İran'da bir yerli otomobil daha üretildi. İran'ın bu alanda ilk başarısı 2003'te, tasarım, üretim ve ihraç etme dahil her şeyi milli olan "Samand" marka arabasıydı. Dün İran yeni otomobili "Runna"yı da piyasaya sürdü. İran Khodro firması (ikco) CEO'su, Runna'nın tasarımı ve yapımının İranlı mühendis ve uzmanlarca gerçekleştirildiğini söyledi. Bu yeni arabanın parçaların % 90'ını İran üretiyor. % 10'luk kısmını ise ithal ediyor ki, Eylül ayında artık, onları da İran üretecek. % 100 İran yapımı ve üretimi bir araba; Runna..

Samand, en çok yankısını asya ülkelerinde bulmuştu.. İran firması ikco, sadece otomobil değil, çift katlı otobüs, kamyon, vs de üretiyor. Asya'da araç üretimi sıralamasında beşinci.. Otomotiv endüstrisinde çok sayıda kişi doğrudan veya dolaylı şekilde çalışıyor. Ortadoğuda ise Irak'ın isteğiyle, İran Irak'a da araba üretimi için fabrika ve tesisler kurmuştu.. ve dünyada Türkiye dahil çoğu ülkede de IKCO arabaları görülmekte..

Piyasaya sürülen Runna ise, başta Türkiye, daha sonra Latin Amerika ülkelerine, Suriye ve Senegal'e ihraç edilecek.. Türkiye'de 1 ay sonra 16000 tl ile piyasaya çıkacağı bildiriliyor. İran'ın, 30 yıldır süren ambargo ve yaptırımlara rağmen bu kadar kalkınması ve üçüncü dünya ülkeleriyle yardımlaşması dünyayı şaşırtıyor..

işte Runna'nın medyaya yansıması: