VOLKSWAGEN’in, dünyanın 1,4 litrelik hacimden 140 ve 170 hp güç üretebilen mucize motor teknolojisi TSI aldığı ödüllerle de motor dünyası için bir devrim niteliği taşıdığını kanıtlıyor.
ABD'de dünyanın en ünlü bilim dergisi Popular Science'tan yeni ürün ödülü alırken, 2006 baharında da Paul Pietsch Ödülü'ne ve 2006 Yılının Uluslararası Motoru Ödülleri’nde iki ödüle birden layık görüldü. Çift beslemeli motor, 1 litre ile 1.4 litre kategorisinde birinciliği kazanırken, jüri tarafından da "2006 Yılının En İyi Yeni Motoru" seçildi. Kompresör ve turbodan oluşan çift besleme sistemini içeren yeni motor kavramı, jüri üyeleri tarafından tam not aldı.

Dünyanın ilk ve tek çift beslemeli, direkt enjeksiyonlu benzinli motoru olan TSI'da, kompresör teknolojisinin düşük devirlerdeki gücü ve turboşarjın yüksek devirlerdeki üstün performansı biraraya getiriliyor. Böylece kesintisiz performans sağlanırken aynı zamanda daha küçük motor hacmine rağmen yüksek güç ve torktan ödün vermeksizin yakıt tüketimi düşüyor.

Motor hacminin küçültülmesi ve daha az sürtünme kaybı sayesinde hacim başına daha düşük yakıt tüketimi elde ediliyor ve böylece verim artıyor. Motor teknolojisinde geleceğe giden yol, kompresörle turbonun birleştirilmesinde yatıyor. Kompresör, düşük devirlerdeki zayıf hızlanmayı telafi ediyor. Benzinli turbo motorlarda olduğu gibi, turbo da yüksek devirlerde destek sağlıyor. Her iki hava besleme tipinin seri üretimde bir araya getirilmesi dünya motor teknolojisinde bir ilk.

Volkswagen'in yeni çift beslemeli motoru, sportif Golf GT'deki 1.4 litre TSI'nin (125 kW/170 hp) 100 kilometredeki ortalama yakıt tüketimi sadece 7.2 litre. Bu çift beslemeli motor şehir dışında 5.9 litre tüketiyor. Teknik olarak aynı olan 140 ve 170 beygirlik TSI teknolojisi Golf ve Jetta modellerinde sunuluyor. Yakında başka modellerde de TSI motor seçeneği sunulacak.

Detaylı Bilgi