Merhaba

Bilişim devi Intel, akıllı ve karakutulu araba teknolojisi üzerinde çalıştıklarını açıkladıBilişim devi Intel yollarda hem adaleti hem de güvenliği sağlayacak akıllı araba teknolojisi üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Kazada kimin hatalı olduğunu, hızı ve diğer bilgileri kaydeden araçların yollarda büyük rahatlık sağlayacağına kesin gözüyle bakılıyor

Amerikalı bilim adamları otomobillere, uçaklardaki gibi karakutuya sahip ‘akıllı araçlar’ üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Bilişim devi Intel tarafından geliştirilen projede araba içindeki sorunlar ve çevresel faktörler kaydedilecek, olası bir kaza sonrası gerekli bilgilere kolaylıkla ulaşılabilecek.

Hatalı sürücü kaçamayacak

Kazadan önce aracın hızı, fren şiddeti ve video gibi bilgileri saklayacak arabalar belleklerindeki bilgileri sigorta şirketi ve polise doğrudan gönderebilecek. California’da tanıtılan araçların kazalarda kusurlu kullanıcıyı kolaylıkla ortaya çıkartabileceği belirtildi. Intel’in geliştirdiği sistemi araç üreticilerinin ne zaman kullanacağı bilinmiyor. İnternet bağlantısı olan ve sahip olduğu kameralarla kaybolma sorununu ortadan kaldıracak araçlar için projeyi yürüten Justin Ratner “Sürüş keyfini ve güvenliği daha yukarı çıkartacak değişimler üzerinde çalışıyoruz” dedi.

GAZETEVATAN.COM