Merhaba

Fiat’tan 2 Silindirli Motor Atağı

Fiat’a ‘Avrupa’nın 2 silindirli motor sunan tek otomotiv üreticisi’ unvanını da kazandıran TwinAir motor teknolojisi, Fiat’ın bu konuda lider kalabilme hedefini ön plana çıkıyor.



TwinAir:

900 cc’lik silindir hacmine sahip 85 HP güç üreten turbo motor, 95 g/km’lik karbondioksit emisyon salınım değeriyle de ekolojik yönünü ortaya net biçimde koyuyor. Eşdeğer bir performans sunan 4 silindirli bir motora göre yüzde 10 daha hafif ve yüzde 23 daha kısa olan TwinAir motor, yakıt tüketiminde ise yüzde 30’a varan tasarruf sağlamasıyla da dikkat çekiyor.

Ekolojik motor:

Eylül ayında ilk etapta Fiat 500’un kaputu altında 85 HP’lik versiyonuyla boy gösterecek TwinAir teknolojili 0.9 cc’lik küçük turbo motorun ilerleyen dönemlerde 65 ve 105 HP’lik iki ayrı versiyonu daha olacak. Fiat’ın performanstan ve sürüş keyfinden taviz vermeden, benzinli bir motorun sahip olabileceği en düşük CO2 emisyon seviyelerini (95 g/km kadar) sunan ekolojik motoru, Fiat’ın 1.2 litre hacimli motoruna göre yüzde 15 daha az yakıt tüketirken, yüzde 25 daha fazla performans gösteriyor. Bununla birlikte yakın paralellikte performans ve sürüş keyfi sunan 1.4 litrelik benzinli motor ile karşılaştırıldığında ise yakıt tüketimi anlamında yüzde 30 gibi dikkate değer oranda daha da tasarruflu olmasıyla dikkat çekiyor.

FPT

(Fiat Powertrain Technologies = Fiat Aktarma Organları Teknolojileri) tarafından geliştirilen ve patenti alınan TwinAir teknolojisi, en iyi düzeyde yakıt verimliliğini elde etmek için ideal seviyeye çıkarılan özel akışkan dinamikleri ile birleştirilen devrimsel nitelikli Multiair sisteminden yararlanıyor. Fiat’ın yeni TwinAir güç ünitesi, motor küçültme konseptini uç noktaya taşıyor: Küçük hacimli bir motorun, yeni nesil bir turbo besleme ile birleştirilmesi, daha büyük bir motora eş değer, hatta ondan daha iyi bir performans veriyor ancak bunun yanında daha az yakıt tüketimi ve daha düşük emisyonlar sergilenmesine olanak sağlıyor. Ayrıca turbo sistemi, azami torku önemli ölçüde artırarak, geleneksel soğutmalı motorlarla karşılaştırıldığında daha yüksek bir esneklik ve rakipsiz düzeyde seri hızlanma özelliği sunabiliyor.

Yeni teknolojili Fiat motorunun düşük sürtünmeli dâhilî parçalarla birleştirilen temel iki silindirli yapısı, bu motorun tüm dünyada ‘sürtünme’ sınıfının en iyisi olmasını sağlıyor.

Son olarak, NVH konusuna da (Noise, vibration, harshness = Gürültü, titreşim ve sertlik) özel önem verilerek, aynı performansa sahip ancak karakteristik bir sesi olan dört silindirli bir motora, en azından denk bir titreşim performansı garanti edilmiştir. Bu amaçla, rölanti hızından azami hıza kadar, motorun bütün çalışma koşullarında ideal titreşim seviyelerini korumak için dengeleyici bir karşı mil kullanılmıştır.

Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı:

Fiat Grubu’nun Fiat Powertrain Technologies (FPT) imzasını taşıyan Multijet turbo dizel ve MultiAir benzinli motor teknolojilerini ardından şimdi de TwinAir adını taşıyan yeni motor teknolojisi, 80. Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı.

Fiat