+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1
 1. #1
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555

  Motronic nedir?

  Motronic kumanda cihazı ilk bakışta, içinde elektronik aksam bulunan basit bir kutu gibi görünür. Bu kutunun görevi, hava ve yakıt beslemesini ve ateşleme işlemini elektronik olarak sürücünün isteğine uyarlamak ve optimize etmektir. Bu kumanda şekli muazzam teknik avantajlar sağlar. 25 yıl önce Motronic sistemi kullanılmaya başlanmadan önce, yanıcı karışımın oluşumunu ve bujinin ateşleme kıvılcımının tetiklenmesini mekanik bir düzenek sağlıyordu. Bu düzenek yalnız yüksek bir benzin tüketimine değil, ayrıca yüksek miktarda zararlı emisyonların da oluşmasına neden oluyordu.

  Günümüzde ise Motronic sistemi çok sayıdaki sensörden gelen verilerden yararlanarak her püskürtme ve ateşleme işlemi için en iyi değerleri hesaplıyor. Bu hesaplama ve kumanda adımı dakikada 6 binden fazla defa gerçekleşiyor. Motronic'in çekirdeği, bir mikro işlemciden ve bir bellekten oluşan bir elektronik kumanda cihazıdır. Belleğe, püskürtme miktarının ve ateşleme anının belirlenmesi için gerekli verileri içeren bir çalışma programı kaydedilmiştir. Sensörler aracılığıyla mikro işlemciye her püskürtme ve ateşleme işlemi için emilecek hava miktarı, motor devri, krank mili konumu ve emilen havanın sıcaklığı ve motor sıcaklığı verileri sağlanır. Bu bilgiler sayesinde Motronic, motorda daima ideal hava-yakıt karışımı miktarının tam doğru anda ateşlenmesini garantiler.
  Motronic sistemindeki aşınmaya uğrayan tek parça bujidir. Bu yüzden her Motronic sistemi, araç bileşenlerinin ömür süreleri içerisindeki eskimelerini de hesaba katacak şekilde programlanmıştır. Bu, araçların daha temiz ve daha tutumlu olmasını sağlamakla kalmaz. Motronic sayesinde ayrıca motorlar daha uzun ömürlüdür ve daha seyrek bakım gerektirirler.
  .boschLiveText H1,.boschLiveText H2,.boschLiveText H3,.boschLiveText H4,.boschLiveText H5,.boschLiveText H6{ font-size:16px; line-height:18px; margin:0px 0px 8px 0px;}.boschLiveText FONT{ font-size:12px;}

  Motronic'in başlangıçları
  BMW, bu yeni teknolojiyi tercih eden ilk araç üreticisiydi. BMW 1979 yılında Motronic'i ilk olarak altı silindirli bir 732i modeli otomobile monte etti. Bu birçok açıdan dünyada ilkti:

  • Motor yönetimi için ilk dijital kumanda cihazı
  • Otomobildeki ilk serbestçe programlanabilir motor kumanda cihazı
  • Yakıt püskürtme ile ateşlemeyi birlikte kapsayan ilk sistem.
  Motronic ile birlikte yazılımlar araçlara girmeye başladı. Böylece Motronic kendisinden sonra gelen başka modern kısmi sistemlerin de yolunu açmış oldu: örn. ASR Antipatinaj Sistemi ve ESP Elektronik Stabilite Programı.
  Motronic o zamandan bu yana daha da iyileştirilmiş yakıt yakma performansı için sürekli yeni geliştirmelerle, daha da hassas kumanda imkanlarıyla ve dijital teknoloji sayesinde daha da yüksek oranda güvenilirliğiyle göz dolduruyor.
  Motronic'in teknolojik üstünlüğü ayrıca daha erken dönemlerinde bile motor sporlarında da kullanılmasını sağladı. 1981'de Motronic ilk defa Formula 1 yarışlarında start aldı. İki yıl sonra ise dünya şampiyonluğunu da kazandı: Nelson Piquet'in pilotluğundaki Brabham BT52 BMW ile.

  bosch.com.tr  .boschLiveText H1,.boschLiveText H2,.boschLiveText H3,.boschLiveText H4,.boschLiveText H5,.boschLiveText H6{ font-size:16px; line-height:18px; margin:0px 0px 8px 0px;}.boschLiveText FONT{ font-size:12px;}

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir Motronic nedir?
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Uzay:)
  Mesaj
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Meşrep nedir?, Mezhep nedir?
  YukseLL Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 03-01-2016, 09:40 AM
 2. Misyonerlik Nedir? Amacı nedir? Tehdit midir?
  dogangunes Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 24-02-2010, 05:54 PM
 3. Fizik Tedavi Nedir? Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanlığı Nedir?
  İnci Tarafından Sağlık Sorularınız Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-11-2009, 03:04 AM
 4. DiJRAN Nedir.?Anlamı Nedir.?
  dijran Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 11-08-2008, 07:05 PM
 5. Chopper nedir - Cruiser nedir?
  SGOR Tarafından Motorsiklet Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-02-2008, 11:52 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık