Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 Toplam: 7
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  İnternette yeni dönem başlıyor

  Merhaba

  Güvenli internet uygulaması ile ilgili 22 Ağustosta başlayan üç aylık test dönemi 22 Kasım salı günü sona erecek. İnternet kullanıcıları, bu tarihten itibaren güvenli internet hizmetini isteğe bağlı ve ücretsiz olarak kullanabilecek.  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Güvenli internet hizmetinin, çocukların ve gençlerin internet üzerindeki bilgi kirliliğinden ve zararlı içeriklerden korunmaları amacıyla geliştirdiği bir proje olarak ortaya çıktı.

  Düzenleme, internet kullanıcılarının BTK'ya ilettikleri talepler ve şikayetler dikkate alınarak yapıldı. BTK'nın işletmecilerle yapılan teknik çalışmalar sonucunda "İnternet'in Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar"ın Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu tarafından belirlenerek yayımlanmıştı.

  Bu esaslara göre, "güvenli internet" ile ilgili 22 Ağustos'ta başlayan 3 aylık test süreci 22 Kasım Salı günü sona erecek ve Türkiye'de güvenli internet dönemi başlayacak. Salı gününden itibaren internet kullanıcıları güvenli interneti, isteğe bağlı ve ücretsiz olarak kullanılabilecek.

  Güvenli internet hizmetinin alt yapısı erişim sağlayıcılar tarafından oluşturuldu. Tamamen isteğe bağlı ve ücretsiz verilecek hizmeti, talep edecek abonelerin isteklerini internet servis sağlayıcılarına bildirmeleri gerekiyor.

  Hiçbir talepte bulunmayan kullanıcılar ise mevcut internetlerini kullanmaya devam edecekler. Güvenli internet hizmetinde çocuk ve aile profili olmak üzere iki profil bulunuyor. Aboneler diledikleri an internet servis sağlayıcılarından temin ettikleri parola ve kullanıcı adı ile profiller arasında geçiş yapabilecekler ya da hizmetten memnun kalmamaları veya ihtiyaç hissetmemeleri durumunda güvenli internet hizmeti almayı kesebilecekler.

  Sistem nasıl işleyecek?

  Güvenli internet konusunda yapılan düzenleme 28 Temmuz 2010 tarihinde yayımlanan tüketici hakları yönetmeliğinde yer alan bir maddeye dayanıyor. Buna göre kişi eğer isterse güvenli internet kullanma hakkına ücretsiz sahip olabilecek.

  Türkiye'de 11,5 milyona yaklaşan aktif internet kullanıcısından 22 bini güvenli internet profili kullanıyor.

  Düzenlemeyle ücretsiz, hızı düşük olmayan ve herhangi bir başvuru yapmaya gerek kalmayan güvenli internete sahip olunabilecek. Bu konudaki istemlerini belirten kullanıcılara bir kullanıcı adı ve şifresi verilecek. Güvenli internet hizmetinden yararlanmak isteyen kullanıcılar, bu kullanıcı adı ve şifre ile hizmetten kullanmaya başlayabilecekler. Güvenli internet hizmeti alan kullanıcılar istedikleri zaman çocuk seçeneğine, aile profiline ve birtakım alt profillere geçebilecek.

  İnternet servis sağlayıcıları kullanıcı istediği takdirde güvenli internet profillerini temin etmekle yükümlü olacak.

  İnternette yeni dönem başlıyor

 2. #2
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  Güvenli internet dönemi başladı

  Merhaba

  Ve büyük gün geldi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), güvenli internet hizmetini bugün itibariyle devreye soktu.  Daha önce 22 Ağustos'ta devreye girmesi beklenen güvenli internete servis sağlayıcıları da dahil taraflar hazır olmadığı için sistem askıya alınmış ve tarih 3 ay ertelenerek 22 Kasım'a, yani bugüne ertelenmişti.

  BUGÜNDEN SONRA NE DEĞİŞECEK
  Güvenli internet konusunda yapılan düzenleme 28 Temmuz 2010 tarihinde yayımlanan tüketici hakları yönetmeliğinde yer alan bir maddeye dayanıyor. Buna göre kişi eğer isterse güvenli internet kullanma hakkına ücretsiz sahip olabilecek.

  HANGİ TARİFELER VAR
  Kullanıcılar Çocuk Profili ve Aile Profili olmak üzere iki farklı profil arasından seçim yapacak.
  Çocuk Profili'ni seçen kullanıcılar, BTK'nın belirlediği ve servis sağlayıcılarına gönderdiği alan adı, alt alan adı, IP adresi ve portlara girebilecek. Bunun dışındaki hiçbir adrese erişim söz konusu olmayacak. TTNET'in Güvenli İnternet Servisi sayfasına göre Çocuk Profili ile eğitim, ödev, bankacılık uygulamaları, alışveriş, müzik, oyun, haber, e-posta, kamu siteleri, özel şirketler, eğitim kurumları ve e-devlet gibi farklı sitelere erişim mümkün olacak.

  Bir diğer profil de Aile Profili... Bu profili tercih eden kullanıcılar kumar, uyuşturucu, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, terör, dolandırıcılık, zararlı yazılım gibi kategorilerdeki sitelere erişemeyecek. Bu profilin Çocuk Profili'nden farkı ise kullanıcıların kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişmesinin mümkün olması. Yani Çocuk Profili'ne göre Aile Profili'nin sınırları biraz daha geniş tutulmuş.
  Bu profillerden herhangi birini tercih etmeyen kullanıcılar ise Standart Profil'den işlem görecek. Yani mevcut sistemini değiştirmek istemeyen ve güvenli internet hizmetini gerekli görmeyen kullanıcılar, profil tercihi yapmadıkları taktirde Standart Profil'de yer alacak.

  TELEFON OPERATÖRLERİ DE GÜVENLİ İNTERNETE GEÇİYOR
  Tarifeleri servis sağlayıcıları ve cep telefonu operatörleri uygulayacak. Kullanıcılar, talep ettikleri taktirde yine bu profillerden birini seçerek operatörlerinden aldıkları internet bağlantısını değiştirebilecek veya herhangi bir talepte bulunmayarak mevcut düzenlerinde devam etmeyi sürdürebilecek. Operatörler veya servis sağlayıcıları üzerinden profil tercihi yapmak isteyen kullanıcılar ilgili operatörün müşteri hizmetlerini arayacak veya kendisine en yakın şubeye başvurabilecek.

  "NUMARA TAŞIMAKTAN FARKI YOK"
  BTK Başkanı Tayfun Acarer, bugün yürürlüğe giren güvenli internet sistemiyle ilgili yaptığı son açıklamasında filtreli internet kullanımı konusunda şubat ayında karar alındığını ve bugün bu kararın uygulamaya geçtiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Numara taşımaktan bir farkı yok. İsteyen güvenli interneti kullanır, istemeyen aynen devam eder."

  Güvenli internet dönemi başladı

 3. #3
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  Güvenli internete güvenen gülmeyi bile unutsun!

  Merhaba

  Fıkra sitelerine bile erişim yasağı getirilmesi şaşkınlık yarattı.  'Güvenli İnternet' dönemi dün başladı. Çocuk profilinde beyaz liste olarak adlandırılan bin civarında internet sitesine erişim imkanı bulunurken, kapsamı daha geniş olan 'Aile Profili'nde ise bazı fıkra ve mizah sitelerine erişim imkanı bulunmuyor.

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim (BTK) Kurumu tarafından dün uygulamaya konulan "Güvenli İnternet" sorunlu başladı. 'Çocuk ve Aile' profilleri ile internette tercihe bağlı filtre uygulaması getiren pakette, 'çocuk profili'nde erişilebilen internet sitelerinin isimleri bilinmezken, 'aile profili'nde fıkra sitelerine bile erişim yasağı getirilmesi şaşkınlık yarattı. BTK'dan alınan bilgilere göre, çocuk profilinde sınırlı sayıda yani bin civarında internet sitesine erişim imkanı bulunuyor. Bu siteler beyaz liste olarak isimlendiriliyor.

  İçerik açısından da eğitim, bankacılık uygulamaları, alışveriş, müzik-oyun-eğlence, haber, e-posta, resmi siteleri,tatil, özel şirketler, eğitim kurumları ve e-devlet kapsamında tutuluyor. Aile profilinde ise sınır biraz daha genişliyor. BTK'nın açıklamasına göre kumar, uyuşturucu, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, terör, dolandırıcılık ve zararlı sitelere bu profilde erişim imkanı yok. Ancak engelliweb.com'un yaptığı çalışmaya göre 'aile profili'nde bazı fıkra, mizah ve proxy internet sitelerine de girişler engelleniyor.

  "Yüzde yüz güvenlikten bahsedemeyiz"
  Güvenli İnternet'in ilk gününü VATAN'a değerlendiren Bilgi Güvenliği Uzmanı Huzeyfe Önal, uygulamasının tam anlamıyla bir güvenlik sağlamadığını kaydetti. Önal, "Aldığımız bilgilere göre internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu bu sistemi kullanmayacak. Ancak asıl önemli problem bu denli güvenli hale getirilen internetin başka güvensiz sitelere davetiye çıkarması.

  Örneğin ben bir aile sahibiyim ve çocuk profili uyguluyorum. Çocuk muhtemelen çocuk profilini atlatmak için önerilen sitelere girecek ve böylece yeni virüsler ve ajanlar ortaya çıkacak. Gerçi bu durum yaşanmasın diye ciddi bir sistem kuruldu. Ama mutlaka bir boşluk bulunacaktır. Hiçbir zaman yüzde yüz bir güvenlikten bahsedemeyiz. Bu yüzden de güvenli internet kullananlar antivirüs yazılımını kullanmayı da bırakmamalıdır."

  Mizah ve prezarvatif siteleri bile yasaklı
  Türk Bilişim Derneği Hukuk Müşaviri Mehmet Ali Köksal da, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun (BTK) hangi siteleri yasakladığını gizli tuttuğunu kaydetti. Köksal,"Bu siteler açıklanmadığı sürece de elbette biz bu siteleri bulmaya yönelik denemeler yapacağız. Ayrıca çocuk profilini seçen bir kullanıcı da 'Facebook' kapanırken 'google' ve 'gmail' de aynı statüde sayılarak kapatılabilir. Bu durumu nasıl engelleyecekler belli değil."

  engelliweb.com internet sitesinde açıklanan listeye göre, 'aile filtresi'nde erişimi engellenen siteler:

  cku.com
  Marka - İç Çamaşırı
  durex.com
  Marka - Prezervatif
  fiestacondom.com
  Marka - Prezervatif
  figleaves.com
  Marka - İç Çamaşırı
  fikra.gen.tr
  Fıkra/Mizah
  fikrabul.com
  Fıkra/Mizah
  freshpair.com
  Marka - İç Çamaşırı
  lambda.org
  Eşcinseller Derneği

  Güvenli internete güvenen gülmeyi bile unutsun!

 4. #4
  Aktif Üye consume - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesaj
  1.078
  Rep Gücü
  18410
  Facebook ya da google ın kapanması kadar abuk bir şey olamaz...

 5. #5
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.148
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18820
  her seyi kontrolleri altina almayi hedefloyorlar, bir cok sorunu olan
  bir hükümet internet kotrolüne basladi.

 6. #6
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443
  'HELAL' internetimiz mübarek olsun..

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 7. #7
  Aktif Üye consume - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesaj
  1.078
  Rep Gücü
  18410
  Gugıl abi artık haram :P

Benzer Konular

 1. Konut ve İşyeri Kiralarında yeni dönem!
  YukseLL Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-06-2012, 11:03 AM
 2. Organ naklinde yeni dönem
  İnci Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-10-2009, 12:17 AM
 3. Yeni Kanal TNT Yayına Başlıyor
  YukseLL Tarafından Uydu Sistemleri ve Alıcıları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-03-2008, 03:20 PM
 4. Türkiye-ABD ilişkilerinde yeni dönem
  adania Tarafından Şikayet ve Protesto ediyoruz Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-12-2007, 08:31 PM
 5. İnternette yeni alan adı satılmaya basladı
  YukseLL Tarafından Web Hosting Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-10-2007, 08:58 PM
Yukarı Çık