Son 3 ay içinde dizel yakıtın 15% üzerinde zamlanmasından sonra benzinli - dizel tartışmaları yeniden gündeme geldi.

Bu konudaki kişisel görüşüm dizel yakıtın birim fiyatının benzinden daha yüksek olması gerektiğidir. Çünkü dizel yakıt çevreyi daha fazla kirletir. Bu nedenle binek araçlarda kurşunsuz benzinin teşvik edilmesi gerekir.

Zaten USA’de 4/3 gibi bir oranda dizel yakıt daha pahalıdır. Bunun nedeni dizel yakıtın daha fazla karbon içermesi ve daha fazla güç üretmesidir. Eğer dizel yakıta ihtiyacınız yoksa kullanmayın demektir.

Ancak Avrupa’da durum daha farklıdır.

Avrupa’da binek araçlarda daha fazla kullanılan benzine, ticari araçlarda kullanılan dizel yakıta göre daha fazla vergi getirilmesi sonucunda eskiden Mercedes’in fantazisi olarak görülen binek araçlarda dizel yakıt kullanımı, common rail teknolojisinin gelişmesinin ardından tam anlamıyla kullanım patlaması yaşanmasına neden olmuştur.

EuroDizel kavramı da son 15 yılda bu nedenle ortaya çıkmıştır. Dizel kullanımındaki artış nedeniyle Avrupa Emisyon standardları çerçevesinde dizel yakıt içindeki sülfür oranının düşürülmesine çalışmaktadır.Türkiye’de de 2000′li yıllarla beraber dizel motorlu araç satışları her yıl katlanarak artmıştır. Ülkemizdeki akaryakıt fiyatlarının 75%’e varan vergi baskısı sonucunda korkunç derecede yüksek olması dizel yakıta olan talebi arttırmıştır.

Öyle ki, dizel yakıtın, talebin artışı oranında, fiyat artışı neticesinde büyük hacimli araçlar 1/1 oranında yakıta motor yağı karıştırarak yollarda gördüğümüz “kömürlü kara tren” benzeri manzaraların yaşanmasına neden olmuştur.Dizel ne zaman mantıklı?

Bu sorunun yanıtı için herkes farklı bir yanıt veriyor. Ancak kimse bir hesap tablosu kullanayım da demiyor.

Ben hesapladım. Aşağıdaki tabloda Profil D’ye giriyorum. Görünen o ki daha uzun yıllar dizelciyiz.
kaynak