Konu Kapatılmıştır + Yeni Konu Aç
3. Sayfa, Toplam 15 BirinciBirinci 1234513 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 21 ile 30 Toplam: 141

Cuma hutbesı

Din ve İnanç Kategorisinde ve Dini Dokümanlar Forumunda Bulunan Cuma hutbesı Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Selam! Değerli müminler, Biz insanlar, sahip olduğumuz nimetlerin değerini çoğu zaman onları kaybettiğimiz zaman anlarız. Oysa hayatımız, sağlığımız, yediğimiz yemek,

 1. #21
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Gönüllü hayır...

  Selam!  Değerli müminler,

  Biz insanlar, sahip olduğumuz nimetlerin değerini çoğu zaman onları kaybettiğimiz zaman anlarız. Oysa hayatımız, sağlığımız, yediğimiz yemek, içtiğimiz su, teneffüs ettiğimiz hava, doğal çevremiz; ailemiz, dostlarımız, evlatlarımız; dinimiz, vatanımız, bayrağımız, istiklalimiz, huzur ve barış içinde geçirdiğimiz günlerimiz ve daha niceleri Yüce Rabbimizin bize cömertçe ikram ettiği paha biçilmez nimetlerdir. Mübarek Kitabımızda şöyle buyurulur:

  “Allah size istediğiniz her şeyden verdi; Allah’ın nimetlerini saymakla tüketemezsiniz.”[1]
  Verdiği nimetler için Allah’a şükretmek dinin ve aklın gereğidir. Ancak şükür, sadece kuru bir söz değil, önce, elimizdeki nimetlerin asıl sahibinin Allah olduğuna gönülden inanmak, sonra da bu nimetleri Allah’ın rızasına uygun şekilde ve uygun yerlerde kullanmaktır. Kur’ân-ı Kerîm’de buyurulmaktadır:

  “Kim gönüllü hayır yaparsa bilsin ki, Allah kulunun şükrüne karşılığını verendir (ve onun yaptığı hayrı) en iyi bilendir.”[2]

  Başka bir âyette de “Eğer şükrederseniz (yani Allah’ın verdiği maldan hayır hasenat yaparsanız) Allah da muhakkak surette size verdiklerini daha da çoğaltır”[3] buyurulmuştur.

  Değerli müminler,

  Müslümanlar olarak bizim inancımıza ve tecrübelerimize göre hayır yapmak malı eksiltmez, artırır. Bunun için ecdadımız, günlük hayatta yaptığı hayırların yanında, iyilik yapma aşkını, kurdukları vakıflarla kurumsal hale getirmişlerdir.

  Bizim medeniyetimizde vakıflar, akla gelebilecek her nevi ihtiyaçları karşılamak suretiyle Allah’ın bütün kullarını huzur ve güvenliğe kavuşturmak gayesiyle asırlar boyu hizmet vermiştir. Camiler, mescidler, namazgâhlar, mektepler, medreseler, kütüphaneler, hastaneler, aşevleri, kervansaraylar, çeşmeler, su yolları, köprüler, yollar, dul ve yetim evleri gibi sayasız hayır işleri ve kurumları hep vakıflar yoluyla yapılmıştır.

  Aziz milletimizin hayır yapma duygusu hâlâ dipdiri yaşamaktadır. Özellikle İstanbul’umuz bir hayır kaynağıdır. Sizler, bazı cumalarda namazdan çıktıktan sonra verdiğiniz üç-beş liralarla yurt içindeki ve yurtdışındaki felâkatzedelerin dertlerine derman oldunuz. İstanbul ve Türkiye’deki binlerce caminin yanında, Kazakistan’da Dede Korkut’un kasabasındaki Gazaliye Camii, bazı üniversitelerimizin camileri, on beş yıldır bitirilemeyen Çatalca Ulu Cami, Adalar’daki ecdad yadigârı Hamidiye Camii müştemilatı, Saray Bosna’daki üniversite Camii, Makedonya’nın Türk bölgesindeki 500 senelik ecdad yadigârı Radanya Camii’nin restorasyonu, Kur’an Kursları, Müftülük hizmet binaları, cami evleri ve daha yüzlercesi sizin o küçük gibi görünen büyük yardımlarınızla yapıldı.

  Her sene, Kur’an kurslarındaki on binlerce öğrencilerimizin bütün ihtiyaçlarını siz karşılıyorsunuz. Ayrıca, Arnavutluk’tan Moğolistan’a, Orta Asya’ya kadar birçok kardeş ülkeden Türkiye’mize getirilen yüzlerce öğrenci de sizin hayırlarınız sayesinde okutulmakta; dinimizi öğrenmeleri, kültürümüzü tanımaları sağlanmaktadır.

  İstanbul Müftülüğü câmiası olarak, bizim yaptığımız, sadece sizin hayırlarınıza vasıta olmaktır. Bu hayırseverliğinizi, âli cenaplığınızı, bu hemiyetperverliğimizi takdirle ve şükranla anıyoruz. Yüce Rabbimizden hayır duygularınızı hep yaşatmasını, hayırlarınızı bol ecirlerle ödüllendirmesini niyaz ediyoruz.

  ______________________
  [1] İbrahim, 14/34.
  [2] Bakara, 2/158.
  [3] İbrahim, 14/7

  Prof.Dr. Mustafa ÇAĞRICI
  İstanbul Müftüsü

 2. #22
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  çevre sorumluluğu

  Merhaba!

  Muhterem Müminler
  Allah Teâla İnsanı en güzel şekilde yaratmış, yeryüzü ve gökyüzünü bütün nimetleriyle donatıp tertemiz bir şekilde insanın hizmetine vermiştir. Yüce Rabbimiz Kur’an-ı kerim’de, “Allah gökleri ve yeri yaratan, gökten yağmur indiren, onunla size rızk olarak türlü meyveler çıkaran, emri gereğince denizde gemileri emrinize veren, nehirleri de hizmetinize sunandır.’’ [1] buyurmuştur. Diğer bir ayeti kerimede de “O size istediğiniz her şeyi verdi. Allah’ın nimetlerini saymaya kalksanız başa çıkamazsınız’’[2] buyurmaktadır.

  Değerli Kardeşlerim
  En büyük nimet olan sağlığımızı sürdürebilmemiz için hiç şüphesiz toprak, hava ve suya ihtiyacımız vardır. İnsan hayatında sağlık ne kadar önemli ise üzerinde yaşadığımız yerküre için Rabbimizin koyduğu denge o kadar önemlidir. Kur’an-ı Kerim’de “Allah göğü yükseltti ve dengeyi koydu, sakın dengeyi bozmayın’’ [3] buyurmaktadır. Ama biz insanların umursamazlık, sorumsuzluk ve nemelazımcılıkları, sadece kendimizi değil çevremizi de tahrip etmektedir. Yüce Rabbimizin, “İnsanların kendi işledikleri kötülükler sebebi ile karada ve denizde bozulma ortaya çıkmıştır. Vazgeçip dönerler diye, Allah (c.c) yaptıklarının bir kısmını kendilerine tattıracaktır’’[4] meâlindeki âyeti kerimesi akl-ı selim sahibi olan bütün insanlığa en açık bir uyarıdır.

  Değerli Müminler
  Günümüzde teknolojisinin gelişmesi ile beraber sanayi ve kozmetik atıklarının hiçbir önlem alınmadan çevreye atılması gibi çevreye karşı işlenen çok ciddi suçlar sonucunda doğal zenginliklerimiz ve çevremiz tahrip edilmektedir.Soframızda içtiğimiz su, teneffüs ettiğimiz hava kirlenmekte; yağan yağmurlar, ekim yapılan alanlar kirlenmektedir. Bütün insanlar bu kirlilikten ve bu kirliliğin meydana getirdiği çeşitli hastalık ve ürün kayıplarından şikâyet etmekte, bilim adamları da küresel bir tehlikeye dikkat çekmektedir.
  Kendimize bir soralım: bu kirlilik konusunda biz masum muyuz? Hiç mi sorumluluğumuz yok? Dürüst ve samimi Müslümanlar olarak bunun muhasebesini yapalım. Kirletmeyelim, tahrip etmeyelim. Şunu asla unutmayalım ki, çevreye zarar vermekle, su vb. nimetleri israf etmekle hem bugünün hem de gelecek nesillerin haklarını ihlal etmekteyiz. Kul hakkının önemini bilen müminler olarak çevreye karşı daha duyarlı ve sorumlu olmalıyız. Böylece canlı ve cansız tabiata karşı görevimizi yapmalıyız. Ormanlarımızın yangınlara karşı muhafaza edilmesi için çaba göstermeliyiz, hatta bir ağaç da biz dikerek çevremize karşı sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz.

  Değerli kardeşlerim
  Evimizi sokağımızı, çevremizi temiz tutmak Mümin olmamızın gereğidir. İşimiz dinimize aykırı olmasın. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) “Bana ümmetimin hayır ve şer, bütün amelleri gösterildi. İyi ameller arasında, rahatsızlık veren bir şeyin yoldan atılması da vardı. Kötü amellerin arasında gömülmeden yere bırakılmış tükürük de vardı’’[5] buyurarak çevre konusunda ne kadar dikkatli olmamız gerektiğine dikkatimizi çekmektedir.
  Resûlullah Efendimiz “temizlik imanın yarısı dır” buyurmuş [6], evleri ve iş yerlerini temiz tutmayı tavsiye etmiş[7], sıkıntı ve zarar verecek şeyleri müslümanların yollarından kaldırmayı[8] imanın bir gereği olarak ifade buyurmuştur. Bizlere yakışan, bu güzellikleri kendimiz, çocuklarımız, geleceğimiz için hayata geçirmektir.
  Hutbemi bir âyeti kerime ile bitiriyorum. Şu âyeti hiç hatırımızdan çıkarmayalım: “Sonra o gün size sunulan nimetlerden mutlaka hesaba çekileceksiniz. [9]

  1-İbrahim 14/32;
  2-İbrahim 14 / 34,
  3; Rahman 55/7-8,
  4; Rum 30/41.
  5-Müslim ,Mesacid 58.
  6-Müslim taharet 1, Tirmizi Daavat 86.
  7-Tirmizi Edeb 41.
  8-İbn Mâce, Edep 7.
  9- Tekasür 102 /8.

  HASAN YAZICI
  TERZİDERE CAMİİ İMAM HATİPİ
  BAYRAMPAŞA

 3. #23
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Doğal afetlere hazırlıklı olmak

  Selam!

  Muhterem Müslümanlar!

  Kâinatı yoktan var eden Yüce Rabbimiz, bütün varlıkların belli bir ahenk ve program dahilinde hareket etmeleri için, Tabiat Kanunları denilen bir takım ilâhi kurallar koymuştur. Kur’an-ı Kerim’de, “Göğü Allah yükseltti ve dengeyi (ölçüyü) O koydu. Sakın dengeyi bozmayın. Ölçüyü adaletle tutun ve ek*** tartmayın. Allah, yeri canlılar için yaratmıştır” (1) buyurulur. Bu âyetler, yerde ve göklerde ilâhî bir dengenin olduğunu bildirmekte, özellikle de doğal dengenin korunmasını öğütlemektedir.

  Bilindiği üzere, doğal afetlere çok müsait olan, coğrafî bir bölgede yaşıyoruz. Dolayısıyla tabiî afet bilincine sahip olmak, deprem, sel, yangın ve salgın hastalıklara karşı, tedbir almak ve hazırlıklı olmak durumundayız.

  Yer küre, iç ve dış yapısını sürekli değiştiren canlı bir organizma gibidir, aziz Mü’minler. Bu değişiklikler bazen saniyelerle ölçülebilen bir hızda olmakta buna deprem denmektedir. Dünya durdukça bu hareketler devam edecektir. Depremi durdurmak mümkün olmadığına göre, bize düşen tedbirli ve hazırlıklı olmaktır. Önceden gerekli etütleri yaptırmak, deprem bölgelerine inşaat yapmamak, binaları depreme dayanıklı inşa etmek, yetkililerce sıkı bir denetim yapmak ve ayrıca uzmanlar tarafından önerilen bir takım küçük tedbirleri almak da, önemli hazırlıklardandır. Bu konuda artık slogan haline gelen; “Deprem öldürmez, ihmal öldürür” sözünü asla hatırımızdan çıkarmamalıyız.


  Allah’ın yarattığı her şeyde, pek çok faydalar vardır. Ancak insanlar, ilâhî ve tabiî düzene aykırı davranarak, faydalı şeyleri kendi aleyhlerine çevirebilmektedirler. Mesela yağmurun faydasını kimse inkâr edemez. Fakat ağaçları ve ormanları yok edince, yağmurlar rahmet yerine felakete dönüşmektedir. Dere yataklarına ev yapmak veya toprak kayması ihtimali olan yerleri yerleşim alanı olarak seçmek de apaçık bir tedbirsizliktir.

  Değerli Kardeşlerim !

  Doğal afet olarak bildiğimiz diğer bir olay da yangındır. Üzülerek belirtmek gerekir ki, her yıl onlarca orman yangını, yüzlerce de ev ve işyeri yangını olmaktadır. Yine biliyoruz ki bu yangınların büyük bir kısmı insanların ihmali veya kasıtlı davranışlarıyla olmaktadır. O halde yangına sebebiyet verecek her şeyden titizlikle sakınmak hepimiz için dinî, millî ve insanî bir mecburiyettir. Bir orman yangınında, aynı zamanda binlerce canlının yandığını unutmayalım.

  Cenab-ı Allah, “Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayınız.”(2) “Başınıza gelen bir musibet, ellerinizle işlediklerinizden ötürüdür. Allah yine de çoğunu bağışlar.” (3) buyurarak, afetlerin her çeşidine karşı tedbirli ve hazırlıklı olmanın dini bir emir ve insanî bir görev olduğu beyan edilmiştir.

  Yüce Mevlâ’mızın bizi her türlü afet ve musibetlerden koruması için elbette dua edeceğiz. Ancak işlerimizi tam ve güzel yapmalı, gerekli tedbirleri almalı, her türlü afete karşı hazırlıklı olmalıyız. Böylece dualarımızı davranışlarımızla desteklemeliyiz.

  Prof. Dr. Mustafa ÇAĞRICI
  İstanbul Müftüsü

  ________________________
  [1] Rahman, 55/7-10
  [2] Bakara, 2/195
  [3] Şûrâ, 42/30

 4. #24
  - Çevrimdışı
  yeni üye Kara Kalpaklı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Üye Numarası
  136580
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Bulutlar Ülkesi
  Mesaj
  63
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  563
  Mopsy Bi kere İman hakikatlerinden bahsetmedileR Tevhidden , Cihaddan Müslümanin üstüne farz olan seylerden taguttan insani küfre şirke sokan durumdan Hıyanet yapmadı Bari Sen yayınla :)

 5. #25
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Hicret ve muharrem ayı

  Selam!

  Muhterem Müslümanlar,

  Geçtiğimiz 29 Aralık Pazartesi günü, Hicrî takvime göre 1 Muharrem’de Hicrî 1430 yılına girdik. Hicrî Takvimin ilk ayı olan muharrem ayının İslam tarihinde ayrı bir yeri vardır. Bu ayın birici günü Hicri yılbaşı, onuncu günü de “âşûrâ” günüdür.

  Yüce Rabbimiz, emir ve yasaklarını insanlara tebliğ etmek üzere peygamberler göndermiştir. Görevleri sadece insanları doğru yola ulaştırmak olan bu kutlu elçilerin hemen hepsi, pek çok işkence ve zulme maruz kalmışlardır. Bazısı öldürülmüş, bazısı yurtlarından göçe zorlanmış, kimileri de toplumsal baskı altında tutulmuşlardır.

  Mekkeli müşrikler de bütün insanlığa rahmet olarak gönderilen Yüce Peygamberimize tâbi olup kurtuluşa ermek yerine, ona akla hayale gelmedik işkence ve zulmü reva gördüler. Ona kucak açmak, onunla insanlık onurunu elde etmek yerine; O’nu dışladılar, hayatına kastettiler. Bu ağır baskılar altında tebliğ ve davet görevini yerine getiremeyeceğini gören Kâinatın Efendisi ve ona iman eden mü’minler Miladi 622 yılında Mekke’den Medine’ye hicret ettiler.

  Değerli Mü’minler


  Hicrette bizler için alınacak birçok ibret ve ders var, Her şeyden önce hicret; İslâm davasının hedefe giden yolunda bir dönüm noktasıdır. Hicret; İslam toplumunun teşkilatlanması, bir güç haline gelmesi ve çevresine kendini kabul ettirmesi sürecinin ilk adımı olmuştur. Hicret; imanın maddi güç karşısında kazandığı zaferin simgesidir. Hicret, Allah rızası için; anadan, babadan, eşten, dosttan, diyardan, maldan, mülkten hatta candan, evlattan vazgeçişin, ibretli ve meşakkatli kıssasıdır. Günümüzde de bencilliğin, maddeperestliğin, çıkarcılığın, adaletsizliğin tahrip ettiği insanlığın yeniden aydınlığa çıkması, ancak hicretle başlayan ve yeşeren imanî ve insanî değerlerin, tekrar hayat bulması ile mümkündür.

  Muhterem Mü’minler


  Muharrem ayının onuncu günü “aşura” günüdür. Rasulullah (s.a.v) Medîne’ye hicret ettikten sonra bu günü oruç tutarak geçirmiş, mü’minlere de o gün oruç tutmalarını tavsiye etmiştir.[1] Ramazan orucu farz kılındıktan sonra da Peygamberimizin tavsiyesi üzerine bu oruç tutula gelmiştir [2]. Sünnete uygun olan bu orucu yalnız onuncu günü değil, bir öncesi ya da bir sonrası ile tutmaktır.
  Muharrem ayındaki diğer önemli bir konu Peygamber (sav)’in sevgili torunu Hz. Hüseyin ve Ehl-i Beyt’ten kadın, çoluk-çocuk 70 kişinin bu ayda hunharca şehid edilmesidir. Tarih boyunca bütün Müslümanları kedere boğan bu elim olay bugün de hepimizin yüreğini dağlamaktadır. Bu Muharrem ayı vesilesiyle Kerbelâ felaketini yeniden hatırlayıp bu acı tecrübeden ders almalıyız. Bu ve benzeri olaylar karşısında, sağduyulu hareket ederek Allah ve Peygamber sevgisi etrafında kenetlenmeliyiz. Hz. Peygamberi, onun aile fertlerini ve ayırım gözetmeksizin bütün ashabı sevmek hepimizin müşterek heyecanı olmalıdır. İyi bilelim ki, huzurlu bir toplum halinde yaşayabilmek, Yüce Dinimizin bize öğrettiği karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı kardeşliği, birlik ve beraberliği korumakla mümkündür.

  Hutbemi Yüce Rabbimizin bu konudaki emriyle bitiriyorum; “Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de O, kalplerinizi birleştirmişti. İşte O’nun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de O sizi oradan kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz.”[3]

  “Bu arada Gazzeli kardeşlerimizin acılarını paylaşıyor, bu katliamın bir an önce son bulmasını diliyorum.”

  [1] Müslim, Sıyam, 38.
  [2] Buhari, Savm, 69.
  [3] Al-i İmran, 3/103.

  Diyanet toplu hutbe

 6. #26
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  “ölüme hazır olmak”

  Selam!

  Aziz Mü’minler!

  Hepimiz biliyoruz ki, her başlangıcın bir sonu, her canlının bir ömrü ve her ömrün bir ölümü vardır Kâinatı var eden Allah, onu emrine râm etmiş, fıtrat kanunlarına uymaya, zamanı gelince de ölüme mahkûm etmiştir

  Kâinatın özü insan da zamanı gelince elbet ölecektir Hayat kadar gerçek olan ölümü kabullenmemek mümkün mü? Ölüm bu hayatın sonu olmakla birlikte insan için bir son değil, fani âlemden ebediyet yurduna geçiştir

  Yunus:“Ölümden ne korkarsın, Korkma ebedî varsın,” derken,
  bunu anlatmış, merhum Necip Fazıl da :
  “Ebedî gençlik ölüm desem kimse inanmaz Taş ihtiyarlar, servi çürür, ölüm yıpranmaz”dizeleriyle bunu ifade etmiştir

  Ölüm, yerin üstünde görüp geçirdiğimiz rüya gibi hayatın yerin altında gerçeğe dönüşerek devam etmesidir denilebilir Kur’ân, ölüm ve sonrasındaki gerçeklerden şöyle bahseder:“Nerede olursanız olun ölüm size ulaşır; sarp ve sağlam kalelerde olsanız bile” “Her canlı ölümü tadacaktır Bir deneme olarak sizi hayırla da, şerle de imtihan ederiz ve siz ancak bize döndürüleceksiniz” Ve “Kıyamet günü yaptıklarınızın karşılığı size mutlaka tastamam verilecektir”[1]

  Değerli Mü’minler!

