Bilgisayar Teknolojisinde Karınca Mucizesi


Daha önce hiç gitmediğiniz bir yere ulaşmanızı sağlayacak en kısa yolu elinizde bir harita olmadan bulmanız istense büyük ihtimalle bunu başaramazsınız. Peki insanın görmekte dahi zorluk çektiği boyuttaki karıncalar bunu nasıl ustalıkla başarırlar?

Bu mucizevi canlılar çağımızın en önemli buluşlarından biri olan bilgisayar programlarına hangi özellikleriyle ilham kaynağı oldular?

Alemlerin yaratıcısı olan Yüce Allah’ın üstün aklının ve mükemmel yaratışının eserlerini baktığımız her yerde görmek mümkündür. Yüce Allah kusursuz yaratış sanatına ait üstün akıl örneklerini küçük-büyük tüm canlılara ilham eder. Karıncalar da Yüce Allah’ın örnek verdiği canlı türlerinden biridir.

Koloniler halinde yaşayan bu küçük canlılar varlıklarını sürdürebilmek için besin bulmak zorundadırlar. Kendi boyutları ile karşılaştırıldığında ise yiyecek aradıkları arazi çok geniştir. Ancak karıncaların toplu hareketleri incelendiğinde son derece isabetli kararlar verdikleri ve hepsinin en kısa yol üzerinden besine doğru hareket ettikleri gözlenir. Peki yol ve harita bilgisi olmayan bu canlılar nasıl olur da her zaman en isabetli şekilde besinleri bulup sonra topluca adeta şuurlu bir şekilde yiyeceğin olduğu yere yönlenebilirler?

Karıncaların Yön Tayin Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Karıncalar besin aramak için yuvadan ayrıldıklarında çok çeşitli yönlere doğru hareket ederler. Bu sırada feromen denilen kimyasal bir madde salgılarlar. Eğer besini bulurlarsa izini bıraktıkları feromeni takip ederek yuvalarına geri dönerler. Bu sırada tekrar gittikleri yol üzerinde feromenle iz bırakırlar. Böylece besin kaynağına giden yol kuvvetli feromen kokusu taşır. Böyle bir yola eğer diğer besin arayan karıncalar denk gelirse o zaman bu işaretli yol üzerinden yollarına devam ederler. Fakat işaretli yolu bulduklarında ilk başta hangi yöne doğru gitmeleri gerektiğini bilmezler. Bu nedenle besine ulaşmak yerine yanlışlıkla yuvaya geri de dönebilirler. Eğer besin yerine yuvaya doğru giderlerse o zaman yuvaya vardıklarında geri dönerler ve ters yönde ilerleyerek bu kez besinin bulunduğu yere yönelirler. Besine doğru ilerlerken de besin bulduktan sonra yuvalarına geri dönerken de yola tekrar feromen bırakırlar. Böylece besine giden yollar giderek kuvvetli feromen izleri taşır. Peki bu biçimde en kısa yolu nasıl bulurlar?

En kısa yolu takip eden karıncalar daha çabuk sürede yuvaya gidip geri döneceklerinden aynı süre içinde daha kısa olan yollarda daha fazla miktarda feromen birikir. Bu biçimde feromen kokusunun daha kuvvetli olduğu yolu bir süre sonra bütün kolonideki karıncalar keşfeder. Böylece en kısa yol üzerinden besin ve yuva arasında gidip gelirler.

Yön Tayin Sistemi Teknolojiye Nasıl İlham Kaynağı Oldu?

Mute adlı dosya paylaşım programı internet üzerinden pek çok kullanıcının ortak bir ağ oluşturmasını sağlar. Bu ağda yer alan bilgisayarlar diğer bilgisayarlara diledikleri dosyaların erişim hakkını verir. Böylece Mute programı yüklü olan kullanıcılar diledikleri bir dosyayı eğer o ağda varsa diğer kullanıcılardan indirebilirler. Bu yapının özelliği merkezi bir sunucu olmamasıdır. Böyle olunca bütün ağın genel yapısını ve hangi dosyanın nerede olduğunu tutan bir bilgi sistemi yoktur. Peki o zaman indirilmek istenen dosya için en uygun yol nasıl bulunur?

İşte Mute adlı bilgisayar programında karıncaların olağanüstü yol sisteminden esinlenerek bir yazılım programı kurulmuştur. Bu yazılım programı karıncaların yol bulma sistemine benzer bir mantık örgüsünün teknolojiye uygulanma biçimidir ve yapılan bu programla oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Mute Teknolojisi Nasıl Çalışıyor?

“Mute” merkezi olmayan bir dosya aktarım sistemidir. Mute programında ağ içindeki iletişimde iki kişi arasındaki bilgi alışverişi için kullanılan karıncaların yiyecek kaynağına giden en kısa yolu bulurken kullandıkları yöntemdir. Önce her kullanıcıya giden mesajın asıl kaynağına ulaşması için komşu kullanıcıların Bob’un yeri hakkında sahip oldukları ipuçları değerlendirilir hedefe ulaşınca gelen yanıt diğer kullanıcıların hepsi üzerinden geçmez gidip gelinen en kısa yol üzerinden iletişim kurulur.

“Sizin yaratılışınızda ve türetip-yaydığı canlılarda kesin bilgiyle inanan bir kavim için ayetler vardır.” (Casiye Suresi4)

Yaratılış Delilleri Teknolojiye Çözüm Kaynağı Olmaya Devam Ediyor

Günümüzün usta bilgisayar yazılımcıları çözüm aradıkları problemlerin çözümünü karıncalardan öğrenmişlerdir. Son derece eğitimli ve zeki insanların öğretmenleri parmak ucundan daha küçük olan canlılardır. Elbette karıncaların sahip olduğu bu bilgiler kudret ve akıl gerektirir. Aklı ve şuuru olmayan küçücük canlıların bunları kendi başlarına yapmaları ise imkansızdır. Şüphesiz karıncalar kainattaki tüm canlı ve cansız varlıklar gibi Yüce Allah’ın tecellileridir. Allah’ın yaratma kudreti bir ayette şu şekilde haber verilmiştir:

“Gökleri ve yeri (bir örnek edinmeksizin) yaratandır. O bir işin olmasına karar verirse ona yalnızca "OL" der o da hemen oluverir.” (Bakara Suresi 117
(makale harun yahya)