Konu Kapatılmıştır + Yeni Konu Aç
4. Sayfa, Toplam 15 BirinciBirinci ... 2345614 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 31 ile 40 Toplam: 141

Cuma hutbesı

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Dokümanlar Forumunda Bulunan Cuma hutbesı Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Selam! Muhterem Müslümanlar! Sevgili peygamberimiz 571 tarihinde Rebîül evvel ayının 12’sinde pazartesi günü dünyaya şeref vermişlerdir. Onun kutlu doğumu alemlere

 1. #31
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Mevlid kandili

  Selam!

  Muhterem Müslümanlar!

  Sevgili peygamberimiz 571 tarihinde Rebîül evvel ayının 12’sinde pazartesi günü dünyaya şeref vermişlerdir.

  Onun kutlu doğumu alemlere rahmet, tüm insanlığa huzur ve saadet getirmiştir.

  Zira Peygamber Efendimiz (s.a.s.) dünyayı şereflendirmeden önce insanlık en karanlık dönemini yaşıyordu. Sevgi ve şefkat duyguları kaybolmuş, haktan, hakikatten ve adaletten hiçbir eser kalmamıştı. Zulme uğrayanların, diri diri toprağa gömülen kız çocuklarının feryadını kimseler duymuyordu. Cehalet dünyanın her yerini kaplamış, akıllara durgunluk verecek, insanın kanını donduracak kadar günahın her türlüsü açıkça işleniyordu.

  Merhum Akif’in dediği gibi:
  “Sırtlanları geçmişti beşer yırtıcılıkta;
  Dişsiz mi bir insan, onu kardeşleri yerdi.”
  İşte böyle bir zamanda alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz(s.a.s.) insanlığın mâkus tarihini değiştirdi. Mekke’nin ufkunda parlamaya başlayan Nübüvvet nuru ile kalplerimiz münevver oldu. Onun sayesinde insanlık, yeniden insan olduğunun farkına vardı. Onun sayesinde, yitirilen insani duygular yeniden kazanıldı.

  Kıymetli Kardeşlerim!

  Peygamber Efendimiz(s.a.s.) sulh ve barış elçisi, tüm canlılara karşı rahmet ve şefkat Peygamberidir. Allahın insanlık âleminde yarattığı en müstesna şahsiyettir. O, Allaha giden yolda rehberimiz, salât ve selamlarımızla manevi ikliminden soluklandığımız sevgililer sevgilisidir. Yüce Allah(cc) Ahzab Suresinin 21’inci ayeti kerimesinde; “Andolsun, Allah’ın Resülünde sizin için; Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır.” buyurmak suretiyle O’nu tüm insanlara örnek olarak göstermiştir.

  Muhterem Müslümanlar!

  Mevlid kandili, Peygamber Efendimizin bütün zamanlara hitap eden ve tüm insanlığa hayat iksiri sunan evrensel mesajlarını değerlendirmemiz bakımından bizlere bir hatırlatma olmalıdır.

  Değerli Müminler!
  Peygamber Efendimizi sevmek onu gereği gibi anlamak, onun manevi mirasına sahip çıkmak; tüm davranışlarımızda onun tavsiyelerine göre hareket etmek ile olur.

  Kandilinizi tebrik ederken, hutbemi Tevbe suresi 128’inci ayeti kerime meali ile bitiriyorum:

  “Andolsun, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir. O size çok düşkün, mü’minlere karşı da çok şefkatli ve merhametlidir.”


  Hazırlayan: Muammer TURAN
  Altındağ Müftüsü
  Redaksiyon: İl Müftülüğü Hutbe Komisyonu

 2. #32
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  İman Amel İlişkisi

  Selam!

  İnsanın ilk görevi, Allah’ın varlığına ve birliğine iman edip, emirlerini yerine getirmek, yasaklarından kaçınmaktır. Ne ulvi bir görev! Zira iman, kalbin nuru, ruhun gıdasıdır. İbadetler ise kalpteki imanın hayatımıza yansımasıdır. Zaten yaratılışımızın gayesi de budur.

  Çünkü insanlığın kemali iman ve ameldeki kemaldedir. Onun için Cenabı Hak, Zariyat sûresinin 56. ayetinde şöyle buyuruyor:
  “Ben cinleri ve insanları ancak Bana ibadet etsinler diye yarattım.”
  Namaz, oruç, hac ve zekât gibi ibadetler yanında müminin her meşru faaliyeti, dinimize göre ibadettir.

  Değerli Müminler!

  Kur’ân-ı Kerîm’in birçok âyetinde iman ile “sâlih amel”in yan yana zikredilmesi, amel ile iman arasında çok yakın bir ilişki olduğunu göstermektedir.
  Bir müslümanın inancıyla amelinin uyum içerisinde olması, kuvvetli bir imana sahip olduğunun alâmetidir. İman esasları bir ağacın kökü ve gövdesi, amellerse yaprakları ve meyvesi gibidir. Köksüz gövdesiz, meyve ve yapraklar oluşmaz ama meyvesi olmayan bir ağacın faydası da sınırlıdır. Ayrıca bir ağaç kurumaya başlayınca ilk olarak yaprakları sararıp dökülür. İbadetsiz imanın durumu da böyledir.

  İman edip, gereğini yapanların mükâfatlarını Cenâb-ı Hak Enfâl Suresinin 2. âyetinde şöyle bildiriyor:
  “Müminler ancak, o kimselerdir ki; Allah anıldığı zaman kalpleri titrer. Âyetleri okunduğu zaman bu onların imanlarını artırır ve Rablerine güvenirler; namaz kılarlar; kendilerine verdiğimiz rızıktan infak ederler. İşte gerçekten inanmış olanlar bunlardır. Onlara Rablerinin katında mertebeler, mağfiret ve cömertçe verilmiş rızıklar vardır.”

  Aziz Müminler!

  Kalpteki iman ışığının hiç sönmeden parlaması, giderek gücünü artırması ancak sâlih amellerle mümkün olur. “Dünya ve ahiretimiz için yararlı işler” anl***** gelen sâlih amel, samimi imanın en önemli göstergesidir.

  Kıymetli Müslümanlar!

  Dünya ahiretin tarlasıdır. Burada inanıp hayırlı işler yapanlar, orada bunun karşılığını alacaklardır. Öyleyse imanımızı rabbimizin hoşnut olacağı iyi ve güzel işlerle taçlandıralım. Böylece hem iyi bir mümin hem de iyi bir insan olalım.
  Hutbemi başta okuduğum Ankebut Suresi 3. âyetin meâliyle bitirmek istiyorum.
  ‘’İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece ‘’İman ettik’’ demeleriyle bırakılacaklarını mı sandılar? Andolsun ki biz onlardan öncekileri de imtihandan geçirmişizdir. Allah doğru söyleyenleride mutlaka bilir, yalancılarıda mutlaka bilir.’’

  MUHARREM KAYAHAN
  Mevlana Camii İmam-Hatibi
  BEYLİKDÜZÜ

  CUMANIZ MUBAREK OLSUN!

 3. #33
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Gıybet

  Selam!

  Yüce dinimiz toplumun huzurlu, fertlerin ahlaklı olmasına, kişilerin haklarının, onurlarının ve mahremiyetlerinin korunmasına büyük önem vermiştir. Bundan dolayıdır ki, dinimizde insanların gizli hallerini araştırmak, haksız eleştirilerde bulunmak, iftira atmak, yalan söylemek gibi kötü davranışlar yasaklanmıştır. Toplumun huzur ve güvenini zedeleyen davranışlardan biri de halk arasında dedikodu olarak bilinen gıybettir.

  Gıybet, bir kimsenin arkasından, onun hoşlanmayacağı sözler söylemek ve kusurlarından bahsetmektir. Konuşulan sözün doğru olması gıybet yapmak için haklı bir gerekçe değildir. Sevgili Peygamberimiz, bir gün ashabına; “Gıybet nedir, bilir misiniz?” diye sorar. Onlar da; “Allah ve Rasûlü daha iyi bilir” derler. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz; “Din kardeşinin hoşuna gitmeyecek şekilde onun ardından konuşmandır” buyurur. Sahabenin; “Ya Rasûlellah! O kimse benim konuştuğum gibi ise yine de gıybet olur mu?” diye sorması üzerine Allah Rasûlü; “Şayet konuştukların o kişide varsa gıybetini etmiş olursun. Aksi halde ona iftira etmiş olursun!” buyurur.

  Allah Teâlâ Kur’ân-ı Kerim’de gıybet yapmayı, ölmüş din kardeşinin etini yemeye benzeterek gıybetin ne kadar çirkin bir davranış olduğuna önemle dikkat çekmiştir.

  Değerli Müminler!

  Başkasının malına onun izni olmadan el uzatmak nasıl ki kul hakkıysa, aynı şekilde kişinin şeref ve haysiyetine dil uzatmanın da bir kul hakkı olduğunu unutmamalıyız. Hatta kişinin şeref ve haysiyetinin onun malından daha değerli olduğu şüphesizdir. Gıybet insanlar arasında fesat çıkardığı gibi ahiret açısından da vebali ağır olan bir günahtır. Nitekim Peygamber Efendimiz (as), insanların gıybetini edenlerin göreceği azabı şöyle açıklar: “Miraca çıktığım gece bir takım insanların yanından geçtim. Bunlar, bakırdan tırnaklarıyla yüzlerini ve göğüslerini tırmalıyorlardı. Cebrail’e (as) bunların kimler olduğunu sordum. O da, “Bunlar, gıybet edenlerdir” dedi.”

  Gıybet etmek haram olduğu gibi dinlemek de haramdır. Onun için mümkün olduğunca gıybete engel olunmalıdır. Peygamberimiz (sav) bir hadis-i şeriflerinde; “Kim ki, din kardeşinin gıybet edilmesini önlerse Allah Teâlâ o kimseyi cehennemden korur!” buyurur. Gıybete gıybetle karşılık vermek de caiz değildir. Dinimiz bize kötülüğe iyilikle karşılık vermeyi tavsiye etmiştir. Yüce Rabbimiz, “İyilikle kötülük bir olmaz! Sen, kötülüğü en güzel şekilde sav.” buyurmuştur.

  Öyleyse, aziz cemaat, insan onurunu zedeleyen, kırgınlıklara sebebiyet veren ve aynı zamanda kul hakkı olan gıybetten uzak duralım. Gıybetini yaptığımız kimselerle helalleşip hatalarımızdan dolayı tevbe edelim. Hutbemi, Peygamber Efendimizin (as) şu güzel müjdesi ile bitiriyorum: “Kim bana diline sahip çıkmayı ve iffetini korumayı garanti ederse ben de onun cennete girmesine kefil olurum!”

  Kadir KORKMAZ
  M.Z. Kotku Camii M.K.
  Başakşehir/ İstanbul

 4. #34
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Geçici Gizli Nikah

  Selam!

  Aile, bir milletin temeli ve toplumun çekirdeğidir. Aile olmadan millet var olmaz. Bir milletin gücü aile kurumunun sağlam olmasına bağlıdır. Evlenmek ve yuva kurmak, ruhen ve bedenen sağlıklı her insanın en tabii hakkıdır, zaruri bir ihtiyacıdır. Allah Teâlâ insanı bu ihtiyaç ile yaratmıştır. İnsan neslinin kıyamete kadar var olmasını murat eden Yüce Mevlâmız, bunu ilâhî bir kanun olarak erkek ve kadının beraber olmasına bağlamıştır Bu beraberliğin, Rabbimizin gösterdiği ölçüler dâhilinde olmasının adı nikâhtır, evliliktir Bu yol peygamberlerin yoludur Peygamberler evlenmiş ve ümmetlerine de evlenip çoğalmalarını tavsiye etmişlerdir

  Değerli Müminler!

  Nikâh akdi, aralarında evlenme engeli bulunmayan erkek ve kadının herhangi bir zorlama ve baskı altında kalmaksızın, şahitler huzurunda karşılıklı rızalarını beyan ederek kurulmuş olur. Arada nikâh bağı olmaksızın kurulan evlilik dışı ilişkiler ve adı ne olursa olsun, geçici birliktelikler dinimizce haramdır. Hukukî sorumluluk doğurmayan bütün uygulamalar, İslâm’ın hedeflediği sağlam aile yapısını yansıtmaktan uzaktır. Bu uygulamaların özellikle kadını mağdur hale getirdiği, erkeğin de iffetini zedelediği hepimizin mâlumudur. Nikâhın, nesebi ve nesli koruyan toplumsal yapıda güveni temin eden bir sözleşme olduğu asla unutulmamalıdır.

  Bu hususta Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır:
  “Dîni ve ahlâkî yaşantısı hoşunuza giden kimseler size müracaat ettiğinde onları evlendirin. Aksi takdirde yeryüzünde kargaşa ve büyük bir ahlâkî bozukluk olur.”

  Bu ahlâkî bozulmayla gününüzde karşılaşıyoruz ne yazık ki… Evet nikâhsız beraber yaşama, gizli nikah veya geçici nikah diye tabir edilen uygulamalar, çağımızda bilhassa –sözde- gelişmiş ülkelerde gittikçe yaygınlaşan ahlâkî bozulma ve sapmaları doğurmaktadır. Şu husus asla unutulmamalıdır

  Aziz cemaat:

  İslam Dini, evliliğin devamlı olmak üzere kurulmasını öngörmüş, nikâh akdinin sıhhati için bunu şart koşmuştur. Yeni bir aile, ancak dinen ve hukuken geçerli bir nikâhla kurulur. Çeşitli mazeretler ileri sürerek geçici veya gizli kıyılan nikâhlar dinimizce geçerli değildir.

  Nitekim Rasulullah (sav)
  “Nikâhı ilan ediniz” buyurmuştur.

  Muhterem Kardeşlerim!

  Aile bütün toplumlarda görülen sosyal bir kurum ve bir duygu mektebidir. İnsanın içinde doğup hayatla tanıştığı bu kutsal müessesenin geleceği asla keyfi isteklere, kötü niyetlere bırakılmamalıdır. Temelleri sağlam atılmalı, yaşatılması için her türlü fedâkarlık gösterilmelidir.

  Dinimizin öngördüğü model aile; üyelerinin dayanışması, birbirlerine sevgi, saygı ve fedakârlıkları üzerine kurulur. Her insan ayrı bir dünyadır. Kadın ve erkek, cinsiyetlerine özgü yetenekleriyle büyük bir zenginlik ortaya koyar. Bu sebeple aile üyeleri arasındaki farklılıklar ayrışmaya değil, kaynaşmaya vesile olmalıdır.

  Hutbemi Efendimizin bir uyarısı ile bitiriyorum:
  “Nikâh (evlenme) benim sünnetimdir. Kim benim sünnetimden uzaklaşırsa benden de uzaklaşır.”

  SELAHATTİN PALA
  ŞİFA FATİH CAMİİ İMAM – HATİBİ
  TUZLA/İSTANBUL

 5. #35
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Haklara Duyarlı Olmak

  Selam!

  Doğumundan ölümüne, hayatının her safhasında başkasına muhtaç olan insan için toplu halde yaşamak bir zarurettir. Bir arada bulunmak insana bazı haklar kazandırdığı gibi sorumluluklar da yükler. Huzurlu bir ortam oluşturmamız bu hak ve sorumluluklara, karşılıklı olarak riayet etmemize bağlıdır. Ailede başlayan hak ve sorumluluklar akraba ve komşularla çevre ve iş hayatıyla genişleyerek, çeşitlenerek devam eder.

  Haklar ve özgürlükler mutlak ve sınırsız değildir, başkalarının hak ve özgürlükleriyle sınırlıdır. Müzik dinlemek bir hak ise evde, araçta ve düğünde bu hakkımızı kullanırken başkalarını rahatsız etmemek de görevimizdir. Sokaklardan, yollardan ve diğer umuma açık alanlardan istifade ederken usulüne uygun davranmalı, başkalarının haklarına riayet etmeliyiz.

  Bu hem dinî hem insanî görevimizdir. Bacamızın dumanı ile havayı kirletmek, kullandığımız elektrik ve suyun bedellerini başkasına ödetmek, telif haklarını çiğnemek, marka taklit etmek, trafik kurallarını ihlal etmek, korsan taksicilik yapmak gibi pek çok husus günümüzde dikkat edilmesi gereken haklardandır. Bunlar kul haklarına girer ve Allah katında sorumluluğu ağırdır.

  Aziz Müminler,

  İnsaf sahibi her insandan, başkasının haklarına riayet etmesi beklenir. Özellikle ahirette iğneden ipliğe her yaptığının hesabını vereceğine iman eden Müslüman, kul hakkıyla ilahi huzura gitmemelidir. “Kim zerre kadar hayır yaparsa onu görecektir, kim zerre kadar şer yaparsa onu görecektir” buyrulduğunu hepimiz biliriz. Sevgili peygamberimiz de, “Kıyamet günü haklar sahiplerine mutlaka verilecektir. Hatta boynuzsuz koyun boynuzlu koyundan hakkını alacaktır” derken kul hakkının önemine ve bu konudaki sorumluluğun ne kadar ağır olduğuna dikkat çekmiştir.

  “Cebrail bana komşu hakkı konusunda o kadar tavsiyelerde bulundu ki neredeyse komşuyu komşuya mirasçı yapacak sandım” buyuruyor Peygamberimiz… Bunlar hep kul hakkı ile ilgili ikazlardır. Gelip geçenleri rahatsız etmesin diye yoldaki taşı kaldırmayı imandan sayan dinimizin, yaya kaldırımlarını işgal etmeyi, trafiği aksatacak, insanların malını ve canını tehlikeye sokacak davranışlarda bulunmayı hoş karşılaması mümkün mü?

  Muhterem Kardeşlerim,

  Dinimiz kul haklarına bu kadar önem verdiği halde bugün İslam toplumlarında insan hayatının ve haklarının bu kadar ucuz olduğu acı bir gerçektir. Müslümanlar bu gerçek üzerinde derin derin düşünmeli, nefis muhasebesi yapmalıdırlar. Oysa Sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde; “Müslüman Müslüman’ın dilinden ve elinden emin olduğu kimsedir”, veda hutbesinde de; “Canlarınız, mallarınız, ırzlarınız mukaddestir. Her türlü tecavüzden korunmuştur” buyuruyor.

  Hutbemi Hz. Lokman’ın oğluna yaptığı şu nasihatle bitirmek istiyorum: “Ey oğulcuğum! İşlediğin şey, bir hardal tanesi ağırlığınca olsa da, bir kayanın içinde veya göklerde yahut yerin derinliklerinde bulunsa, Allah onu getirip meydana kor.”

  Yüce Rabbimiz bizleri kul hakkıyla huzuruna çıkanlardan eylemesin.

  Ahmet GÜRSOY
  Zeytinlik Camii İmam-Hatibi/Tuzla

 6. #36
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye diojen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesaj
  437
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  19529
  HAYAT VE İMTİHAN


  Muhterem Müminler!

  Dünya bizler için her yönüyle bir imtihan yeridir. Allah Teâlâ Kur’ân-ı Kerîm’de bunu şöyle haber vermektedir. “Yemin olsun ki, biraz korku ve açlık, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek sizi deneriz. Sabredenleri müjdele” [3]. Diğer bir âyette de “Allah ölümü ve hayatı hanginizin daha iyi ameller yapacağı hususunda sizi denemek için yarattı. O çok güçlü, çok bağışlayandır.” [1] buyurmaktadır.

  Her birimiz, içinde bulunduğumuz şartlarla Allah Teâlâ tarafından denenmekteyiz. Zenginlik-fakirlik, makam-mevki, sağlık- hastalık, mal ve evlatlar bu sınavın birer parçalarıdır. Rabbimiz Teâlâ “Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak hayır ile de şer ile de deniyoruz. Dönüşünüz ancak banadır.” [4] buyurarak, karşılaşacağımız bu imtihanlara hazırlıklı olmamızı istemektedir.

  Bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz kendisinin de imtihan edilmek ve imtihan etmek üzere gönderildiğini beyan etmektedir [2]. Yine Sevgili Peygamberimizin ifade ettiği gibi en ağır zahmet ve sıkıntılara uğrayanlar peygamberler olmuştur [5].

  Yaratılış gayesini anlayan her olgun mümin için maddî ve manevî bütün imtihanlar, Yüce Yaratıcıdan gelen olgunluğa erme vasıtalarıdır. Demir dövüle dövüle işlendiği gibi insan da zahmetlerle kemale erer ve kişinin gerçek şahsiyeti böyle imtihanlarda ortaya çıkar.  Anadolu’da yaşayan büyük velilerden şair Eşrefoğu Rûmî
  “Hoştur bana senden gelen
  Ya hil’at ola yahut kefen
  Ya gonca gül yahut diken
  Lütfun da hoş kahrın da hoş”

  diyerek her türlü imtihan karşısında müminin sergilemesi gereken tavrı çok güzel bir şekilde ifade etmiştir. Dert ve musibet zamanlarında bu şekilde olgun bir tavır sergilemek mânen yükselmeye ve günahtan arınmaya vesile olur; isyan etmek de kişinin dünya ve âhiret mutluluğuna zarar verir [6].

  Aziz Müslümanlar!

  Dünya hayatını yaşarken, gayemiz hem dünya hem de âhiret mutluluğunu kazanmak olmalıdır. İnandığımız iman, ibadet, ahlâk kurallarını hayatımıza yansıtamıyor, İslâm’ın güzelliklerini yaşayamıyorsak kulluk imtihanını kaybediyoruz demektir.

  Fani olan ömrümüzün hesabını iyi yapalım. Her gün kendimiz ve ailemiz için, vatanımız, milletimiz ve insanlık için faydalı olan yeni bir şey yapma çabası içinde olalım. Asıl müslümanlık ve yüksek insanlık işte buradadır. Amel defterimizi bu tür hayırlarla doldurarak Allah’ın huzuruna çıkalım. Yaptığımız bütün işlerin Rabbimizin rızasına uygun olmasına gayret gösterelim.

  Unutmayalım ki iki cihan saadetini dünya hayatında kulluk imtihanını başaranlar kazanacaktır. Yine bilelim ki olgun ve sâlih müminler, âhiret kurtuluşu için gerekli olan görevleri yerine getirirken, dünyadan da nasibini unutmazlar. Dünya hayatının uygun fırsatlarından istifade ederek hem dünyalarını hem de ebedi hayatlarını inşa ederler. Hutbemi Asr sûresinin meâli ile bitiriyorum. “Asra yemin olsun ki insan gerçekten ziyan içindedir. Ancak iman eden, salih amel işleyen, birbirine hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesnadır” [7].

  [1] Mülk, 67/2.
  [2] Müslim, “Cennet”, 63.
  [3] Bakara, 2/155.
  [4] Enbiyâ, 21/35.
  [5] Tirmizî, “Zühd”, 56; İbn Mâce, “Fiten”, 23.
  [6] Tirmizî, “Zühd”, 56; İbn Mâce, “Fiten”, 23.
  [7] Asr, 103 /1-3.


  İstanbul Müftülüğü
  Hutbe Komisyonu

 7. #37
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Tutumluluk ve Paylaşma

  Selam!

  Yüce Kitabımızda da buyurulduğu gibi, Keremi bol olan Rabbimiz, normal ve meşru ihtiyaçlarımız için gerekli olan her türlü nimeti yaratmıştır. Ama bu nimetlerden istifade ederken aşırı gitmekten sakınmamızı da istemiştir. Esasen, “İşlerin en hayırlısı, dengeli olanıdır” kaidesince, her zaman makul ve dengeli davranmamızda hayır vardır.

  Bu, harcamalarımız içir de böyledir. Faziletli bir müslüman, “Mal, mülk, para benim… Canımın istediği gibi de harcarım” anlayışında olamaz. İyi müslüman, nefsinin isteklerini değil, Allah’ın rızasını ve insanların iyiliğini ölçü alır. Mevlamızın şu uyarısını asla hatırımızdan çıkarmamalıyız: “Sonra o gün (kıyamet günü) her nimetten sorguya çekileceksiniz.”
  Ne mutlu bu sorumluluğu duyanlara ve buna göre yaşayanlara!..

  Aziz müslümanlar,

  Yüce Rabbimizin verdiği malı mülkü, O’nun razı olacağı şekilde, yerli yerince kullanmak, dinî ve ahlâkî bir görevdir. Onları faydasız yerlere, gereksiz ve ölçüsüz şekilde harcamak ise her şeyden önce haramdır, günahtır; çünkü bu, nefsin rızasını Allah’ın rızasından üstün tutmak anl***** gelir. Ayrıca, faydasız, gereksiz ve ölçüsüz harcamak, fertler ve toplum için de zararlı ve tehlikelidir. Nitekim bu tür harcamaların hem harcayan hem de çevresi için, hatta genel olarak toplum için ne büyük zararlar doğurduğunu acı örnekleriyle görüyoruz. Modern dünyanın en büyük problemlerinden biri, tüketim çılgınlığıdır. Onun için yüzlerce âyet ve hadiste insanlar, nefislerine hâkim olmaya, harcama eğilimlerini dizginlemeye teşvik edilmiş; hemcinslerine şefkat göstermeye; elindekini, zor durumda olanlarla paylaşmaya çağırılmıştır.

  Nefsinin bayağı isteklerini aşarak, bu ulvî çağrıya kulak verenler, evet işte bunlardır iyi insanlar, iyi müslümanlar… Bu güzel insanlar, yerken, giyerken değil; yedirirken, giydirirken mutlu olurlar; sevindirerek sevinirler… Bütün peygamberler ve diğer büyük insanlar, aldıkları için değil, verdikleri için büyük olmuşlardır. Çünkü onlar, kendilerinden çok başkaları uğruna yaşamışlardır.

  Peygamberimizin evinde bir miktar et vardı. Akşam,
  “O et ne oldu?” diye sordu.
  “Komşulara verdik Yâ Resûllah, çok azı bize kaldı” dediler.
  “Hayır, buyurdu Efendimiz; bize kalan, evde bıraktığınız değil… Asıl verdiğinizdir bize kalan.”

  Evet, muhterem cemaat, asıl verdiğimiz, paylaştığımızdır bize kalan. İşte Peygamber ahlâkı bu; gerçek müslümanlık ve insanlık işte bu.

  Kur’ân-ı Kerîm, o ahlâk âbidesi Peygamber’in terbiyesinde yetişen Medineli müslümanları şöyle övüyordu:

  “Kendileri ihtiyaç içinde olsalar bile, onları (Mekkeli muhacirleri) kendi öz canlarına tercih ederler. Kim nefsinin cimriliğinden korunursa, işte onlardır, kurtuluşa erenler.”

  Resûl-i Ekrem Efendimiz, müminlerin, bir bedenin organları gibi olmalarını istiyordu: Birinin bir derdi olunca, diğerleri de onun acısıyla sabahlara kadar uykusuz kalmalıdırlar.
  Sevgili Yunus’umuz ne güzel demiş:

  Bir hastaya vardın ise / Bir içim su verdin ise
  Yarın anda karşı gele / Hak şerabın içmiş gibi.
  Bir yoksulu gördün ise / Bir eskice verdin ise
  Yarın anda sana gele / Hak libasın biçmiş gibi.

  Ne mutlu iyilik edenlere… Ve Hakkın huzurunda daha güzeliyle karşılığını almaya layık olanlara!

  Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı
  İSTANBUL MÜFTÜSÜ

 8. #38
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Ömür

  Selam!

  Muhterem Müslümanlar!

  Allah Teala’nın bizlere önemli lütuflarından birisi de zaman nimetidir. Akıp giden zaman içerisinde bize emanet edilen ömrümüzü tamamlamaktayız. “Yalnız azamet ve ikram sahibi Rabbi’nin zâtı bâki kalacak” mealindeki âyette ifade edildiği gibi, Allah Teâlâ’nın zâtı dışında bütün varlıklar fânidir. Yunus Emre’nin dediği gibi

  “Bu dünyaya gelen kişi / Âhir yine gitse gerek./ Müsafirdür, vatanına / Bir gün sefer etse gerek.” Evet, bu dünyada yolcuyuz. Günün birinde ebediyet âlemine yürüyeceğiz.

  Bu sebeple Kur’ân-ı Kerim ve hadis-i şeriflerde zamanın önemine şöyle dikkat çekilmiştir. “(Karanlığı ile etrafı) bürüyüp örttüğü zaman geceye, açılıp ağardığı vakit gündüze andolsun” “Fecir vaktine, on geceye andolsun” “Asra yemin ederim ki insanoğlu zarardadır.”
  Zamanın önemini belirtmek için Atalarımız “vakit nakittir” demişlerdir. Her şeyi zaman sayesinde kazanabiliriz. Ama geçen zamanı geri getirmeye hangi sermayenin gücü yeter?

  Aziz Müminler!

  Ömür bize emanettir. Her insan kendisine biçilen ömrü, ilâhî irade doğrultusunda geçirmekle yükümlüdür. Dünya ve ahiret saadetini kazanmak, bu sınırlı zamanı iyi kullanmamıza bağlıdır.

  İnsan, yaratılışı icabı hayatı sever, ömrünün uzamasını ister. Ancak, uzun ömür, hak yolunda tüketilmiş ise hayırlıdır. Nitekim bir sahabî Peygamberimiz’e, “Hangi insanlar daha hayırlıdır ya Resûlallah?” diye sorar. Peygamber Efendimiz şöyle buyurur: “En hayırlı insan ömrü uzun olup ameli güzel olandır.” Sahabî, “Hangi insanlar daha şerlidir?” diye sorunca da Peygamber Efendimiz, “Ömrü uzun olup da, ameli kötü olan” buyurmuşlardır.
  Allah Teâlâ, mükellef olan her insana düşünüp taşınacağı, öğüt alacağı ve hakkı kabul edebileceği kadar bir ömür vermiştir. Bu hususta Yüce Rabbimiz şöyle buyurur: “Ve onlar Cehennemde şöyle feryad ederler: “Ey Ulu Rabbimiz! Ne olur, çıkar bizi buradan! Dünyaya geri gönder de, daha önce yaptıklarımızdan farklı, güzel ve makbul işler yapalım!” Allah onlara şöyle buyurur: “Biz size, düşünüp ibret alacak, gerçeği görecek kimsenin düşüneceği kadar bir ömür vermedik mi? Hem size peygamber de gelip uyardı. Öyleyse tadın azabı! Zalimlere hiç bir yardımcı yoktur!”

  Değerli Müminler!

  Bilindiği üzere, bir miladi yılı tamamlayarak diğerine girmek üzereyiz. Hayat defterimizden bir sayfa daha eksildi. Bir adım daha âhirete doğru yaklaştık. Geçmişimize yönelik bir muhasebe yaparak yeni yıla girelim. Kendimiz adına, milletimiz ve insanlık uğruna ne gibi güzellikler, hayırlar, fedakârlıklar yaptığımıza bir bakalım.

  Evet, yeni bir yıla girerken toplumumuzda yılbaşı çerçevesinde yapılan kutlamalar, esasen bizim milletimiz yönünden; dinî, ahlâkî, kültürel ve geleneksel hiçbir temele sahip değildir. Aklı ve sağlığı tehdit eden içki tüketimini, aile bütçesini tahrip eden kumarı, savurganlığı ve cinsel taşkınlıkları; dinî, milli ve ahlâkî değerlerimizle bağdaştırmak asla mümkün değildir. Bu tür davranış ve uygulamalar, ahlâkî yozlaşmaya, kültürel tahribata, gelenek ve göreneklerimizin bozulmasına da sebep olmaktadır. Dinî değerlerimize sahip çıkmak, kültürel mirasımızı korumak, örf ve âdetlerimizi gözetmek hepimizin görevidir. Bunlar bizim millî hasletlerimiz ve özelliklerimizdir.

  Aziz Müslümanlar!

  Unutmayalım ki, zaman en büyük sermayedir. Peygamberimiz (sav)’in ifadesi ile akıllı Müslüman, kendini hesaba çekip, ölüm ötesine hazırlık yapan kişidir.
  Hutbemizi Peygamber Efendimiz’in bir mübarek sözü ile bitirmek istiyorum. “İki nimet vardır ki, insanoğlu bunlarda hep aldanır: Sağlık ve boş vakit.”

  Dr. Kerim BULADI
  Vaiz/Zeytinburnu

 9. #39
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Kur’an’ı Kerim’in diliyle Peygamberimiz

  Selam!


  بِسْمِ اللهِ الْرَحْمنِ الْرَحِيِم
  لقد جَاءَكُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنْفُسِكُمْ عَزِيزٌ عَلَيْهِ مَا عَنِتمْ حَرِيصٌ عَلَيْكُمْ بِالْمُؤْمِنِينَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

  Bismillahirrahmanirrahim
  [Rahman ve rahim Allah’ın adıyla]
  "Andolsun, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir.
  O, size çok düşkün, müminlere karşı da çok şefkatli ve merhametlidir."
  [Tevbe suresi, ayet 128]

  Muhterem Müslümanlar!

  Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in vasıfları, özellikleri, konumu ve değeri hakkında çok tanımlar yapılmıştır. Edipler, şairler, sanatçılar, mütefekkirler onu anlatmaya çalıştılar. O, güzele, hayra, selamete, sevgiye, şefkate, merhamete ve huzura konu oldu. Ona övgüler, medhiyeler yağdırıldı. Ama alemlerin Rabbi, mutlak kerem ve cemal sahibi olan yüce Allah, Efendimizi Kur’an’ın eşsiz diliyle öyle niteledi ki, biz onunla onu biliyor, onu tanıyor, ona inanıyoruz. Kur’an’ın bize Peygamberimizi anlatan ve ona uymayı emreden pek çok ayeti vardır. Bu ayetlerden biri olan Tevbe suresinin 128. ayeti, onu beş önemli özelliğiyle bize tanıtıyor:

  “Andolsun, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir.
  O, size çok düşkün, müminlere karşı da çok şefkatli ve merhametlidir.”

  Bu ayetlere baktığımızda, Efendimiz (s.a.v.)’in hayatımızın merkezinde yer aldığını görüyoruz. Yine Ahzap suresi 56. ayeti celilesinde,

  “Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber’e salât ediyorlar.
  Ey iman edenler! Siz de ona salât edin, selam edin.“

  buyurularak onun insanlık ve varlık nezdinde Cenab-ı Mevla’nın bizlere bahşetmiş olduğu en büyük nimet olduğunu müjdelemiştir.

  Kıymetli mü’minler!

  „Süphesiz sen yüce bir ahlak üzeresin“
  [Kalem, 10]

  ayetiyle Peygamber Efendimiz’in her türlü iyilikte örnek ve önder olduğuna, Allah’ın bir çok güzelliği ve fazileti kamil şekliyle onun şahsında topladığına ve onu bütün kusurlardan uzak tuttuğuna işaret edilmektedir. Allah Rasulü’nün güzel ve kemal bir ahlaka sahip olması, Hz. Ayşe validemizin dediği gibi, onun ahlakının kaynağının Kur’an olmasından kaynaklanıyordu.

  „Ey Resulüm, biz seni insanlar ve bütün varlık için sırf bir rahmet vesilesi olman için gönderdik.“
  [Enbiya 107] -

  “Peygamber, mü’minlere kendi canlarından daha yakındır.“
  [Ahzap 6]

  ayetleri ise Efendimizin bütün insanlık ve varlık alemi için bir rahmet vesilesi olduğuna işaret etmektedir.

  Kur’an’ı Kerim’de Efendimiz (s.a.v.) ile ilgili, onun peygamberlerin sonuncusu, kemale ermiş İslam dininin tebliğcisi, müjdeleyicisi, uyarıcısı, gelmiş geçmiş günahlarının affedilmiş olması, kevserin verilmesi, İsra ve Mirac’ın ona has kılınması, getirdiği vahyin korunacağına dair teminat verilmesi, hanımlarının müminlerin annesi olması, inananlar icin örnek oluşu, mesajının evrenselliği konusunda cok sayıda ayeti kerimeler vardır.
  Bütün bu sıfatlarla birlikte bizler için en çarpıcı olan, onun içimizden seçilmiş bizim gibi biri olmasıdır.

  „(Ey Muhammed) de ki: Ben yalnızca sizin gibi bir beşerim, (ne var ki) bana, ilahınızın sadece bir ilah olduğu vahyolunuyor“
  [Kehf 110]

  „(Ey Muhammed) de ki: Allah’ı seviyorsanız o halde bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.“
  [Al-i İmran, 31]

  İşte yüce kitabımız bu ayeti celilelerle Muhammed ümmetinin, sevgili Peygamberini nasıl ve ne şekilde algılaması gerektiğini öğretmektedir.

  Muhterem mü’minler!

  Sevgi, kardeşlik, barış, huzur, adalet gibi kavramların sözde kaldığı bir çağda, her zamankinden daha fazla bu kadar yüksek vasıflarla anlatılan, alemlere rahmet olarak gönderilen ve getirdiği mesaj ile her çağda, her zeminde yaşanabilen, içimizden seçilmiş, bizi iyi tanıyan ve bilen “Rahmet Peygamberi“ Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’e ihtiyacımız oldukça fazladır.

  Ne mutlu onu sevenlere, ne mutlu onun yolunda olanlara. Salat ve selam ona olsun.

  Mustafa EREN
  Karben Camii Din Görevlisi

 10. #40
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Çocuklarımız geleceğimizdir

  Selam!


  بِسْمِ اللهِ الْرَحْمنِ الْرَحِيِم
  وَ الّذِينَ يَقُولُنَ رَبَّنا هَبْ لَنَا مِنْ اَزْواجِناَ وَ ذرّيَّاتِنا قُرَّةَ اَعْيُنٍ وَ اجْعَلْنَا لِلمُتَّقِنَ اِمَاماً
  Bismillahirrahmanirrahim
  [Rahman ve rahim Allah’ın adıyla]
  “(Onlar) ‘Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle’ diyenlerdir.”

  [Furkan suresi, ayet 74]

  Muhterem Müslümanlar!

  Yüce dinimiz İslam, aklın, nefsin, malın ve dinin korunması yanında, neslin de korunmasını hedeflemiştir. Buna göre, çocuklarımızın beden ve ruh sağlığı yönünden korunması, dinimizin bize yüklediği bir sorumluluktur. Bu sebeple onların
  geleceğini tehdit edebilecek her türlü olumsuzluğa karşı tedbir almak, hepimizin görevidir.

  Bütün insanlara ve Allah’ın yarattığı her şeye karşı daima sevgi ve şefkat içinde olan sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), özellikle çocuklara karşı farklı bir muhabbet beslemiştir. Sevilmeyi, şefkati ve merhameti yeterince tadamayan cahiliye devri çocukları, onun sayesinde toplumun göz bebeği haline gelmişlerdir.

  Aziz Müslümanlar!

  Çocuklarımız bizlere Allah’ın emanetidir. Yavrularımıza doğrular öğretildiği ve güzel alışkanlıklar kazandırıldığı sürece hayırlı birer evlat olurlar. Bu sebeple, onların yetiştirilmelerinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan bir kaçını şöyle ifade edebiliriz:

  -Her şeyden önce güzel söz ve davranışlarla onlara örnek olmak,
  -Helal lokma ile beslemek,
  -Huzurlu ve kavgasız bir aile ortamı hazırlamak,
  -Ruh dünyalarını güzel ahlak ile süslemek,
  -Sorumluluk bilinci aşılamak,
  -Dini ve milli değer ve görevlerini zamanı geldiğinde uygun bir tarzda anlatmak,
  öğretmek ve yaşamalarını sağlamak,

  Değerli Müslümanlar!

  Bir toplumun geleceğini çocuklarının ve yetişmekte olan neslinin şimdiki haline bakarak anlayabiliriz. Aslında çocuğa yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır. Eğer ev, arsa apartman almadan önce çocuklarımızın maddi ve manevi değerlerle donatılmış, hayırlı evlatlar olarak yetişmeleri için onların eğitimlerine yatırım yapar, onların iyi eğitim almaları için hiçbir masraftan kaçınmazsak bu yatırımlarımız gelecekte boşa gitmez. Allah’ını, kitabını bilen, ana babaya hürmeti önemseyen güzel ahlaklı bir çocuk büyütmek demek; gelecek için yapılan bu binanın temelinin çok sağlam olması demektir.

  İçinde yaşadığımız şu modern ve büyük ülkenin gelişmiş bütün imkânlarından yararlanarak, milli ve manevi değerlerimizi de ihmal etmeden yetiştireceğimiz çocuklarımız, gelecekte gururumuz olacaktır. Mesela Almancayı çok yüksek düzeyde kullanan, bununla birlikte ana dili Türkçeyi de çok güzel konuşabilen, İslam ahlakıyla donatılmış olan çocuğumuz, nerede ve hangi konumda olursa olsun yüce milletimizin yüz akı olacaktır.

  Değerli mü’minler!

  Bugün Türkiye’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanıyor. Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsızlığın ve millet egemenliğinin sembolü TBMM’nin açıldığı gün olan 23 Nisan gününü çocuk bayramı olarak ilan etmesi çok manidardır. Çünkü bugünün küçükleri yarının büyükleri, varlığımızın gelecekteki teminatı olacaklardır. Çocuklarımız adına kutlanan bu bayram dünyada kutlanan tek çocuk bayramıdır.

  Hutbemi, bir ayet-i kerime ve hadis-i şerif ile bitiriyorum. “(Onlar) ‘Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle’ diyenlerdir.” [1] “Çocuklarınıza güzel davranınız ve onları güzel terbiye ediniz.” [2]

  [1] Furkan, 25/74
  [2] İbn-i Mace, Edep, 3

  Fuat GÖKÇEBAY
  Offenbach Din Görevlisi

Benzer Konular

 1. Bu Gun CUMA!!!
  mopsy Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 85
  Son mesaj: 21-10-2016, 09:43 AM
 2. Cuma hutbesı-2
  YukseLL Tarafından Dini Dokümanlar Foruma
  Yorum: 178
  Son mesaj: 21-10-2016, 09:37 AM
 3. Cuma'nin Hit'i
  mopsy Tarafından Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-09-2011, 02:59 PM
 4. ATATURK ve BALIKESİR HUTBESİ
  mopsy Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 04-10-2009, 02:00 PM
 5. Veda hutbesı/ılk evrensel beyanname
  mopsy Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 15
  Son mesaj: 17-07-2009, 04:43 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık