Taşıtlarda, sürücüyü bilgilendirmek amacıyla,
· motor devri,
motor sıcaklığı,
yağ basıncı,
akü şarj durumu,
araç hız bilgileri,
yıllardır kullanılmaktadır.
Oysa sürücünün bunların dışında birçok bilgiye erişme imkanının olması kolay ve rahat taşıt kullanımı açısından avantaj sağlamaktadır. Sürücü bilgi sistemlerinin ve bu sistemlerin fonksiyonlarının geliştirilmesi, genişletilmesi, mekanik ya da analog sistemlerin yerine elektronik ve dijital sistemlerin kullanılmasıyla mümkün olabilmektedir.
Elektronik kontrollü bir aracın sürücü koltuğuna oturup, anahtarı çevirdiğimizde ölçme ve kontrol sistemlerinin tüm avantajlarını görebiliriz.
Klasik gösterge panelleri ile karşılaştırıldığında, elektronik göstergeler daha hızlı, doğru ve hassas bilgi verirler. Bu sistemler hareket eden parçalarının olmaması, modüler olmaları, gösterge yerinde daha geniş kullanım esnekliği ile daha iyi görünüşün sağlanması gibi cazip ve kullanışlı imkanlar sunarlar.
Elektronik ölçme ve kontrol sistemleri sayesinde motor ve taşıtın çalışma şartları hakkında sürücüyü bilgilendirmede; uzay çağı panelleri, sayılar, çubuklar, grafikler, yürüyen ışıklar, renkli uyarı sembolleri, dijital göstergeler, monitörler vb. metotlar kullanılmaktadır.
Elektronik gösterge sistemleri, elektronik kontrol sistemi ile entegre olarak çalışmaktadırlar. Bir elektronik kontrol sistemi aynı zamanda bir ölçme sistemi olarak yapılandırılabilir. Ölçme sisteminde, giriş bilgisi olarak alınan sensör sinyali ECU veya mikroişlemcide değerlendirildikten sonra, sensörün algıladığı fiziksel değişimin değer olarak bir ekrana aktarılmasından ibaret bir çevrim vardır. Yani sistemin çıkış elemanı bir gösterge veya ekrandır.

Kaynak: Doç. Dr. Metin GÜMÜŞ, Sürücü Bilgilendirme Sistemleri,Ders Notları, 2010.

nenedir.net