Laptop'unuzun bir anda elinizden uçup gitmesini istemiyorsanız, bu habere mutlaka göz atın...

Dizüstü bilgisayarında, çalışmalarını ve özel verilerini taşıyanlar için bilgisayarını çaldırmak adeta bir kabus haline gelebilir. Peki, taşınabilir bilgisayarların en çok nerelerde çalındığını merak ediyor musunuz?
Yerleşik yazılım (firmware) tabanlı olarak, bilgisayar hırsızlığına karşı çözümler sunan Absolute Software şirketi bu merakımızı gideriyor. Şirket, taşınabilir bilgisayarların en çok çalındığı on yeri listelemiş.

Yayınlanan listeye göre, taşınabilir bilgisayarların en çok çalındığı yer okullar. Okulların, dizüstü bilgisayarlarının en çok götürüldüğü yerlerden birisi olduğunu düşünürsek, bu hiç de şaşırtıcı görünmüyor.Liste, Absolute Software şirketine, bir yıl içerisinde gerçekleştiği rapor edilen hırsızlık verilerine dayanıyor.

Herkes benim başıma gelmez diye düşünür, ancak taşınabilir bilgisayarlar en çok çalınan elektronik cihazlar konumunda. İşin diğer boyutuysa, bilgisayarlarını yanında taşırken, hırsızlara karşı önlem alanları şaşırtacak. Çünkü dizüstü bilgisayar hırsızlıkları, siz taşırken değil, daha çok kullanılan yerlerde gerçekleşiyor.

İşte, dizüstü bilgisayarlarının en çok çalındığı 10 yer:
1. Okullar
2. Konutlar
3. Otomobiller
4. İş yerleri ve ofisler
5. Üniversite ve yüksek okullar
6. Otel ve konaklama yerleri
7. Restoran ve kafeler
8. Mağazalar ve alışveriş merkezleri
9. Toplu taşıma araçları (taksiler dâhil)
10. Havaalanları

veteknoloji.com