+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

Otomobil alım satımında E-İMZA dönemi

Araba ve Otomobil Kategorisi Oto Haber, Kampanya Forumu Otomobil alım satımında E-İMZA dönemi Konusunu okuyorsunuz, Konu içeriği kısaca ->> Elektronik imzanın hayatımıza getirdiği kolaylıklara bir yenisi eklendi. Yeni çıkan kanunla beraber araba alım satım işlemleri artık elektronik imza ile ...

 1. #1
  - Çevrimiçi
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  43
  Mesaj
  11.666
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Otomobil alım satımında E-İMZA dönemi

  Elektronik imzanın hayatımıza getirdiği kolaylıklara bir yenisi eklendi. Yeni çıkan kanunla beraber araba alım satım işlemleri artık elektronik imza ile noterden halledilebiliyor.

  Böylece araba devir işlemleri için saatlerce bürokratik işlemlerle uğraşmak da tarihe karışıyor.

  1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren geçerli olan 5942 sayılı kanunun birinci maddesi gereğince Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi (ASBİS) adlı elektronik sistemle alıcı ve satıcıların araç devri ile ilgili tüm işlemleri noterde yapılabiliyor. Yeni sistemle beraber devri yapılacak olan aracın trafik, maliye, muayene ve sigorta ile ilgili bilgileri elektronik ortamdan notere ulaştırılıyor, böylece araç alım satımı için diğer kurumlara gitmeye gerek kalmıyor ve bütün işlemler elektronik ortamda sonuçlandırılabiliyor.

  ASBİS NASIL İŞLİYOR?
  Üretimi veya ithalatı yapılan araçlara ilişkin veriler üretici veya ithalatçı tarafından Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi'ne iletiliyor. Elektronik ortamda zaman damgalı ve e-imzalı olarak saklanan bu bilgiler aracın satışı yapılırken de devir işlemi için yasal zemini oluşturuyor. Aracın satışı yapıldığında ise satışa ilişkin bilgiler elektronik ortamda satışı yapanlar tarafından e-imzalı olarak merkezi sisteme iletiliyor ve alıcı bu işleme ek olarak tescil talebinde de bulunabiliyor.

  PROJEDEN KİMLER YARARLANABİLİYOR?
  Araç tescil ve sürücü belgesi düzenleme sisteminin modern, güvenilir ve e devlet normlarına uygun bir yapıya kavuşturulması ve işlemlerin tek merkezden elektronik ortamda yapılması amacıyla düzenlenen projeden kamu kurum ve kuruluşları, otomotiv sektörü, araç alım satımıyla uğraşanlar, muayene istasyonları, sigorta şirketleri, sürücü kursları, araç ve sürücü belgesi almış veya alacak olanlar bu projeden faydalanabiliyor. Bu sistemde kullanmak üzere ihtiyacınız olan e-imzanıza sahip olmak için E-GVEN - Elektronik mza (e-imza) ve Elektronik Sertifika Hizmetleri adresindeki online formu doldurmanız yeterli.

  E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, konu hakkındaki düşüncelerini şöyle dile getiriyor: Yeni çıkan kanunla beraber araba alım satım işlerinin de elektronik imza ile yapılabilmesinin heyecan verici bir gelişme olduğuna inanıyoruz. Elektronik imza sahibi olanlar bürokratik işlemler için saatlerini harcamadan, kağıttan ve paradan da tasarruf ederek araba alma ya da satma imkanı buluyorlar. Elektronik imza uygulamasının gün geçtikçe yaygınlaşarak farklı alanlarda hayatımızı kolaylaştırmasından Türkiye'yi e-imza uygulamasıyla tanıştıran E-GÜVEN olarak mutluluk duyuyoruz."
  haber7.com

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Uzay:)
  Yaş
  42
  Mesaj
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Polis Akademisi Öğrenci Alım İlanı
  dogangunes Tarafından Diğer Sınavlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-09-2014, 03:56 PM
 2. Gayrimenkul Alım Satımı
  dogangunes Tarafından Borsa ve Ekonomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-05-2012, 02:20 PM
 3. Bakterilerde Demirin Hücre İçine Alım Mucizesi
  meridyen2 Tarafından Biyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-03-2011, 12:01 AM
 4. Özürlü personel alım sınavı soru ve cevapları
  YukseLL Tarafından Diğer Sınavlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-10-2010, 02:43 PM
 5. Default İmza
  SMN Tarafından vbulletin 3.6.X Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-09-2007, 05:20 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık