Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1
 1. #1
  Aktif Üye Bay X - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  İSTANBUL
  Mesaj
  2.170
  Rep Gücü
  37029

  3 silahşörler Apple, Microsoft ve Google

  Google, arama motoru, Microsoft ve Apple’ı ise bilgisayar ve işletim sistemi üreticisi olarak hayatımıza girmişlerdi. Halbuki durum artık öyle görünmüyor! Rekabet edilen kategoriler edilmeyenlere göre bir hayli fazlalaşmış! Hatırlarsınız bir zamanlar Microsoft ve Apple sadece işletim sistemi alanında birbirlerine rakiptiler. Kesişim kümesine baktığımızda rekabete, oyun, medya oynatıcıları, bilgisayar eklentileri, web grafikleri, email, mobil işletim sistemleri, mobil reklamcılık, müzk servisleri, IP telefonculuğu gibi bir çok alan girmiş. Yani ikisinin arasındaki cephe sayısı, on sene önceki savaşa göre muazzam şekilde artmış. Keza Google her iki şirketten çok daha genç olmasına rağmen onun için de durum aynı. Farkında mısınız en fazla eleman üçünün kesişim kümesinde var? Sadece arama motoru olarak başlayan Google şimdi senelerin tecrubesi Apple ile Microsoft ile neredeyse her alanda rekabet etmeye başlamış. Peki sizce şirketlerin bu şekilde değişik hizmetler vermeye başlaması, bilindikleri alanlarındaki servis kalitesini azaltıyor mu? Yani Google tüm bu alanlara girmese daha iyi bir arama motoru olabilir miydi? Ya da Microsoft tüm alanlarda olmasa daha iyi işletim sistemleri üretebilir miydi?


  Venn şeması Apple Microsoft ve Google’un hizmet verdiği kategorileri gösteriyor. Kırmızı çember Apple, Yeşil Microsoft ve Mor olan Google. Aralardaki kesişim kümelerine bakarak şirketlerin hangi kategorilerde birbirlerine rakip olduklarını net olarak görmek mümkün.

  medyasyon  Son günlerde Apple'nin tüm başarısı merhum Steve Jobs üzerine odaklaştırılmış olsada bana göre Jobs'un fazla ilahlaştırıldığını düşünüyorum..Steve Wozniak,Jobs'tan daha çok teknik kısımla ilgili olan isimdir Jobs başarılı pazarlama stratejisi ile takdire değer bulunsada bu sektörde Jobs'un fikir hırsızlığında öncü olduğunuda kabul etmek gerekli otoriteler bunu söylüyor..Apple'ın şu an için en çok kazanan ve piyasa değeri en yüksek marka olduğu gerçeğine rağmen Microsoft'un hakkınıda vermek lazım şu sıralar yenilgiyi kabullenselerde durumu lehine çevirmek için çok fazla çaba sarfedeceklerini zannetmiyorum zira Apple'ın illegal çalışmaları neticesinde haksız tekel oluşturmaya çalıştığınıda teknoloji şirketleri biliyor..3 silahşörün bıçkın çocuğu Apple'ın en büyük rakibi aslında bu listede değil zira diğerlerininde gizli rakibi olan Samsung'tan bahsediyoruz..Almanya'da uğradığı haksızlık Samsung'un liderliğe oynaması açısından dönüm noktası oldu Apple ve Samsung telif hakları ve mahkemelerle uğraşırken rakipleride boş durmuyor ama en çok Apple'ın hüküm sürdüğü mobil piyasasında Çinli rakipleride yakın markajda..

  Rekabet'in içinde her gün başka oyuncular ekleniyor Google bilindiği üzere mobil pazarının aktörlerinden,Microsoft'un Nokia ile işbirliği ile pazara adım atması ve pastadan pay alması kaçınılmaz tabi en büyük 2 oyuncu olan Samsung ve Apple'ın gizli rakipleri ise Çinli kardeşler.. Mark Zuckenberg'in iPad hakkındaki alaycı sözleri Facebook uygulamalarının Apple ürünleri üzerinde sonlanacağı gibi dedikodularda var..

  3 silahşör olarak tanımladığımız bu oyunculara Samsung'u eklemek mantıksız olmaz sanırım son yıllardaki yakaladıkları ivme ile belkide bu pazarın lideri olacakları hayal olmasa gerek..
  Konu Bay X tarafından (09-10-2011 Saat 07:32 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Shoot the Apple
  dogangunes Tarafından Android işletim sistemi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-04-2012, 01:58 AM
 2. Apple iPhone 5
  YukseLL Tarafından Cep Telefonu Tanıtım, inceleme Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-01-2012, 04:25 PM
 3. Google Microsoft'u yasakladı
  mopsy Tarafından Bilgisayar ve İnternet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-06-2010, 01:19 PM
 4. Microsoft-Google
  mopsy Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-09-2009, 03:21 PM
 5. Microsoft Resim Düzenleme Programı "Microsoft Photo Tools 2.2
  YukseLL Tarafından Grafik Multimedya Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-09-2008, 05:32 PM
Yukarı Çık