Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Yollardaki Hız Limitleri Yükseliyor

Araba ve Otomobil Kategorisi Oto Haber, Kampanya Forumunda Yollardaki Hız Limitleri Yükseliyor Konusununun içerigi kısaca ->> Şehir içinde 50 km, şehirler arası yolda 90 km, otoyolda 110 km olan hız limitleri İçişleri Bakanlığı tarafından yeniden düzenleniyor. ...

 1. #1
  - Çevrimiçi
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Car Yollardaki Hız Limitleri Yükseliyor

  Şehir içinde 50 km, şehirler arası yolda 90 km, otoyolda 110 km olan hız limitleri İçişleri Bakanlığı tarafından yeniden düzenleniyor.

  İşte yükselen yeni limitler.

  Şehir içi mücavir alanda yer alan hız limitlerini saatte 50 km'den 70'e, otoyollar ve bölünmüş yollardaki limitleri ise saatte 90'dan 120 km'ye çıkarmayı hedefliyor.

  İçişleri Bakanlığı, trafik sorununa çözüm bulmak amacıyla üzerine görev düşen tüm kurumları harekete geçirmeye hazırlanıyor.

  İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 8 bakanlığın katılımıyla oluşturulan ve 10 yıldır bir araya gelemeyen Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu'nu önümüzdeki günlerde toplayacak. Kurulun gündeminde hız limitlerinin düzenlenmesi konusu da yer alacak. Otoyollarda hız limitinin 120 km'ye çıkarılması tartışılacak konular arasında bulunuyor.

  Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu, trafik kazalarını önlemek, can ve mal kaybını en aza indirmek, yaya, araç ve hayvanların karayolları üzerindeki hareketlerinin belirlenmesi amacıyla 1997 yılında kuruldu. Başbakan'ın başkanlığındaki kurul, Adalet, İçişleri, Maliye, Milli Eğitim, Bayındırlık ve İskan, Sağlık, Ulaştırma, Çevre ve Orman bakanları ile Jandarma Genel komutanı, Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı müsteşarı, Emniyet Genel müdürü ve Karayolları genel müdüründen oluşuyor.

  Kurul, aradan geçen on yıllık dönemde sadece iki kez Mesut Yılmaz'ın başbakanlığındaki 55. hükümet döneminde toplanabildi. İlk olarak 1 Eylül 1997'de bir araya gelen kurul, ikinci toplantısını 4 Mayıs 1998'de yaptı. Yasaya göre, kurulun yılda iki kez olağan, Başbakan'ın isteğiyle de olağanüstü toplanması öngörüldü. Göreve geldiğinde ilk iş olarak trafik güvenliğine el atan Bakan Beşir Atalay, tüm kamu kurumlarını harekete geçirmek için kolları sıvadı. İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Alim Barut imzası ile 8 bakanlık ile ilgili kurumlara gönderilen yazıda, trafik sorununa çözüm bulunması amacıyla kurulun gündemine alacağı konuların tek tek belirlenmesi istendi.

  Edinilen bilgilere göre, karayollarında hız limitlerinin yeniden ayarlanması ve bu limitlere harfiyen uyulması kurulun gündeminde. Kurul, bu amaçla şehir içi mücavir alanda yer alan hız limitlerini saatte 50 km'den 70'e, otoyollar ve bölünmüş yollardaki limitleri ise saatte 90'dan 120 km'ye çıkarmayı hedefliyor. Sürücülerin yeniden belirlenen bu hız limitlerine harfiyen uymaları sağlanacak.

  Uymayanlar, limitleri zorlayanlar hakkında anında cezai işlem uygulanacak. Kurul, trafik güvenliğinde görev yapan personele tazminat verilmesini de ilk toplantısında ele alacak. Trafik polisleri ve sağlık personeline görevleri nedeniyle tazminat verilmesi planlanıyor. Toplantıda Meclis'te bekleyen Karayolu Güvenliği Kanunu da kurulun gündemine alacağı konular arasında. Trafik kazalarının önlenmesi amacıyla yapılması planlanan yasal düzenlemeler de kurulda ele alınacak.

  kaynak

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Karakarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Mesaj
  1.415
  Rep Gücü
  296

  Cevap: Yollardaki Hız Limitleri Yükseliyor

  Bence çok geç kalınmış bir karar.
  bir defa zaten şehirler arası otobanlarda hız sınırı çok düşük idi.
  Şehir içi 50 Ok ama şehir içi mücavir alanda da 70 iyi olur

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Hız limitleri değişti.

  Merhaba!

  Otomobil sahiplerinin dikkatine!
  Karayollarının tanımlarına bölünmüş yollar da eklendi. Hız limitleri değişti.

  [ALINTI]TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçen Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun'da, karayollarının tanımlarına bölünmüş yollar da eklendi. Karayollarında hız limitleri değişti.

  Yasaya göre, "Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları şehirlerarası karayollarında 90 kilometre, bölünmüş yollarda 110 kilometre, otoyollarda 120 kilometre saat hızı geçmemek üzere yönetmelikle belirlenir" ifadesi kondu.

  (Akşam)[/ALINTI]
  MSN Haberler

 4. #4
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Mesaj
  429
  Rep Gücü
  13045
  uygun olmuş, araçlar ve yol uygunluğunda hızın çok kısıtlı olması iyi değildi.

Benzer Konular

 1. Yorum: 1
  Son mesaj: 07-03-2011, 12:04 AM
 2. Altın neden yükseliyor?
  mopsy Tarafından Borsa ve Ekonomi Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 17-09-2010, 11:41 PM
 3. Hint Okyanusu'nda deniz seviyesi yükseliyor
  mopsy Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-07-2010, 07:48 AM
 4. Av Hayvanlarına Göre Avlanma Limitleri
  Gül@y Tarafından Avcılık Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 14-10-2008, 04:41 AM
 5. Sayısal Düşüyor Sözel Yükseliyor
  Gül@y Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-07-2008, 10:14 AM
Yukarı Çık