Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Otomatik pilotlu araçlar yola inecek

Araba ve Otomobil Kategorisi Oto Haber, Kampanya Forumunda Otomatik pilotlu araçlar yola inecek Konusununun içerigi kısaca ->> Mercedes, GM, Honda, Audi, VW gibi markaların birkaç yıldır üzerinde çalıştığı, trafiğe uyumlu hız sabitleme sistemleri otomatik pilotlu araçların yakında ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye ErDaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Nerden
  SİNOP
  Mesaj
  666
  Rep Gücü
  610

  Car Otomatik pilotlu araçlar yola inecek

  Mercedes, GM, Honda, Audi, VW gibi markaların birkaç yıldır üzerinde çalıştığı, trafiğe uyumlu hız sabitleme sistemleri otomatik pilotlu araçların yakında yola ineceğinin habercisi...

  Bir resmin bütününü görmek her zaman mümkün olmayabiliyor. Bu sosyal olaylarda yaşandığı gibi teknolojik değişimler için de geçerli bir tespit. Örneğin, yıllar içerisinde öyle yeniliklere maruz(!) kalıyorsunuz ki, dışarıdan bir gözlem yapamadığınız sürece nereden nereye gelindiğini net göremiyorsunuz.

  Otomobilde şu sıralar durum biraz böyle. Daha 10-15 yıl önce kullanılan modeller ortada. Yan aynaların, teybin, hidrolik direksiyonun ekstra bedel ödenerek alındığı yılların üzerinden asırlar geçmedi. Ancak otomobiller çok değişti; ortalama bir modelin içerisine geçtiğinizde bile birçok teknolojiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Özetle otomobil artık dört tekerlek bir direksiyondan ibaret değil. Ve bu durum pek çoğumuz için artık çok tanıdık geliyor.

  O halde şimdi yeni olan birkaç teknolojiye kulak verelim. Bugün parça parça uygulanan bu teknolojilerin bir bütün olarak otomobile hâkim olduğu gün tıpkı uçaklarda olduğu gibi otomatik pilot dönemi başlamış olacak! Karayollarının durumu buna ne kadar izin verir bu belli değil; ama bu teknolojlerin sürücülere daha fazla güvenlik kazandıracağı kesin.

  Mercedes, GM, Honda, Audi, VW gibi markaların birkaç yıldır üzerinde çalıştığı, trafiğe uyumlu hız sabitleme sistemleri bu alandaki ilk adımlardan biri. Söz konusu markaların birçok modelinde çok yüksek olmayan bedellerle donanım listesine ekletilebiliyor. Sistem, araç içinde tek tuşla devreye alınabiliyor ve önde tampon arkasına gizlenen radarlar vasıtasıyla etkin hale geliyor. Sürücünün akışkan bir trafikte sadece direksiyonu kontrol etmesi yeterli; çünkü, belirlediğiniz hızla örneğin 90'la giden otomobil önde bir araca ya da başka bir nesneye yaklaştığında ne kadar mesafe kalması gerektiğini kendisi otomatik olarak hesaplıyor ve yumuşak bir şekilde frenleme yaparak hızı azaltıyor. Sistem, söz konusu hızda öndeki araçla güvenli mesafe oluştuğuna kanaat getirdiğinde ise hızı yine normale yükseltiyor. Bu işlem saniyeler içerisinde bile sürekli tekrar edebiliyor. Normal hız sabitlemede olduğu gibi siz gaza ya da frene basmadığınız sürece devre dışı kalmıyor. Ani durumlarda da yine bir sürücü gibi davranıp frene çok sert basabiliyor.

  Şerit algılayıcı sistem, sürücüsüz otomobile giden yolda ikinci önemli teknoloji. Sistemin temeli araç altında bulunan sensörlerin otomobili yol çizgileri içinde tutma girişimi olarak özetlenebilir. Başlangıçta sürücünün uyuklama ya da dalgınlıkla şeritten çıkıldığında koltuğunun titretilmesi gibi basit bir uygulaması olan teknoloji, şimdi direksiyonu ele alıyor. Honda'nın yeni Accord modelinde yer alan sistem sadece ekran uyarısıyla yetinmiyor, direksiyonunuzu da kontrol ediyor. Araç herhangi bir nedenle şerit dışına çıktığında direksiyona yüzde 80'lik tork uygulanarak tekrar eski yerinize geçmeniz için güçlü bir destek sağlanıyor.

  Amerika'da uygulamaları bulunan bir başka teknoloji ise özellikle uydu bağlantılı olarak aracın istenen hedefe götürülmesi konusunda önemli bir adım. Navigasyon yardımıyla sisteme girdiğiniz bir adrese (her ne kadar pratikte pek mümkün olmasa da) sürücü direksiyona dokunmadan gidebilmek teknik olarak artık mümkün. Araçtan araca iletişim projesi ise bu teknolojinin akan trafik içinde bile kullanılabilmesini sağlayacak adımlardan biri.

  İnsan olmadan otomobillerin bir anlamı yok, ancak her teknoloji gibi doğru kullanıldığında kendi kendine giden otomobiller de insanlık için birçok fayda sağlayabilir.

  kaynak

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesaj
  1.002
  Rep Gücü
  1278

  Cevap: Otomatik pilotlu araçlar yola inecek

  Alıntı ErDaLL´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Mercedes, GM, Honda, Audi, VW gibi markaların birkaç yıldır üzerinde çalıştığı, trafiğe uyumlu hız sabitleme sistemleri otomatik pilotlu araçların yakında yola ineceğinin habercisi... ]
  Değerli arkadaşım; sizi okumanın zevkini şu haberlerle kaçırmasanız ne güzel olaca; her seferinde " ah dünyaya erken mi geldik" vahını yaptırmasan olmaz mı, bize birde otomatik plot araba çıkardın şimdi. düne kadar uçağı geçtik yaşımız geçmeden bir helikopter pilotu brovesi alabilirmiyiz hevesimizi bile kursağımızda bıraktın. Emeğine sağlık. İyisimi biz bekleyelim, yer araçlarının otomatik pilotunu da ikisini birden almış oluruz.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye ErDaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Nerden
  SİNOP
  Mesaj
  666
  Rep Gücü
  610

  Cevap: Otomatik pilotlu araçlar yola inecek

  teşekkürler erkişi zaman hızla akıyor teknolojiyi yakalamak lazım :)) beklemekte yararvar yakında araçlarada elveda diyebiliriz ışınlanma için çalışmalar sürüyor.

Benzer Konular

 1. Kocayı yola getirmek...
  simqe Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 04-07-2017, 10:11 AM
 2. A'dan Z'ye elektrikli araçlar
  YukseLL Tarafından Oto teknik servis Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-04-2011, 07:57 PM
 3. Durmak yok ,Yola devam
  YukseLL Tarafından Duyurular-SSS Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 13-09-2008, 04:10 PM
 4. PC kullanıcıları için araçlar
  YukseLL Tarafından Araçlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-09-2007, 10:54 PM
 5. Modifiyeli Araçlar video
  SMN Tarafından Modifiye & Tuning Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-09-2007, 08:42 PM
Yukarı Çık