  Ömür; doğumla başlayıp mezara kadar devam eden bir yolculuktur Önemli olan; nerede, ne zaman, nasıl ve ne şekilde karşılaşacağımızı bilmediğimiz ölüme hazır olmaktır Her an beklediğimiz misafire evimizi nasıl hazırlarsak, ölüme de kendimizi hazırlamalıyız Görüyoruz ki, bunun bir sırası yoktur Bin bir hayalle yatıp gözünü öteki dünyada açanları düşünelim Madem ki yolcuyuz ve her an çağrılacak durumdayız, neden çantamız hazır, amellerimiz derli toplu değil? Neden içimizdeki kin ve nefreti silip sevgi ve merhametle doldurmuyor, amel defterlerimizi gözden geçirip, eksiklerimizi tamamlamıyoruz?

  Değerli Kardeşlerim!

  Bu gerçeğe hazır olmak, onu her an hatırlamakla olur Bu da; Kurân’a sarılmak ve her an birimizi alıp götüren ölümü düşünmekle mümkündür Geçici zevkler bizi aldatmasın Ölümü hatırlamak ta bizi korkutmasın Çünkü ömrünü ve rızkını tamamlamadan hiç kimse ölmez

  Ölümü hatırlamak; yani ilahî huzurda hesap verme düşüncesi, geçici zevklere aldanmayı önler Allah’a isyana engel olur, gönlümüzü yumuşatır Şımarıklığı giderir, haksızlıkları, hasedi, kin ve nefreti silip dünya sıkıntılarını hafifletir ve ömrü değerlendirir Unutmayalım ki, değerlendirilmeyen ömür boşa harcanmış bir servettir

  Hutbenin başında okuduğum âyette Allah (cc), hayat ve ölüm gerçeğini şöyle ebedileştirir: “Mutlak hükümdarlık elinde olan Allah yüceler yücesidir ve O’nun her şeye gücü yeter O, hanginizin daha güzel davranacağını sınamak için ölüm ve hayatı yaratmıştır O, mutlak galiptir, çok bağışlayıcıdır” [2]

  Muhterem Müslümanlar!

  Bir imtihanda olduğumuzu, iki melek tarafından, kameraya alınır gibi tüm davranışlarımızın tespit edildiğini, bunların bir gün önümüze konulacağını biliyoruz O halde, doğru ve yanlışın ortaya çıktığı gün, utanıp pişman olacağımız işlerden kaçınalım Sevgili Peygamberimiz (sav)’in:“Her kul öldüğü hal üzere diriltilir”[3] sözünü unutmayalım Allah’ın rızası üzere yaşayıp O’na iyi kul olarak kavuşmaya gayret edelim

  _____________________________

  [1] Nisâ, 4/78; Enbiyâ, 21/35; Âl-i İmrân, 3/185

  [2] Mülk, 67/1-2

  [3] Müslim, Sahîh, “Cennet”, 83
  Konu mopsy tarafından (22-01-2010 Saat 10:03 AM ) değiştirilmiştir. Sebep: Yanlis hutbe asmisim ozur dilerim

 7. #27
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  İslam’da Kanaat

  Muhterem Müslümanlar!

  Bir mü’min için en kâmil vasıflardan biri de kanaattir

  Kanaat; insanın payına düşene razı olması, azla yetinip, ihtiyaçlarını karşılayabileceği maddi imkânlara sahip olduktan sonra; başkalarının elindekilere göz dikmemesi ve aşırı kazanma hırsından kurtulmasıdır.

  Dinimizde kanaatkârlığın önemi vurgulanırken, dünyaya ve mala karşı aşırı düşkünlük de şu ayeti kerime ile yerilmiştir:

  “Dünya hayatı ancak bir oyun ve bir eğlencedir. Elbette ki ahiret yurdu Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için daha hayırlıdır. Hâlâ akletmeyecek misiniz?”1

  Değerli Kardeşlerim!

  Şüphesiz kanaatkâr olmak, az çalışmak ve tembellik anlamlarına gelmez. Kuran-ı Kerim’de: “İnsan için ancak çalıştığı vardır.”2 “Gerçek şu ki iman edip iyi işler yapanlara gelince, elbette biz iyi iş yapanların ecrini zayi etmeyiz.”3 buyrulmak suretiyle, gerekli ölçülere uyan hiçbir kimsenin emeğinin, çalışmasının zayi edilmeyeceği dile getirilmiştir.

  Peygamber Efendimiz(s.a.s.) de; kanaatkârlığı, tokgözlülük ve gönül zenginliği olarak değerlendirmiş, kanaat eden kişiyi övgüyle anmış ve kanaatkârlığı şükrün en ileri derecesi saymıştır.

  Aziz Cemaat!

  Günümüzde hırsının esiri olan, varoluş gayesini hiçe sayan, mal-mülk aşkıyla ömür tüketen insanlığın Efendimizin:

  “Kanaat tükenmeyen bir hazinedir”4

  “Gerçek zenginlik, mal çokluğu ile değil, gönül tokluğu iledir.”5

  “…kanaatkâr ol ki, insanların Allah’a en çok şükredeni olasın.”6 mesajlarından ve güzel dinimizden alacağı çok dersler vardır.

  Muhterem Müslümanlar!

  Her canlı gibi hepimizin ömrü sayılı günlerle sınırlıdır. O nedenle, Rabbimizin bizlere lütfettiği her nimete şükrederek, bu kısacık dünya hayatımızı O’nun rızasına uygun olarak geçirmeye gayret edelim. Sahip olduğumuz sayısız imkânı göz ardı etmeyelim. Servet ve şöhretin şımarttığı insanlardan değil; kanaat ve şükrü hazine olarak kabul eden insanlardan olalım.

  Hutbemi sevgili Peygamberimiz(s.a.s.)’in şu duasıyla bitiriyorum:

  “Allah’ım! Korkmayan kalpten, kabul edilmeyen duadan, doymak bilmeyen nefisten, faydası olmayan ilimden sana sığınırım…”7

  …………….

  1.En’am, 6/32
  2. Necm, 53/ 39
  3. Kehf, 18/30
  4. Aclûnî, Keşfu’l-Hafa, II, 151
  5. Buhârî, Rikak, 15; Müslim, Zekât, 130
  6. İbn Mâce, Zühd, 24
  7. Tirmizî, Daavât, 69

  Hazırlayan: Semra Nurdan YAĞLI
  Ankara Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı
  Redaksiyon: İl Müftülüğü Hutbe Komisyonu

 8. #28
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Namaz

  Merhaba!

  Muhterem Müslümanlar!

  Kuran-ı Kerim’de insanların Allah’a ibadet etmek için yaratıldıkları bildirilir. Bu sebeple İslam’ın beş şartından dördünü ibadetler oluşturur. Bunların başında da namaz gelir. Bu hususta Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de, “… Namaz müminlere belirli vakitlere bağlı olarak farz kılınmıştır” buyurmaktadır. İlahî dinlerde farklı şekillerde de olsa namaz ibadetinin var oluşu onun Allah katındaki değerini gösterir. Peygamber Efendimiz hadislerinde namazı, “dinin direği” olarak nitelemiş, “namaz, gözümün nurudur” buyurmuştur.

  Değerli Müminler!

  Namaz, kulun Allah ile olan manevî bağının devamını sağlayan, O’nun huzurunda bulunmanın hazzını tattıran rahmanî bir lütuftur. Yüce Kur’an, ihlâs ve samimiyetle edâ edilen namazın insanıkötü ve çirkin davranışlardan koruduğunu bildirir. Sevgili Peygamberimiz namazı müminlere mirac hediyesi olarak getirmiştir.

  “Ey müminler! Rükû yapın, secdeye gidin, Rabbinize kulluk edin ve hayır işleyin ki, kurtuluşa eresiniz” meâlindeki âyet, namazın bizi kurtuluşa erdireceğini müjdeler. Peygamber Efendimiz, mahşerde müminin ilk sorgusunun namazdan olacağını, namazının hesabını verenlerin diğer hesaplarının da kolay olacağını beyan etmiştir.
  Meşru mazereti bulunmayan bir müslüman her hal ve şartta namazlarını kılmakla mükelleftir. Kur’an-ı Kerim’de namazı terkeden bir zümrenin durumlarıhakkında şöyle buyrulur: “Onlardan sonra namazı zayi eden, şehvet ve dünyevi tutkularının peşine düşen bir nesil geldi. Onlar bu tutumlarından ötürü büyük bir azaba çarptırılacaklardır.” Peygamber Efendimiz (a.s): “Namazı kasten terketmeyin. Kim namazı kasten terkederse Allah ve Resûlünün himayesinden uzak kalır” buyurmuşlardır. Ancak tövbe edip halini düzelten kullarına karşı Rabbimizin daima lütufkâr ve merhamet sahibi olduğunu da unutmamalıyız.

  Namaz bizi günahlardan arındıran önemli bir ibadettir. Nitekim Resûl-i Ekrem Efendimiz, beş vakit namaz kılmayı bir nehirde günde beş kere yıkanmaya benzetmiştir.” Başka bir hadislerinde de namazlarımızın günahlarımıza keffaret olduğunu belirterek; “Büyük günahlar işlenmedikçe kılınan beş vakit namaz ve eda edilen iki Cuma namazı, bunlar arasında işlenen küçük günahlara kefarettir.” buyurmuştur.

  Aziz Kardeşlerim!

  Zekât, sadaka, namaz, tövbe ve dua ile manevî arınmanın zirveye çıktığı mübarek Ramazan ayını geride bıraktık. İbadetlerimizi bundan sonra da kulluk şuuruyla îfâ etmeye gayret edelim. Namazlarımızda Allah’ın huzurunda bulunduğumuzu asla unutmayalım; huşûya erebilmek için tâdil-i erkana, yani namazın bütün rükünlerini yerli yerince yapmaya özen gösterelim. Fahr-i Kâinat Efendimiz bir hadislerinde: Her kim abdestini güzelce alır, rükû ve huşuunu tamamlayarak Allah Teâla’nın farz kıldığı beş vakit namazı vaktinde kılarsa, Allah o kimseyi bağışlayacağına söz vermiştir. Böyle yapmayana Allah’ın vaadi yoktur. İsterse affeder isterse azap eder” buyurmuştur.

  Cenâb-ı Hakk cümlemizi gönülleri namazla arınan ve Allah rızası gayesiyle istikamet üzere yaşayanlardan eylesin!
   
  İstanbul Müftülüğü

 9. #29
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Ebediyet Yolcusunu Uğurlarken

  Selam!

  Bu dünyanın fani oluşunu birçok vesileyle görür ve idrak ederiz. Ağaçlar yeşerir, sonra sararır ve yapraklarını döker. İnsanlar doğar, yaşar ve ölürler. Ölüm gerçeği her canlının başına gelecektir. Allah Teala: “Her nefis ölümü tadacaktır” ayet-i kerimesi ile bunu hatırlatmakta ve bir gün huzuruna çıkacağımızı bize haber vermektedir.

  Ölüm bir yok oluş değil, fani hayattan ebedi hayata geçiştir. Dolayısıyla ölüm, aslında bir dirilmedir. “Ölüm günüm, doğum günümdür” diyen Mevlânâ, Rabbine kavuşacağı ve ebedi vuslata ereceği anı, “düğün gecesi” anl***** gelen “şeb-i arûs” olarak nitelemiştir. Şair de:

  “Ölüm güzel şey, budur perde arkasından haber.
  Hiç güzel olmasaydı ölür müydü Peygamber?” demiş.

  Ölüm bize bu kadar yakın iken yapmamız gereken, oturup beklemek veya zamanı gelişigüzel harcamak değil, o güne hazırlık yapmaktır. Peygamber Efendimiz (sav): “Akıllı kişi, nefsine hâkim olan ve ölüm sonrası için çalışandır. Âciz kişi de, nefsini arzularına tâbi kılan ve Allah’tan boş temennilerde bulunup duran ve bunu yeterli görendir”(2) buyurarak bizleri ahirete hazırlıklı olmaya çağırmaktadır.

  Aziz cemaat!
  Dirilere karşı olduğu gibi ölülere karşı da birtakım görevlerimiz vardır.
  Son nefesini alıp veren bir Müslüman kardeşimizin yanında “La ilahe illallah” veya Kelime-i şehadeti tekrarlayarak onun da söylemesine yardımcı olmalıyız. Ölümünü usulüne uygun bir şekilde ilan etmeli, ölümden sonra en kısa zamanda defnetmeye gayret göstermeliyiz. Müslümanın müslüman üzerindeki haklarından biri cenaze namazına iştirak etmektir.

  Ölenin arkasından dua etmek, Kur’an okumak, onun adına hayır hasenatta bulunmak yapabileceğimiz en güzel iyiliklerdendir. Ölen kişi adına hayır yapmak veya dua etmek için yedisi, kırkı, elli ikisi gibi belirli günleri takip etmek şart değildir. Ölen kişi için ağlamak caiz olmakla birlikte bağırıp çağırmak, isyan etmek ve ağıt yakmak yasaklanmıştır. Cenaze sükûnet ve saygı ile taşınmalıdır. Bu esnada yüksek sesle tekbir getirmek, alkış tutmak, bağırıp çağırmak, müzik çalmak uygun değildir, dini örfümüze aykırıdır

  Ölen kişinin yakınlarına taziyede bulunarak onların acısını paylaşmak gerekir. Uzakta bulunanlar ve geç duyanlar müstesna, üç günden sonra taziyede bulunmak dinimizce hoş görülmemiştir. Cenazenin defninden sonra varsa borçlarını ödemeli, meşru vasiyetlerini yerine getirmeye çalışmalıyız.

  Değerli kardeşlerim;
  Kabirleri sık sık ziyaret ederek hem geçmişlerimize fatihalar göndermeli hem de ölümü hatırlayarak ibret almalıyız. Peygamber efendimiz (sav) bir Hadis-i Şeriflerinde “Kabirleri ziyaret edin, çünkü o size ahreti hatırlatır” buyurmuşlardır.

  Allah Teala geçmişlerimize rahmet eylesin, bizlere de sıhhat ve afiyet içerisinde, rızasına uygun bir hayat nasip eylesin.

  Muharrem ŞAHİNER
  Şamlar Yeşil Çamlık Cami
  Müezzin-Kayyımı / BAŞAKŞEHİR

 10. #30
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Kutlu Doğum

  Merhaba!

  Muhterem müminler!

  Bildiğiniz gibi önümüzdeki hafta, ülkemizin her yerinde Kutlu Doğum haftası olarak kutlanacak.

  Bu haftasının cümlemiz için hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum. Bu vesileyle Efendimizin, Allah’ın övgüsüne mahzar olan üstün ahlâkî özelliklerinden kısa bir demet sunmak istiyorum.

