+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

Kilometresini düşürerek araç satanlar ceza almayacak

Araba ve Otomobil Kategorisi Oto Haber, Kampanya Forumu Kilometresini düşürerek araç satanlar ceza almayacak Konusunu okuyorsunuz, Konu içeriği kısaca ->> Yargıtay 15. Ceza Dairesi, ikinci el oto alımında en büyük sorun olan "kilometreyle oynama" konusunda alıcıları üzecek bir karar verdi. ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  43
  Mesaj
  11.667
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Kilometresini düşürerek araç satanlar ceza almayacak

  Yargıtay 15. Ceza Dairesi, ikinci el oto alımında en büyük sorun olan "kilometreyle oynama" konusunda alıcıları üzecek bir karar verdi.

  Araba alım satım işi yapan sanık O.Ö, 2004 model Ford Fiesta marka aracı satarken aracın 87 bin kilometrede olduğunu söyledi ve göstergesinde oynama yaparak gerçek kilometresini gizledi. Ancak alıcı sonradan arıza yapan aracı servise götürdüğünde aracın gerçekte 150 bin kilometrede olduğunu anladı ve satıcı hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcılık, satıcı hakkında dolandırıcılık suçundan dava açtı. Buna rağmen Ankara 27. Asliye Ceza Mahkemesi, sanığın beraatine karar verdi. Alıcının bu kararı temyiz etmesi üzerine dosya Yargıtay'a geldi. Vatan'ın haberine göre; Yargıtay 15. Ceza Dairesi mahkemenin kararını onarken "eylemin hukuki ihtilaf mahiyetinde olduğu anlaşıldığından unsurları itibariyle oluşmayan dolandırıcılık suçundan verilen beraat kararında bir isabetsizlik görülmemiştir" gerekçesini dile getirdi.
  Kararda, alıcıları kandırmaya ve aracı gerçekte ettiğinden daha pahalı satmaya yönelik eylemin neden dolandırıcılık olmadığına ise şu açıklama getirildi:

  "Dolandırıcılık suçunun oluşabilmesi için; failin bir kimseyi, kandırabilecek nitelikte hileli davranışlarla hataya düşürüp, onun veya başkasının zararına, kendisine veya başkasına yarar sağlaması gerekmektedir.

  DOLANDIRICILIK, USTACA OLMALI

  Hile nitelikli bir yalandır. Fail tarafından yapılan hileli davranış belli oranda ağır, yoğun ve ustaca olmalı, sergileniş açısından mağdurun inceleme olanağını ortadan kaldıracak nitelikte bir takım hareketler olmalıdır. Kullanılan hileli davranışlarla mağdur yanılgıya düşürülmeli ve bu yanıltma sonucu yalanlara inanan mağdur tarafından sanık veya bir başkasına haksız çıkar sağlanmalıdır. Hilenin kandırıcı nitelikte olup olmadığı olaysal olarak değerlendirilmeli, olayın özelliği, fiille olan ilişkisi, mağdurun durumu, kullanılmışsa gizlenen veya değiştirilen belgenin nitelikleri ayrı ayrı nazara alınmalıdır."

  ALICILAR FARKI İSTEYEBİLİR

  Yargıtay'ın bu kararına göre kilometresini düşürerek araç satanlar ceza almayacak. Bu durumda alıcılar için geriye tek yol kaldı. Kilometrenin düşürüldüğü ortaya çıktığında alıcı, aracın piyasa değerinin üzerinde ödediği kısmı satıcıdan hukuk davası yoluyla isteyebiliyor.
  haberturk

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Uzay:)
  Yaş
  42
  Mesaj
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Gizli SMS’e 15 bin TL ceza
  YukseLL Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-09-2013, 05:16 AM
 2. Suç ve ceza...
  mopsy Tarafından Günün Fıkrası Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 22-12-2009, 11:44 PM
 3. İlginc Ceza
  YukseLL Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 03-05-2009, 11:09 PM
 4. Ceza Nedir?
  Runaw@y Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-10-2007, 03:03 PM
 5. Galatasaray'a Ceza
  YukseLL Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 20-06-2007, 03:36 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık