennes semavati vel erda kaneta ratkan fe fetaknahüma ve cealna minel mai külle şey'in hayy e fe la yü'minun

  30. PEKİ, hakkı inkara şartlanmış olan bu insanlar, göklerin ve yerin [başlangıçta] bir tek bütün olduğunu ve Bizim sonradan onu ikiye ayırdığımızı ve yaşayan her şeyi sudan yarattığımızı görmüyorlar mı? Hâlâ inanmayacaklar mı?

  Şimdi size bu ayete göre iki soru...;

  1-Yaşadığımız evrenin VAROLUŞUNU açıklar mısnız...TEZ iniz nedir...?
  2-Hayatın SUDA başladığına inanmıyor musnuz...İnanmıyorsanız NEREDE başlamıştır...TEZ iniz nedir...?

  Aşağıda size kendi bilgime göre kısacık bir ipucu vereyim,belki işinize yarar...;

  1-Yaklaşık 114 elementin 2000 kadar izotopu vardır. (Hidrojen=Tek protonlu, Döterium iki, Trityum 3 nükleonlu gibi) Bu sistem kusursuz işlemektedir.Ancak, iki istisnası vardır. Helyum 5 ve Helyum 8 izotopu HİÇ YARATILMAMIŞTIR!

  Eğer yaratılsaydı, evren Hidrojen ve Helyum bulutu halinde (Yer gök bitişik) beklerken, eğer He-5 yaratılmış olsaydı, evrenin tüm enerjisini ve sıcaklığını emecekti ve evren yine yaratılmamış olacaktı. Eğer He8 olsaydı, bu kez Helyumdan büyük elementlere Bor, Fluor vb. yol açılmamış olacaktı.

  Herşey H ve He'den ibaret olacaktı.  Bu yer Gök ve Yer kavramlarını,her ikisini de oluşturacak materyallerin AYRILMASI olarak düşünebilmenin zorluğu nerededir...?

  Bunu sadece araştırmanız için etkenlerden biri olarak sunduğum ipucu olarak görünüz...

  2-Hayatın yaklaşık 500 milyon yıl önce suda başladığını biliyor ve kabul ediyoruz...Niçin Çünkü BİLİM de zaten bunu söylüyor...Kur'an bunu söylerken Bilim bize bu konuda DETAYLAR sunuyor...  Ayrıca..;

  3-Yedi kat göğün,bildiğimiz,bildiğiniz anlamdaki gökyüzü olmadığını daha önce de belirttim...Ancan " temcit pilavı " misali hep aynı söylem ile gelmeyiniz...Galaksilerin SPİN lerini inceleyiniz...Ve kaç spin atabileceklerini bulmaya çalışınız...Ayrıca " 7 KAT " söylemi sadece gök / evren / uzay bağlamında değil,bir çok konuda bir gizli değişken modelidir...Şimdi " 7 Kat Gökten " kastın sadece ve sadece gökyüzü veya atmosfer katmanları bağlayıcılığı olmadığını anladığımıza ve paragraf içerisinde sunmaya gayret ettiğim teze karşılık gelen bir ANTİ TEZ iniz var mıdır...?  Şimdi karşı TEZ lerinizi öğrenebilir miyiz...?

  Sağlıcakla kalınız...


  Buyurun aradan cekileyim...Kaldiginiz yerden devam ediniz....

 5. #5
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Sn.ARIZA,iyi niyetinizle dikkatimi çekmeye çalıştığınızı biliyorum...O yüzden de teşekkür ederim...

  Ancak şu olay var,bu tür konuları,foruma girmiş olan ve bu tür konular hakkında bilgisi olmayan arkadaşlarımızı da kısaca bilgilendirmek gibi,biraz daha farklı düşünmelerini sağlamak,kişilerin olamayabilir ancak Kur'an ile Bilimin çelişmediğini,tersine UZLAŞTIĞINI gösterebilmek açısından değerlendiriyorum ben...

  Sağlıcakla kalınız...

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Üye Numarası
  140800
  Mesaj
  319
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1761
  3-Yedi kat göğün,bildiğimiz,bildiğiniz anlamdaki gökyüzü olmadığını daha önce de belirttim...Ancan " temcit pilavı " misali hep aynı söylem ile gelmeyiniz...Galaksilerin SPİN lerini inceleyiniz...Ve kaç spin atabileceklerini bulmaya çalışınız...Ayrıca " 7 KAT " söylemi sadece gök / evren / uzay bağlamında değil,bir çok konuda bir gizli değişken modelidir...Şimdi " 7 Kat Gökten " kastın sadece ve sadece gökyüzü veya atmosfer katmanları bağlayıcılığı olmadığını anladığımıza ve paragraf içerisinde sunmaya gayret ettiğim teze karşılık gelen bir ANTİ TEZ iniz var mıdır...?

  bu yazınızda ne demek istediğinizi pek anlamadım.bu yedikat göğün ilk katına yıldızları koyduk diyor bir ayette.yıldızlar
  evrenin her yerinde oysa.galaksilerin spinlerinin göğün katlarıyla hiç bir ilgisi olamaz.

Benzer Konular

 1. Yorum: 2
  Son mesaj: 20-12-2011, 05:50 PM
 2. Birbirinden Güzel Psd Dosyaları
  sm06master17 Tarafından Grafik Tasarım Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-10-2011, 02:38 AM
 3. İkizler birbirinden habersiz evlendi
  YukseLL Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 02-10-2008, 11:37 PM
 4. Birbirinden Güzel Brushlar
  dogangunes Tarafından Grafik Tasarım Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 26-03-2008, 02:05 PM
 5. Birbirinden Güzel 3 İlahi
  mehmetyakup Tarafından ilahiler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 07-03-2007, 10:04 AM
Yukarı Çık