  Hz. Ali’nin bildirdiğine göre, kusursuz bir ifade kabiliyetine sahip olan sevgili Peygamberimiz, hayatı boyunca yalnız gerçeği söylemiş ve söylediklerini harfi harfine yaşamıştır. Nitekim daha gençliğinde bile Mekkeliler onu “el-Emîn”, yani “güvenilir insan” diye anarlardı.

  O, daima tatlı dilli, güler yüzlü, hoşgörülü olmuş; bununla beraber söylediklerini saygıyla dinletip yaptırmayı da başarmıştır.

  Efendimiz, toplulukta yemek yemeyi severdi. Yemeğe besmele ile başlar, sağ elini kullanır, tıka-basa doymadan sofradan kalkardı. Yemekten önce ve sonra ellerini yıkardı.
  Temiz, sade, ama düzgün giyinir, pejmürdelikten hoşlanmazdı. Bu konuda çevresindekileri de uyarırdı. Temizliği "imanın yarısı" sayardı. Temizliği, “maddi temizlik ve ruh temizliği” olarak anlar ve anlatırdı. Azla yetinmeyi bilir, geçici sıkıntıları tasa edinmezdi. Diğer müslümanlara da her durumda kanaatkâr olmayı, hayata daima iyimser bakmayı öğütlerdi.

  Değerli cemaat!

  Efendimizin gönlü zengindi. Affetmeyi sever, kimseyi incitmez, düşmanlarının dahi iyiliğini isterdi. Kur'an-ı Kerim onun bu meziyetinden övgüyle bahseder ve şöyle der:
  "… Eğer kaba, katı kalpli olsaydın, muhakkak ki insanlar çevrenden dağılır giderlerdi…" 1

  O şefkat Peygamberi, bir öğünlük yemeğini olmayana verdiği için kendisinin ve ailesinin aç sabahladığı geceler çok olmuştu; ama onlar, aç kalmalarına rağmen, iyilik yapmanın ve Allah'ın hoşnutluğunu kazanmanın mutluluğunu yaşamışlardır.

  Resûlullah efendimiz, adaleti titizlikle korur; insanlara mevki ve makamlarına göre muamele etmezdi. Aksine fakirlerin, kimsesizlerin, yetimlerin, hastaların, gariplerin, çocukların daha çok ilgiye, sevgiye, mutluluğa muhtaç olduklarını bilir ve bunu onlardan esirgemezdi.

  Cenâb-ı Peygamber, kibirlenmekten nefret ederdi; kibirle imanın bir kalpte birleşemeyeceğini söyler; kimseye karşı ululuk taslamazdı; ama düşmanları karşısında da ezilmezdi, eğilmezdi. Meclislerde boş bulduğu yere otururdu. Kendisine bir ilâh gözüyle bakılmasına asla razı olmaz; kendisinin de bir insan olduğunu, sadece Allah'ın koruması sayesinde hata ve günahtan kurtulabileceğini içtenlikle ifade ederdi. Halkın arasına katılır; hastaları, dostlarını, komşularını ziyaret eder; müslümanların acı ve tatlı günlerini paylaşmaktan mutluluk duyardı.

  Resulullah'ın aile hayatı da son derece muntazamdı. Kadınlara saygı duyar, haklarını gözetirdi. Geceleyin ibadet etmek istediği zaman bile eşinden izin alma inceliğini gösterirdi. Çocuklara ve gençlere yürekten sevgi ve ilgi gösterirdi. Çocukların oyunlarına katılırdı; gençlere güvenir, onların görüşlerini alır, onlara sorumluluk yüklerdi.

  Muhterem müminler!

  Sevgili Efendimizin güzel ahlâkını ve üstün niteliklerini elbette kısa bir hutbeye sığdıramayız. Ama şu anlattıklarımın bile bizim için ne kadar değerli olduğunu, adeta bir hayat hazinesi olduğunu görüyoruz.

  Son sözü Akif’e verelim:
  “Dünya neye sahipse onun vergisidir hep;
  Medyûn ona cem’iyyeti, medyûn ona ferdi.
  Medyûndur o mâsûma bütün bir beşeriyet.
  Yâ Râb, bizi mahşerde bu ikrâr ile haşret!”
  ÂMÎN…

  [1] Âl-i İmran 3-159.
  [2] Darimi, Sünen, Rikak, Hadis no: 2672

  Prof. Dr. Mustafa ÇAĞRICI
  İstanbul Müftüsü

Benzer Konular

 1. Bu Gun CUMA!!!
  mopsy Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 85
  Son mesaj: Bugün, 09:43 AM
 2. Cuma hutbesı-2
  YukseLL Tarafından Dini Dokümanlar Foruma
  Yorum: 178
  Son mesaj: Bugün, 09:37 AM
 3. Cuma'nin Hit'i
  mopsy Tarafından Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-09-2011, 02:59 PM
 4. ATATURK ve BALIKESİR HUTBESİ
  mopsy Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 04-10-2009, 02:00 PM
 5. Veda hutbesı/ılk evrensel beyanname
  mopsy Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 15
  Son mesaj: 17-07-2009, 04:43 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık