+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

Sürücülere bir kural daha

Araba ve Otomobil Kategorisi Oto Haber, Kampanya Forumu Sürücülere bir kural daha Konusunu okuyorsunuz, Konu içeriği kısaca ->> 5 yılda bir psikoteknik muayeneden geçecekler... Yolcu ve eşya taşımacılığı yapan sürücülere psikoteknik muayene zorunluluğu geliyor. Ulaştırma Bakanlığı, Karayolu Taşıma ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye ErDaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Nerden
  SİNOP
  Mesaj
  666
  Rep Gücü
  610

  Car Sürücülere bir kural daha

  5 yılda bir psikoteknik muayeneden geçecekler...


  Yolcu ve eşya taşımacılığı yapan sürücülere psikoteknik muayene zorunluluğu geliyor. Ulaştırma Bakanlığı, Karayolu Taşıma Yönetmeliği gereği, gelecek yıldan itibaren sürücülerden 5 yılda bir psikoteknik muayene raporu isteyecek.

  Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 25 Şubat 2004 tarihinde yürürlüğe giren Karayolu Taşıma Yönetmeliği, otobüs, kamyon ve TIR sürücülerinde bazı özelliklerin aranmasını hüküm altına alıyor.

  Yönetmeliğin ilgili maddesine göre, sürücülerin yolcu ve eşya taşımacılığına ait taşıtlarda çalışabilmesi için ticari taşıtın niteliğine göre sürücü belgesine sahip olmalarının yanı sıra, yolcu taşımacılığında en az lise veya dengi okullardan birini bitirmiş olmaları, eşya ve kargo taşımacılığında ise ilköğretim okullarından birini bitirmiş olmaları gerekiyor.

  ŞUBAT 2009'DA DENETİMLER BAŞLAYACAK

  Yönetmelik, sürücülerde sağlık açısından da bazı düzenlemeleri içeriyor. Buna göre, sürücülerin bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından her 5 yılda bir almaları öngörülüyor.

  Bu hüküm, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği 25 Şubat 2004 yılından itibaren 5 yıl sonra Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğünce yapılan denetimlerde uygulanmaya başlanacak. Böylece, 25 Şubat 2009 tarihinden itibaren otobüs, kamyon ve TIR sürücülerinden her 5 yılda bir psikoteknik muayene raporu istenecek. Ulaştırma Bakanlığı ekiplerince yapılan denetimlerde, psikoteknik muayene raporları bulunmayan sürücülere idari para cezaları uygulanacak.

  Öte yandan, psikoteknik muayenenin nasıl yapılacağına ilişkin usuller ise henüz belli değil. Psikoteknik muayene raporlarının dikkat, refleks değerleri gibi pek çok unsuru içermesi gerektiği, sağlıklı bir raporun ancak bu şekilde oluşturulabileceği belirtildi.

  Sağlık Bakanlığının psikoteknik muayenelere ilişkin düzenleme konusunda çalışma yaptığı, önümüzdeki günlerde psikoteknik muayeneye yetkili kuruluşlar ile raporların biçimine ilişkin kuralların belirleneceği kaydedildi.

  Kaynak

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Uzay:)
  Mesaj
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Yorum: 0
  Son mesaj: 11-10-2012, 11:30 AM
 2. Hayatımızdaki Üç Kural
  Ezelden Beri Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 05-01-2012, 04:14 AM
 3. Acemi sürücülere müjde
  PAM.aRt Tarafından Araba ve Otomobil Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-12-2007, 01:49 PM
 4. Alköllü sürücülere itiraz hakkı doğuyor
  SMN Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-11-2007, 07:23 PM
 5. Zayıflarken 10 kural
  Nil@y Tarafından Diyet ve Dengeli Beslenme Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-02-2007, 08:26 AM
Yukarı Çık