Konu Kapatılmıştır + Yeni Konu Aç
7. Sayfa, Toplam 15 BirinciBirinci ... 56789 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 61 ile 70 Toplam: 141

Cuma hutbesı

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Dokümanlar Forumunda Bulunan Cuma hutbesı Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Selam! Değerli Müminler! Dinimizde muaşeret kurallarına büyük önem verilmiştir; bunların en önemlisinin selâmlaşma olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Selâm, bir müslümanın diğer

 1. #61
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Selâmlaşmak

  Selam!

  Değerli Müminler!

  Dinimizde muaşeret kurallarına büyük önem verilmiştir; bunların en önemlisinin selâmlaşma olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Selâm, bir müslümanın diğer müslüman hakkında hayır dilekte bulunması, sevgi ve dostluğunu dile getirmesidir. Selâmlaşma toplumda kaynaşma ve dayanışmayı arttırır. İnsanî ilişkileri güçlendirir. Nitekim sevgili Peygamberimiz,
  “Size, aranızda sevgiyi artıracak bir şey söyleyeyim mi?”
  diye sorduktan sonra,
  “Aranızda selâmı yayınız”
  buyurmuştur [2]. Dinimize göre selâm vermek sünnet, selâm almak ise selâm verenin muhatap üzerindeki bir hakkıdır.

  Çeşitli dinî ve millî geleneklerde değişik selâmlama ifadeleri vardır. Bizim dinî ve millî geleneğimizde selâm verme,
  “Selâmün aleyküm” veya
  “Esselâmü aleyküm”

  şeklindedir. Selâma muhatap olan kişi de
  “Aleyküm selâm”,
  “Ve aleykümüssselâm”

  diyerek karşılık verir. Bu sözler,
  “Allah’ın selâmı üzerinize olsun”; yani
  “Allah’tan size esenlik ve güvenlik diliyorum”

  anlamında kullanılır.

  Hz. Peygamber genellikle
  “Selâmün aleyküm”,
  “Esselâmü aleyküm”,
  “Merhaba”

  gibi ifadelerle selâm verirdi; bu ifadeler Kur’ân-ı Kerim’de de geçmektedir. Dolayısıyla bunlar Hz. Peygamber’in sünnetine en uygun olan selâmlama şeklidir. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de milyonlarca köylümüz, kentlimiz böyle selâmlaşmaktadır. Bunların yanında, “Günaydın, iyi günler, iyi akşamlar” gibi selâmlama ifadeleri de millî kültürümüzde ortaya çıkan yeni zenginliklerimizdendir. Bu tür ifadeler diğer Müslüman milletlerde de bulunmaktadır. Meselâ bizdeki “Günaydın” anlamında Araplar “Sabâhunnûr” deyimini kullanmaktadırlar.

  Aziz Müslümanlar!

  Aslında sözlerin şeklinden daha önemli olanı, onların arkasındaki iyi niyettir, temiz duygu ve dileklerdir; selâm verdiğimiz kişilere karşı içimizde hissettiğimiz sevgi ve saygıdır. Selâmlaşma, müslümanların birbiriyle tanışmalarına ilk adımdır; insanlar arasında dostluk ve kaynaşmaya vesile olan ahlâkî ve toplumsal bir görevdir.

  Kur’ân-ı Kerim’de bildirildiğine göre, cennete girecek müminlere, meleklerin ilk hitabı “Selâmün aleyküm” şeklinde olacaktır. Söz konusu âyette şöyle buyuruluyor:
  “Rablerine karşı gelmekten sakınanlar da grup grup cennete sevkedilirler.
  Oraya vardıklarında kapıları açılır ve cennet bekçileri onlara şöyle derler:
  Size selâm olsun! Tertemiz oldunuz.
  Haydi, ebedi kalmak üzere girin buraya!
  ”[1]

  Aziz Cemaat!

  Müslümanların, evlerine girdiklerinde, eşlerine ve çocuklarına, iş yerlerinde arkadaşlarına ve çalışanlara, yolda karşılaştıklarına selâm vermeleri, Yüce Allah’ın rızasına vesile olur. Nitekim, Resûlullah’ın en yakınlarından Enes b. Mâlik’in anlattığına göre Peygamber Efendimiz, sokakta oynayan çocuklara bile selâm verirdi.

  Hutbemizi bir âyet meâliyle bitirmek istiyorum:
  “Size selâm verildiği vakit, ondan daha güzeliyle veya aynı selâmla karşılık veriniz.
  Şüphesiz Allah her şeyin hesabını gereği gibi yapar.”
  [3]

  [1] Zümer, 39/73.
  [2] Tirmizî, “Kıyâmet”, 42; İbn Mâce, “İkâmet”; 174, “Et’ime”, 1; Müslim, “Îmân”, 93; Ebû Dâvûd, “Edeb”, 131; Tirmizî; “İsti‘zân”, 1; İbn Mâce, “Edeb”, 11.
  [3] Nisâ, 4/86.

 2. #62
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Kur’an’ın indiği ay, Ramazan

  Selam!

  بِسْمِ اللهِ الْرَحْمَنِ الْرَحِيمِ
  شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِي اُنْزِلَ فِيهِ الْقُرْاٰنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدٰى وَالْفُرْقَانِ

  Bismillahirrahmanirrahim

  “O Ramazan ayı ki;
  İnsanlar için bir hidayet rehberi, hak ile batılı ayıran
  ve doğru yolun apaçık delilleri olan Kur’an onda indirildi.”
  [Bakara suresi, ayet 185]

  Muhterem Müslümanlar,
  Yüce Allah, insanoğluna dünya ve ahiret mutluluğu için kitaplar göndermiştir. Bilindiği üzere bunların sonuncusu da Kur’an-ı Kerim’dir. İşte böyle bir Ramazan ayında Kur’an ayetleri Peygamberimiz (s.a.s.)’e nazil olmaya başlamıştır. Nitekim Allah-u Teala:
  “O Ramazan ayı ki; İnsanlar için bir hidayet rehberi, hak ile batılı bir birinden ayıran ve doğru yolun apaçık delilleri olan Kur’anın indirildiği aydır.”
  buyurmaktadır.

  Kur’an ayetlerinin kalplere hayat vermesinden sonra onun aydınlığıyla hidayete eren insanlar, cehalet karanlığından kurtulup, saadet devrine kavuştular. Bilgisizliğin esiri haline gelmiş bir toplum,
  “Yaratan Rabbinin adı ile oku.”
  [2] emrini kendilerine düstur edinerek büyük medeniyetler kurdular. Kur’an-ı Kerim’i bize tebliğ eden Hz. Peygamberin ortaya koyduğu esaslar çerçevesinde onu doğru anlayıp uygulayanlar, huzur ve güven içerisinde yaşarken, onun yolundan uzak kalanlar üzüntü ve kederden kurtulamadılar. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de:
  “Gerçekten bu Kur’an en doğru olan yola götürür ve salih amel işleyen müminler için büyük bir mükafat olduğunu müjdeler.”
  [3] buyurulmaktadır.

  Aziz Müslümanlar,
  Kur’an-ı Kerim muttakiler için bir hidayet kaynağıdır. [4] O bir taraftan dünya hayatında ihtiyaç duyulan esasları, huzurlu ve mutlu bir hayat yaşamanın yollarını açıklarken diğer taraftan da bu geçici hayatın mutlak gaye olmadığını ifade edip, ebedi hayatın önemine dikkat çeker ve onun kazanılmasının yollarını öğretir.

  Bunun için Hz. Peygamber (s.a.s.):
  “Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğretendir.”
  [5] buyurarak Kur’an eğitimini teşvik etmiş,
  “İçinde Kur’an'dan bir şey bulunmayan kişi harap ev gibidir.”
  [6] buyurarak da ondan uzak kalmanın sakıncasına dikkat çekmiştir.

  Değerli kardeşlerim,
  Ramazan, Kur’an’la bütünleşme ayı olmalı. Kur’an sadece elimizde ve dilimizde değil, yüreğimizde, aklımızda, hepsinden öte hayatımızda olmalıdır. Kur’an’ın hayatımızda olması için, düşüncelerimizi, aklımızı ve kişiliğimizi Kur’an’a inşa ettirmeli, ruhumuzun en güzel gıdası olan Kur’an-ı Kerim’i yeni nazil oluyormuş gibi okumalı, onun anlamını düşünmeliyiz.

  Ayrıca Ramazan ayına mahsus olan teravih namazlarına ailemizle birlikte katılmalı, namazlarımızı cemaatle kılmaya özen göstermeliyiz. İftar sofralarımızı misafir ve ihtiyaç sahipleriyle süslemeye gayret etmeli, Ramazan ayının güzelliklerini yaşadığımız toplumdaki çeşitli inanç ve kültürlerle paylaşma yoluna gitmeliyiz. Gönül dünyamızı hayırlı amellerle zenginleştirelim. En önemlisi de Ramazan-ı Şerif ayında okuyarak ve dinleyerek feyz aldığımız mukaddes kitabımız ile bağımızı kuvvetlendirelim.

  Aziz Kardeşlerim,
  Şu niyazımla hutbeme son vermek istiyorum: Yüce Rabbimiz cümlemizi, çoluk çocuğumuzu Kur’an’dan ayırmasın, onun nuru ile aydınlanıp gösterdiği yoldan gitmeyi cümlemize nasip eylesin!

  [1] Bakara, 2/185.
  [2] Alak, 99/1.
  [3] İsra, 17/ 9.
  [4] Bakara, 2/2
  [5] Buhari, Fedailü’l-Kur’an 21; Tirmizi, Fedailü’l-Kur’an 15.
  [6] Tirmizi, Fedailü’l-Kur’an 18.

  Ahmet KARSLI
  Weinheim DİTİB Türkiyem Mevlana Camii Din Görevlisi

 3. #63
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  İslam’ın beş esasından biri oruçtur

  Selam!

  بِسْمِ اللهِ الْرَحْمَنِ الْرَحِيمِ
  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ

  Bismillahirrahmanirrahim

  “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı
  [Bakara suresi, ayet 183]

  Muhterem Mü’minler!

  Peygamber (s.a.s.) Efendimizin Mekke’den Medine’ye hicretinin 2. yılında Şaban ayında farz kılınan oruç, İslam’ın beş temel esasından biridir. On bir ayın sultanı Ramazan ayı da bu ibadetin ifa edildiği mübarek bir aydır. İbadet hayatımıza ayrı bir önem katan oruç, şartlarını taşıyan kadın erkek bütün müminlere farz kılınmıştır. Farziyeti kitap, sünnet ve icma ile sabittir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de;
  “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı.” [1]
  buyrulmaktadır. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) de :
  “Kim inanarak ve sevabını Allah’tan umarak ramazan orucunu tutarsa önceki günahları affedilir.” [2]
  buyurmuştur. Yukarıdaki ayet ve hadisten anlaşılacağı üzere oruç ibadetinin farz kılınmasının hikmeti; kulun takvasını ve sorumluluk bilincini artırması; sağlam bir imanla Allah’ın rızasına yönelmesidir.

  Değerli Mü’minler!

  Oruç, nefsin istek ve arzularına karşı ona dur diyebilmektir. Ruhumuzun dirilişi, vicdanlarımızın yeniden şuura erişme vesilesidir. Oruç, aç kalma değil, açların halini anlamak demektir. Oruç, Cenab-ı Allah’ın üzerimizde olan sonsuz nimetlerinin kadrini kıymetini bilmek demektir. Oruç, nefsin istek ve arzularına karşı, ona dur diyebilmektir.

  İşte bu düşünce ve niyetle tutulan orucun pek çok faydaları vardır: Oruç, ahlakımızı güzelleştirir, merhamet duygularını canlı tutar, nimetlerin kadr-i kıymetini öğretir, insanı sağlıklı yapar ve ona sabırlı olmayı öğretir. Nihayet sahibini Allah’ın sonsuz mükafatına ulaştırır. Peygamber Efendimiz bir kudsi hadislerinde şöyle buyurmuştur:
  “Her bir iyilik için on mislinden yedi yüz misline kadar karşılık olabilir; fakat oruç başkadır. Çünkü oruç benim içindir ve onun ecrini ben vereceğim.” [3]

  Değerli Kardeşlerim!

  Büyük bir fırsat ve mükafat ayı olan Ramazanı çok iyi değerlendirelim. Belki bir daha Ramazan ayına ulaşamayabilirim düşüncesiyle her anını tezekkür ve tefekkürle, ibadet ve taatle geçirmeye gayret edelim. Ayrıca yardımlaşma ayı olan bu mübarak ayda bol bol hayır ve hasenatta bulunalım. Fakiri , yoksulu ve yetimi sevindirelim.

  Hutbemi Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)’in şu hadis-i şerifiyle bitirmek istiyorum.
  “Oruçlunun susması tesbihtir. Uykusu ibadettir. Duası makbüldür ve yaptığı ibadetlerin karşılığı da kat kat verilecektir.” [4]
  “Kim Allah için bir gün oruç tutarsa, Allah yetmiş yıllık bir mesafe kadar onu cehennem ateşinden uzaklaştırır.” [5]

  [1] Bakara, 2/183.
  [2] Buhari, Savm, 6.
  [3] Buhari, Savm, 9.
  [4] Camiiu’s–Sağir, 2/29.
  [5] Müslim, Sıyam, 168, 1.808.

  Yusuf KARABİBER
  Buchen DİTİB Kocatepe Camii Din Görevlisi

 4. #64
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  İtikâf

  Selam!

  Peygamberler adeti, kadim sünnet: İtikâf

  Hz. Aişe (ra):
  “Resûl-i Ekrem Ramazan’ın son on gününde ibadet için yoğun bir gayret içine girer,
  gecelerini ihya edip, ibadet için aile fertlerini de uyandırırdı”

  (Buhari)

  Muhterem Müminler!
  Kur’an-ı Kerim’de isimleri zikredilen Peygamberlerden büyük bir kısmının hayatında uzlet ve tefekkür önemli bir yer tutar. Bu peygamber adetleri, son peygamber Hz. Muhammed Mustafa (sav)’nın hayatında da önce Hira uzletleri, sonra da mescidde itikaf olarak sünnette yerini almıştır. Dolayısı ile itikafa girme adeti kadim bir Peygamberler sünneti ve Ramazan ayının ayrı bir bereketidir.

  İtikâf “akefe” kökünden türemiş Arapça bir kelimedir. Sözlük anlamı,
  “Bir yere bağlanıp kalmak, oraya yerleşmek, hapsetmek, alıkoymak”tır.
  Dinimizde ise, bir müminin kendisini dünya işlerinden soyutlayıp ibadet kastıyla bir camide bulunması demektir. Ramazan ayının son on günü içinde yapılması Sünnet-i Müekkede’dir. Zaten İtikâf denildiğinde daha çok Ramazan ayının son on gününde, bir cami içinde, ibadet kastıyla inzivaya çekilmek anlaşılır. Fakat senenin herhangi bir gün veya saatinde, niyet etmek suretiyle, cami içinde İtikâfta bulunmak da mümkündür. Kadınların İtikâf mahalleri ise kendi evleri içinde ayırdıkları bir yer olabilir.

  Değerli Kardeşlerim!

  İtikâf gerçek bir uzlet, halvet, inziva ve vuslat halidir. Bu, mümin kulun dünya telaşlarını arkasına atıp, yaratıcısı ile bir olma isteğinden doğar. Böylece ev, aile, çocuk, iş ve güç kaygıları bir süreliğine terk edilir. Bir cami köşesinde yalnız kalınıp, bu esnada her türlü malayânî işten el çekilir. Zikir, tesbih, tefekkür ve niyazla vakitler doldurulur; böylece de manevî bir doygunluğa erişilir. Gerçekten insanoğlunun zaman zaman bu tür inzivalara sığınması, bedeni için olduğu kadar, ruhu için de gereklidir. Efendimizin, kendisine nübüvvet gelmeden önce dahi, özellikle Ramazan aylarında, Nur Dağı üzerindeki Hira Mağarası’na gidip orada günler ve gecelerce kalması ve nitekim Kur’an’ın ilk defa orada inmiş olması, İtikâfın önemini gösterir.

  Peygamber Efendimiz (sav), onca tebliğ, davet ve dünyevi bir çok meşguliyyetine rağmen İtikâf ibadetini hiç aksatmamış, özellikle Medine döneminde, Ramazan-ı Şerif’in son on gününü Mescid-i Nebevî içinde İtikâfa girerek geçirmiştir.
  Hz. Aişe (ra):
  “Resûl-i Ekrem Ramazan’ın son on gününde ibadet için yoğun bir gayret içine girer,
  gecelerini ihya edip, ibadet için aile fertlerini de uyandırırdı”

  (Buhari)
  buyurmuştur. Yine Hz. Aişe (ra)’nin beyanına göre
  “Resûl-i Ekrem Ramazan’ın son on gününde İtikâfa girme adetini vefatına kadar devam ettirmiş,
  kendisinden sonra hanımları da bu sünneti hiç terketmemişlerdir.”


  İtikâfın kadim bir ibadet olduğu hususunda yüce Allah’ın şu ayetleri de kesin bir delildir:
  “Biz beyti (Kâbe’yi) insanlara (sevap için) toplantı ve güven yeri kıldık.
  Siz de İbrahim makamından bir namaz yeri edinin.
  İbrahim ve İsmail’e:
  ‘Tavaf edenler, ibadete kapananlar (âkifîn), rüku ve secde edenler için evimi temizleyin’ diye emretmiştik”

  (Bakara Suresi, [2:125])

  Aziz Kardeşlerim!

  İtikâf büyük bir ibadet ve Allah’a yaklaşma vesilesidir. Bu sebeple kurallarına uyarak yapılmalı, içten gelen bir istek ve niyetle edâ edilmelidir. Ruhları dinlendiren, gönülleri manevî hazlarla dolduran ve müminlere, yüceler yücesi Mevlâ’nın kulu olduğu şuurunu tekrar tekrar hatırlatan İtikâf, kişiyi bağrı yanık bir âşık, Allah’ın cemâline sevdalı bir mecnun, korku ve ümit arasında gidip gelen bir garip yolcu hâline dönüştürür. Böylece mümin bir süre için, kavuştuğu şan, şöhret, servet ve mülklerin kendisini kurtarmaya yetmeyeceğini; gün gelip eş, dost, aile ve çocuklarından ayrılıp böyle yapayalnız kalacağını, her şeyin yüceler yücesi Allah’tan gelip yine O’na döneceğini düşünür. İtikâf süresince sanki temiz bir nehirde yıkanıp bütün kirlerinden arındığını hisseder. İbadetin lezzetine erip, günahlardan daha çok kaçınır. Bu uzlet, inziva ve yalnızlık hâli kula acziyetini itiraf ettirip, ilahî bir neşe ile dolmasına vesile olur.

  Bunlardan dolayıdır ki, bütün kardeşlerimizi bu Ramazan ayımızın son on gününde itikafa girmeye davet ediyoruz. Elbette bu herkes için mümkün olamayabilir. Fakat en azından ihya edeceğimiz, Kadir Gecemizde yani Ramazan ayının yirmi yedinci gecesinde mescidlere itikaf niyetiyle girelim ve bir müddet itikaf niyetiyle orada kalalım. Kur’an-ı Kerim okuyarak, kaza veya nafile namazlar kılarak, zikir ve tesbihatta bulunarak doya doya bu mübarek geceyi ihya edelim. Bunu yaparken de çoluk-çocuk demeden bütün ailece mescidlerde hazır olalım.

  Sonsuz ve sayısız selam olsun, bütün itikaf eden kardeşlerimize.

  IGMG İrşad Başkanlığ

 5. #65
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Bin aydan hayırlı gece: Kadir Gecesi

  Selam!

  “Doğrusu biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik.
  Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilir misin?
  Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır.
  Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler.
  O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

  (Kadir Sûresi, [97:1-5])


  Muhterem Müminler!
  Bin aydan daha hayırlı olduğunu Rabbimizin Kur’an’ında haber verdiği Kadir Gecesi’ne kavuşmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İnşaallah bu gece Kadir Gecemizi ihya edeceğiz. Bütün kardeşlerimize mübarek olsun.

  Kadir Gecesi, yani kıymeti Allah katında da değerli olan gece, Kur’an’ın kendisinde inmeye başladığı gecedir. Bunu Kur’an’ımız şöylece beyan buyuruyor:
  “Doğrusu biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”
  (Kadir Sûresi, [97:1-5])

  Muhterem Kardeşlerim,
  Sure-i celileden öğreniyoruz ki; Kur’an-ı Kerim bu gecede inmeye başlamış, bu gecede yapılacak salih ameller bin ayda eda edilecek amellerden daha faziletli kılınmış, bu gece Cebrail (as) ve onunla birlikte çok sayıda melek yeryüzüne iner ve yine bu gece tanyerinin ağarmasına kadar yeryüzü esenlikle dolarak, her türlü kötülükten uzak olacaktır. Yeryüzüne inecek melaike-i kiram uğradıkları her mümine selam vereceklerdir. Ayrıca gelecek bir sene içinde cereyan edecek olan her türlü hadisenin bilgisi Allah Teâlâ’nın ezelî kaza ve takdiri ile görevli meleklere bu gece bildirilecektir. (Tecrîdi Sarih Tercemesi, VI, 312)

  Asıl itibari ile Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber, genel olarak müminler, Ramazan’ın yirmi yedinci gecesinde olduğunda söz birlği etmişlerdir. Hz. Peygamber (sav):
  “Siz Kadir Gecesi’ni Ramazan’ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız”
  buyurmuştur. (Buhârî, Leyletü’l-Kadir, 3; Müslim, Sıyam, 216)
  Böyle olunca bir Müslüman olarak her gecemizi Kadir Gecesi bilerek bilinçli ve dikkatli bir şekilde salih amellerle değerlendirmeliyiz. Çünkü Kadir Gecesi’nin gizli tutulmasının hikmeti, müminlerin uyanık, dikkatli ve devamlı Allah’a ibadet ve taat içerisinde olmalarını sağlamaktır. Onun için de müminler olarak bu geceyi gaflet içerisinde geçirmemeli, ibadet ve taatle değerlendirmeliyiz. Ebû Hüreyre (ra)’ın rivâyet etmiş olduğu bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur:
  “Kim Kadir Gecesi’ni, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah’tan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır.”
  (Buhârî, Kadir, 1)

  Muhterem Kardeşlerim,
  “Kadir Gecesi’ni ihya sadedinde neler yapılırsa iyi olur?” sualine karşı şunları ifade edebiliriz: Kadir Gecemizde – inşaallah – önce yatsı namazımızı ve teravihimizi camilerimizde cemaatle eda etmeliyiz. Namazdan sonra, cemaatle en az bir defa Kur’an-ı Kerim’i hatmetmeli, hatim duasından sonra, bir miktar tesbihat ve zikir yapmalı, daha sonra kaza ve nafile namazlar kılmalıyız. Bütün bunlardan önce de akşam camiye gelirken bu geceyi “camide itikafa girme” gecesi olarak niyetimize almalı ve öylece camiye girmeliyiz. Böylece itikaf sevabına da ereceğimizi unutmamalıyız. Büyük müctehid imamlarımızdan Süfyan-ı Sevrî (rhm):
  “Kadir Gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur’an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir.”
  (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313) demiştir.
  Hz. Aişe (ra) validemiz, Rasûlüllah (sav) Efendimiz’e:
  “Kadir Gecesi’ne rastlarsam nasıl dua edeyim?”
  diye sormuş, Efendimiz (sav):
  “Allahümme inneke afüvvün tühıbbü’l-afve fa’fu annî: Allah’ım sen çok affedicisin, affi seversin, beni affet.”
  diye dua et” buyurmuşlardır. (Tecrîd-i Sarih Tercemesi, VI, 314)

  Aziz Kardeşlerim!
  Ramazan ayının sonuna ve Kadir Gecesi’ne yine mahzun ve gönlü kırık bir şekilde ulaşmış bulunmaktayız. Çünkü, İslam ülkelerinin bir çoğunda halen iç karışıklıklar, ekonomik ve sosyal problemler alabildiğine yaygın olarak hükmünü icra etmektedir. İşte Somali, Filistin, Suriye, Irak, yakın ve uzak doğudaki İslam ülkeleri ölüm, fakirlik, zulüm ve mağduriyetlerin en şiddetlisini yaşıyorlar. Bizler ancak kırık dökük maddi yardımlarımız ve dualarımızla onlara el uzatmaya çalışıyoruz. Bundan dolayıdır ki, bu akşam bütün camilerimizde bir kez daha bu mağdur, mazlum ve muhtaç insanlarımıza birer kelebek etkisi ile ulaşmaya çalışacağız. Bu kampanyamıza siz kardeşlerimizden elimizden ne çıkarsa değil, gerçek anlamda kendimizi zorlayacak şekilde destek vermenizi bekliyoruz. Verelim ki, kardeşlerimizin kanlı göz yaşları en azından bayram günlerimizde dinmiş olsun ve biraz daha gönül rahatlığı ile bayrama kavuşabilsinler. Hutbemizi noktalarken tekrar bütün Ümet-i Muhammed’in Kadir Gecelerini tebrik eder, Kadir Gecesi’nde, kadiri idrak eden müminlerden kılmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederiz.
  IGMG İrşad Başkanlığı

  KADIR GECENIZ ve CUMA NAMAZINIZ MUBAREK OLSUN!

 6. #66
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Ramazan Bayramı Hutbesi

  Selam!

  Süresi bir ay olan bir edep ve erkan okulundan mezun olarak bu sabaha ulaştık. Bundan sonraki görevimiz, edinmiş olduğumuz bu güzellikleri bir ömür boyu geliştirerek devam ettirmemizdir. Sevgili Peygamberimiz (sav):
  “Allah’ın en sevdiği ibadet az da olsa devamlı olanıdır”
  (Buhari, İman, 32) buyuruyor.

  Muhterem kardeşlerim,

  Evveli rahmet, ortası mağfiret (bağışlanma), sonu da ebediyyen cehennem azabından azat olma ayı olan Ramazan Ayı’nı geride bırakıp bayram sabahına ulaştığımız bu mutlu günümüzde, bize böyle bir saadeti bahşeden Rabbimize hamdederiz. Her sayılı gün gibi Ramazan Ayı da hayır ve bereketlerle gelerek bizi şereflendirdi ve gitti. Umarız ki, üzerimizdeki hakkını eda etmişizdir. Her Ramazan Ayı’nda olduğu gibi bu Ramazan Ayı’nda da camilerimiz feyiz ve bereketlerle doldu, güzellikler yaşandı, birlik-beraberlik ve kardeşlik manzaraları oluştu. Cenab-ı Hak’tan bizleri daha nice Ramazan aylarına ulaştırmasını niyaz ederiz.

  Muhterem kardeşlerim,

  Ramazan ayı boyunca oruçlarımızla, teravih namazlarımızla, Kur’an tilavetlerimizle ve mali ibadetlerimizle, hayır ve sevap sayfalarımızı çoğaltmaya çalıştık. Bilhassa mali ibadetlerimizi eda ederek, çeşitli zorluklar içinde yaşayan kardeşlerimizin de bu bayram sabahında yüzlerinin gülmesine katkıda bulunduk. Rabbimizden bu anlamda gayretlerini esirgemeyen kardeşlerimizden razı olmasını bir daha temenni ederiz. Allah, yapılmış olan bütün salih amellerimizi dergah-ı izzetinde kabul buyursun inşaallah!

  Değerli kardeşlerim,

  Ramazan Ayı boyunca diğer zamanlarda muvaffak olamadığımız birçok güzellikler hayatımızda yer buldu. Bu arada bir çok kötü alışkanlıklarımız sabırlarımız karşısında bizden uzak kaldı. İftar sofralarımız, yeni yeni dostluk ve kardeşliklere zemin hazırladı. Zekatlarımız, fıtralarımız, mazlum ve mağdurlara ulaştırılmak üzere yapmış olduğumuz yardımlarımız, Müslümanlar arasındaki yardımlaşma ve dayanışma ruhuna yeniden can verdi. Salih amellerimiz, güzel amel hanelerimizde tertemiz yeni sayfaların açılmasına sebep oldu. Süresi bir ay olan bir edep ve erkan okulundan mezun olarak bu sabaha ulaştık. Bundan sonraki görevimiz, edinmiş olduğumuz bu güzellikleri bir ömür boyu geliştirerek devam ettirmemizdir. Sevgili Peygamberimiz (sav):
  “Allah’ın en sevdiği ibadet az da olsa devamlı olanıdır”
  (Buhari, İman, 32) buyuruyor.
  Ölünceye kadar salih ve güzel ameller peşinde koşmamız şu ayet-i kerimede olduğu gibi Rabbimizin de istek ve emridir:
  “Ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadet et!”
  (Hicr Suresi, [15:99])

  Muhterem kardeşlerim,

  Bu bayram sabahında bile şuana kadar yerine getirilmemişse eda edilmesi gerekli olan bazı görevlerimiz vardır. Mesela üzerimize farz ve vacip olan fıtır sadakalarımız ve zekatlarımız, bu sabaha kadar verilmeli idi. Halen bunları yerine getirmemiş kardeşlerimiz varsa bu gün bile bu görevlerini yerine getirebilirler. Mazlum ve mağdur kardeşlerimiz için yapılan infak çalışmasına herhangi bir sebeple iştirak edememiş olan kardeşlerimiz varsa, onlar da hemen bu çalışmaya iştirak ederek kendilerini bekleyen mazlum ve mağdur kardeşlerini sevindirecek bu hayırlı çalışmada yerlerini alabilirler. En büyük bayramımız olan şu mübarek Ramazan Bayramı sabahında, evvela cemaat olarak bayramlaşalım. Sonra da birbirimizle ziyaretleşmeye gayret edelim. Önce küçükler büyükleri ziyaret etsinler. Büyükler de küçüklere iltifat etsinler. Küskün olanlar barışsın, unutulanlar hatırlansın, sıladaki yakınlarımız aransın. Bayram, hikmeti gereği kardeşliklerin yenilendiği, yeşerdiği günler olsun. Bütün bunlar, çocuklarımıza ve gençlerimize de örnek olacak şekilde yerine getirilsin ki bayram bir edep ve erkan eğitimi günü olmuş olsun. Bu duygu ve düşüncelerle önce siz kardeşlerimizin sonra da bütün Ümmet-i Muhammedi’n Ramazan Bayramlarını tebrikle bu bayramı gerçek bayramların öncüsü kılmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz.

  IGMG İrşad Başkanlığı

 7. #67
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Allah (cc)’la irtibatımızı kesmeyelim

  Selam!

  “De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi alemlerin Rabbi Allah içindir.”
  (En’am Suresi, [6:162])


  Muhterem Kardeşlerim!

  Kur’an-ı Kerim’imiz, insanın Allah’a bağlılığının ölçüsünü, insanın hayatının ve ölümünün, namazının ve sair ibadetlerinin yalnız Allah’a has kılınmasıdır, diye beyan ediyor ve şöyle buyuruyor:
  “De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi alemlerin Rabbi Allah içindir.”
  (En’am Suresi, [6:162])
  Buna göre, batıl din ve inançlardan yüz çevirerek İslam’a yönelmek ve Allah’a kulluk etmek, Allah’a bağlılığın ifadesidir. Allah’ın Rasulü (sav) de Allah’a bağlılığın; gizlide ve açıkta Allah’tan korkmak, O’na güvenmek, O’nun hoşlanmadığı bir şeyde insanların hoşlandığı bir şeyi istemek yerine, insanların hoşlanmadığı bir şeyde Allah’ın rızasını istemek ve insanın sevgisinin de düşmanlığının da, vermesi ve esirgemesinin de başka bir şahsi çıkar ve düşmanlığı olmadan, sırf Allah rızası için olması şeklinde anlatmış ve şöyle buyurmuştur:
  “Allah için veren, Allah için esirgeyen kimse, imanı tam anlamıştır.”
  Kendisini Allah’ın rızasına teslim eden Peygamber Efendimiz (sav) dua ederek konu ile alakalı olarak bir başka hadis-i şerifinde şöyle buyurur:
  “Ey Rabbim, Ey Rabbim, kendimi sana teslim ettim. Sana inandım. Sana güvendim. Sana döndüm. Senin n***** münakaşa eder ve seni hakim olarak kabul ederim.”

  Muhterem Kardeşlerim!

  Birer mümin olarak Allah ile bağlılığımızı devam ettirmeye en büyük vesilemiz namazlarımızı ihmal etmememizdir. Yalnız farz namazlar değil, imkan ölçüsünde nafile namazlara da ağırlık verip, bilhassa gece namazlarını ön plana almalıyız.

  Allah’ı çokça zikretmemiz de bir başka vesilemiz olmalıdır. İnsanın içinde bulunduğu hal ne olursa olsun, bir anlık nefesinin bile Allah’ın zikrinden gafil olmaması gerekir. Dua ve zikirlerimiz, Allah’ın Rasulü ve sahabe-i kiram tarafından okunan dua ve zikirlerden olmalı, okunan bu dua ve zikirlerin manasını da anlayarak okumalıyız.

  Daha bir hafta önce geride bırakmış olduğumuz oruç ibadeti de bizi Allah’a bağlayan en önemli ibadetlerimizdendir. Sadece farz olan oruç değil, nafile oruçlar da tutmak için gayret etmeliyiz. Örneğin her ay içinde üç gün veya her pazartesi ve perşembe gününü oruçlu geçirmek iyi olur. Bu sayede oruç ibadetinin hikmeti olan takva şuuruna da ermiş oluruz.

  Aziz Kardeşlerim!

  Allah yolunda infaklar da Allah ile kulları arasındaki irtibatı güçlü kılar. Zekat ve fıtır sadakası gibi mecburi olan infakların yanında, nafile sadakalar da unutulmamalıdır. Bu hususta yapılan infakın miktarına değil, Allah’ın rızasını kazanmak için, insanı tasadduka yönelten ruh haline ve hislere önem vermemiz gerekir. Bir kimsenin kendisi muhtaç iken verdiği bir tek kuruş, zenginin vereceği bin liradan daha hayırlı ve değerli olabileceği unutulmamalıdır. Allah ve onun Rasulü, sadakayı nefsi temizlemek için bir vesile kılmıştır. Ayağınız kayar da bir günaha girerseniz tevbe ve pişmanlığın yanında infak da yapınız ki, tasaddukun insan nefsini temizlediğini, kötü yollara ve İslam dışı şeylere düşmemek için insanın elinden tuttuğunu tecrübe etmiş olursunuz.

  Özetle izahına çalıştığımız bu yolu takip edecek olursak, sosyal hayatın çeşitli sorunlarıyla uğraştığımız halde, Allah’a yaklaşma ve O’nunla irtibatımızı devam ettirme hususunda başarılı oluruz.

  Öyle ise, kendi nefsi muhasebe ve murakabelerimizi yapmalıyız. Allah’a ve O’nun Kitabına, Peygamberine, hakkıyla iman edip etmediğimizi, Allah ile olan alışverişlerimizde ne dereceye kadar doğru hareket ettiğimizi, verilen emanetlere sadık kalıp kalmadığımızı iyice kontrol etmeliyiz. Zaman, servet ve fikir gibi bize sunulan ihsanlarda, O’nun rızası yolunda ne kadar harcadığımızı ve bu nimetlerden ne kadarını dünyaya ayırmış olduğumuzu iyi tespit etmeliyiz. “Rabbimiz Allah’tır” diyerek kalbimizi huzurla doldurmalı, Allah’la olan irtibatımızı kesmemeliyiz.

  IGMG İrşad Başkanlığı

 8. #68
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Müslüman’ın iktisadi hayatı

  Selam!

  “Hiç ölmeyeceğini zanneden adam gibi amel et ve yarın ölecek adam gibi de kork!.”

  Aziz Müminler!
  Hayatı bize bahşeden Allahımız, bizim için çeşitli nizamlar ortaya koymuştur. Yüce Peygamberimiz (sav) bu ölçüleri hem yaşayarak, hem tebliğ ederek, hem de kapalı bulunan anlaşılması güç hususları açıklayarak bu nizamın en güzel şekilde yaşanılabileceğini önümüze sermiştir. Yüce Allah’ın bizim için ortaya koyduğu nizamlardan biri de “İktisadî nizam”dır.

  Değerli Müminler!
  Yüce dinimiz İslam; öncelikle itikad, ibadet, amel, ahlâk, iktisad, siyaset, hukuk gibi hayatın bütününü içine alan bir hayat nizamı sunmuştur. İktisadî hayatın temeli de aynen namaz, oruç, zekat gibi iman esaslarına bağlıdır. İslam dini; çalışmada, kazanmada, iş ahlâkında, iş vermede, işçi olarak çalışmada, yer altı yerüstü zenginliklerini topluma paylaştırmada, her şeyden evvel helâl-haram dengesinin korunmasını, adalete riâyet edilmesini, harcamalarda lüks ve israftan kaçınılmasını, cimrilik etmeksizin orta bir yol tutulmasını iktisadî hayatın en temelli unsuru olarak bizlere takdim eder. Zira gelir ve gider, üretim ve tüketim, sermaye ile yatırım dengesini kuramayan toplumlar, iktisadî yönden çökmeye mahkûm olurlar.

  Kıymetli Kardeşlerim!
  İnsanda adalet ve hikmetten doğan bir olgu diye tarif edebileceğimiz iktisad, bir diğer mana üzere kanaat ile eş anlamlıdır. İşlerde orta yolu tutmak, her türlü aşırılıktan kaçınmak ve tutumlu olmaktır. Hz. Peygamber Efendimiz, hadislerinde iktisadın peygamberlikten bir parça olduğunu, işlerin hayırlısının ortası olduğunu, harcamalarda iktisatlı ve tedbirli davranmanın geçimin yarısı olduğunu, iktisadlı davrananın sıkıntı çekmeyeceğini ve iktisadın, izzet, şeref, onur ve cömertlik olduğunu bizlere öğretmiştir. İslam iktisadında emek ile elde edilen kazanç kutsaldır. Meşrû kazanç yolları teşvik edilmiştir. Emek ve sermaye dengesi esastır. Yer altı ve yerüstü zenginliklerin değerlendirilmesi şarttır. Tekelcilik ve stokçuluk yasaklanmıştır. Fahiş fiyatla mal satmak yasaklanmıştır. Faiz haram kılınmıştır. İsraf ve savurganlık mutlaka önlenmelidir. Lüks ve aşırı moda takibi İslam dininin hoş gördüğü şeylerden değildir.

  Değerli Müminler!
  Kazancı temiz ve helâl olan bir mümin, meleklerin gıpta ettiği, kıyamet gününde hesabı en hafif kimse olduğu, âyet ve hadislerde uzun uzun anlatılmaktadır. İktisadî yönde dengeli adım atan müminler, şahsiyetli bir duruş sergilerler. Hutbemizi iki hadis mealiyle bitirirken, mali noktada da dünya ahiret dengesini iyi kuran müminlerden kılmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederiz.

  Efendimiz (as) buyuruyor ki:
  “Dünyanızın ıslahına, niz***** çalışınız! Yarın ölecekmiş gibi de ahiret için amel ediniz!.”
  “Hiç ölmeyeceğini zanneden adam gibi amel et ve yarın ölecek adam gibi de kork!.”


  IGMG İrşad Başkanlığı

  Cumaniz mubarek olsun!
  Konu mopsy tarafından (16-09-2011 Saat 09:39 AM ) değiştirilmiştir.

 9. #69
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643
  “Mümin erkeklere, gözlerini dikmemelerini, ırzlarını da korumalarını söyle....
  Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini korusunlar, namus ve iffetlerini esirgesinler.
  ”
  Nur Suresi,30-31

  Her tür zinadan uzak durmak

  Muhterem Müminler!
  Kadın-erkek ilişkilerinde gayr-i meşru ilişkilere zemin hazırlayan her çağın kendisine has bazı vesileleri vardır. Günümüzde internet ağı da bunlardan birisidir. İnternet, bir çok yönü ile insanlara faydalı hizmetler sunmasına rağmen, kadın erkek ilişkilerinde –maalesef – zaman zaman hiç de hoş olmayan olaylara vesile olmaktadır. Önce masumane ve bir merakla başlayan görüşmeler; bir müddet sonra nefis ve şeytanın da devreye girmesiyle, nice ailelerin dağılmasına, yuvaların yıkılmasına, çoluk çocukların anasız babasız kalmalarına sebep olmaktadır.

  Halbuki mukaddes dinimiz İslam, zina fiilini ve zinaya götüren her türlü yaklaşımı da günahlardan saymıştır. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de mealen,

  "Zinaya yaklaşmayın! Çünkü o, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur"
  İsra Suresi,32

  buyurulmuştur. Zinaya yaklaşmayın demek, zinaya götürecek sebeplerden, hareket ve işlerden sakının, yabancı kadın veya erkekleri düşünmeyin, onlarla cinsellik anlamında konuşmayın, onların seslerini şehvetle dinlemeyin, onlara şehvet niyetiyle bakmayın, demektir. Dolayısı ile zinaya sebebiyet verebilecek her türlü, söz, fiil, davranış ve tavırdan uzak olmak gerekir. Dinen evlenme yasağı bulunmayan insanların birbirleri ile olan münasebetlerine Cenab-ı Hak Kur’an’da şöyle dikkat çekmektedir:

  “… Fuhuşların (kötülüklerin) açığına da gizlisine de yaklaşmayın..”
  En'am Suresi,151

  Ayetteki açık fuhuştan maksadın zina, gizli fuhuştan maksadın da evlenilmesi helal olan kadın veya erkeğe bakmak olduğu söylenmiştir. Peygamber Efendimiz (sav) de bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

  “Sizin için en çok korktuğum şey zinadır.”
  El-Camiu’s Sagir, H. No: 2193.

  Aziz Kardeşlerim!
  Zina fiiline sebep olabilecek her vesileden uzak olmak gerekir ki, bu çirkin fiile düşme hatası yaşanmasın. Bu durumu çok iyi bilen Yüce Yaratıcımız, biz kadın ve erkeklerin haram ve helal çizgisine dikkat etmemizi istemiştir. Nur Suresi’nde Cenab-ı Allah bizlere şöyle buyurmaktadır:

  “Mümin erkeklere, gözlerini dikmemelerini, ırzlarını da korumalarını söyle....
  Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini korusunlar, namus ve iffetlerini esirgesinler.
  ”
  Nur Suresi,30-31

  Muhterem Müslümanlar!
  Üzülerek ifade etmek gerekir son zamanlarda bir çok dini bütün, cami ve cemaate devam eden insanlarımızın arasında bile, internet faciası yaşayan ailelere şahit oluyoruz. Bundan dolayıdır ki, Müslümanlar olarak, birbirimizi uyaralım, çoluk çocuğumuza sahip çıkalım ki, Peygamber Efendimiz (sav)’in şu müjdelerine mazhar olalım. Resul-i Ekrem buyuruyor ki:

  “Gençligini zinadan koruyan cennete girer.”
  Beyhaki

  “Siz iffetli olursanız, kadınlarınız da iffetli olur
  Hakim

  “Namusunuzu koruyun, zina etmeyin! Namusunu koruyana cennet vardır.”
  (Hakim)

  “Kötülükten korunmak için, nikahlı yaşayın ve iffetli olun!”
  (İbni Asakir)

  IGMG İrşad Başkanlığı

  CUMANIZ MUBAREK OLSUN!

 10. #70
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Açık Cami Günü: Rahmet Peygamberi Muhammed (sav)

  Selam!

  O, “Alemlere rahmet”
  Enbiya Sûresi:107

  ve “Andolsun ki, Resulullah, sizin için, Allah´a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah´ı çok zikredenler için güzel bir örnektir.”
  Ahzab Sûresi:21


  Muhterem Müslümanlar,
  Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) yüce yaratıcımız Allah’ı Teala’nın (cc) son elçisidir. Yüce kitabımız Kuran’ı Kerim de buyurulduğu üzere, O,

  “Alemlere rahmet”
  Enbiya Sûresi:107

  ve
  “Andolsun ki, Resulullah, sizin için, Allah´a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah´ı çok zikredenler için güzel bir örnektir.”
  Ahzab Sûresi:21

  O’nun sünneti Müslümanlar için bir ölçü ve kaynaktır. İman konular ve günlük sorunlar da her defasında O’na yöneliriz.

  Müslümanlar için Peygamberimizin sünneti vahyin hayata uygulanmış şeklidir. Allah’u Teala (cc) yüce kitabı Kuran-Kerim de birçok defalar Peygamberimizin örnekliğine dikkat çeker ve O’na uymamızı emreder.

  “...Peygamber size ne verdiyse onu alın, size ne yasakladıysa ondan da sakının. Allah´tan korkun. Çünkü Allah´ın azabı çetindir”
  Haşr Sûresi:7

  Diğer bir ayette şöyle buyrulur:
  “...Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz Allah´a ve ahirete gerçekten inanıyorsanız onu Allah´a ve Resûl´e götürün (onların talimatına göre halledin); bu hem hayırlı, hem de netice bakımından daha güzeldir.”
  Nisa Sûresi:59

  Aziz Kardeşlerim,
  Bu söylediklerimiz Müslümanlar için gayet doğaldır. Fakat Gayri Müslimler Peygamberimizi nasıl algılıyorlar? Allah’ın son elçisi olarak tüm insanlığa hitap eden Peygamberimiz hakkında ne biliyorlar? O’nun hakkında düşünceleri nedir? Müslüman olmayan kişilerin azımsanamayacak bir kesimi O’nu merhametin ve adaletin bir timsali olarak değil, aksine maalesef şiddet ve fanatiklik ile bağdaştırıyorlar. Örneğin, komşularımız, iş arkadaşlarımız, sınıftaki öğrenci arkadaşlarımız kötü niyetle olmasa bile böyle düşünüyorlar. Bunun sebebi İslam’ın peygamberi şiddet yanlısı ve fanatiktir imajının yüzyıllardır mevcut olması ve bugüne kadar gelmiş bulunmasıdır. Oysa Allah’ın Elçisi (sav) hakkındaki düşünceleri çoğunlukla yanlış bilgilere dayanıyor.

  Tam da bu noktada bizlere çok büyük vazifeler düşüyor. 3 Ekim 2011 Açık Cami Günü bunu düzeltebilmek için iyi bir fırsat. Bu yılki Açık Cami Günü’müzün sloganının ‘Hz. Muhammed – Rahmet Peygamberi’ olması boşuna değil. O günde yapacağımız hizmetlerin esas gayesi Peygamberimizi doğru anlatmak ve O’nun hakkındaki yanlış, eksik bilgileri düzeltmektir.

  Açık Cami Günü’ndeki yegane görevimiz – ama unutmayalım sadace o gün için değil, hergün böyle olmalı – Müslüman olmayan misafirlerimize Peygamberimiz hakkında anlayabilecekleri dilden doğru bilgiler aktarmaktır. Bu gayretlerimizin daha iyi anlaşmamıza vesile olmasını ve yanlış anlaşılmaları bertaraf etmesini ümit ediyoruz. Allah’ım (cc) bize sözlerimiz ve yaptıklarımızla Peygamberimizi en iyi şekilde anlatabilme gücü ver, böylece çevremizdeki insanlar da O’nu (sav) bizim tanıdığımız gibi tanıyabilsinler.

  IGMG İrşad Başkanlığı

  CUMANIZ MUBAREK OLSUN!

Benzer Konular

 1. Bu Gun CUMA!!!
  mopsy Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 85
  Son mesaj: 21-10-2016, 09:43 AM
 2. Cuma hutbesı-2
  YukseLL Tarafından Dini Dokümanlar Foruma
  Yorum: 178
  Son mesaj: 21-10-2016, 09:37 AM
 3. Cuma'nin Hit'i
  mopsy Tarafından Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-09-2011, 02:59 PM
 4. ATATURK ve BALIKESİR HUTBESİ
  mopsy Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 04-10-2009, 02:00 PM
 5. Veda hutbesı/ılk evrensel beyanname
  mopsy Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 15
  Son mesaj: 17-07-2009, 04:43 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık