Firmalar garanti sürelerini artırıp kapsamlarını genişletirken, Koreli üretici Kia, Sorento modeli ile ömür boyu garanti devrini Türkiye'de başlatan marka oldu.

Otomobil firmaları artık sadece modelleri ile değil satış sonrasında gösterdikleri servis desteğiyle de müşteri sayısını artırmaya çalışıyor. Rekabeti satış sonrası hizmetlere kaydıran firmalar artık yasaların tüketicilere tanıdığı garanti süreleri ve kilometre sınırlamalarıyla yetinmiyor. Firmalar, 2 yıla çıkarılan zorunlu garanti süresini 6 yıla, 60 bin olan kilometre sınırlamasını da 160 bin kilometreye kadar uzatıyor. Bazı firmalar da, verdikleri garantiye belli bir bedel karşılığında süre eklemesi yaparken, paslanmaya karşı verdikleri garanti de 12 yıla ulaşabiliyor.

İKİNCİ EL DEĞERİ ARTIYOR

Özellikle uzun garanti süreleri ile daha fazla müşteri tarafından tercih edilen markalar arasına Koreli üretici Kia da katılıyor. Son yıllarda tüm dünyada satış grafiğini hızla artıran Kia, bunu birazda başarılı modeli Sorento’ya borçlu. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de başarılı satış rakamlarına ulaşan Sorento, bu sayede ikinci el değerini de koruyarak birçok kişi tarafından yatırım aracı olarak da tercih edilebiliyor.

2004 yılından bu yana 4x4 sınıfında lider olan Sorento, 5 Haziran’dan itibaren 'Sınırsız Kilometre Özel Onarım Garanti Programı’yla hayat boyu garanti altına alınıyor. Tüm yeni Sorento’larda 3 yıl veya 100 bin kilometrelik standart Kia garantisine ek olarak devreye girecek olan "Hayat Boyu ve Sınırsız Kilometre Özel Onarım Garantisi" aracın ilk sahibine verilecek. 2007 yılı boyunca sürecek uygulama, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Aracın ilk sahibine özel sınırsız kilometre garantisi Sorento müşterilerine hiçbir ekstra ücret talep etmeden sunulacak. Bu sistemin tek şartı, aracın tüm periyodik bakım ve kontrollerinin Kia yetkili servisleri tarafından önerilen kilometre ve zaman aralıklarında yapılması.

GARANTİ SÜRELERİ UZUYOR

Markaya olan bağlılığı artırmak isteyen otomobil üreticileri, garanti kapsamını genişletip süreleri uzatıyorlar. Bazı firmalar daha önce 2 yıl veya 100 bin kilometre olan garanti sürelerini 6 yıla veya 150 bin kilometreye kadar uzattı. Bu markaların arasında yer alan Honda 2007 yılı sonuna kadar tüm modellerinde 6 yıl ve 150 bin kilometre garantiyi ücretsiz olarak sunuyor. Koreli üretici Hyundai de tüm binek ve ticari modellerinde 5 yıl ve 100 bin kilometre garanti sunuyor. Bizde Otoyaşam olarak Türkiye’de otomobil markalarının sundukları garanti sürelerini çıkardık.

TÜM MARKALARIN GARANTİ SÜRELERİ

MARKA GARANTİ SÜRESİ
Alfa Romeo 2 yıl
Audi 2 yıl
BMW 2 yıl
Chevrolet 3 yıl veya 100 bin km
Opel 2 yıl
Chrysler 2 yıl
Citroen 2 yıl

Dacia 2 yıl
Daihatsu 3 yıl veya 100 bin km
Fiat 2 yıl
Ford 2 yıl veya 100 bin km
Honda 6 yıl veya 150 bin km
Hyundai 5 yıl veya 100 bin km
Isuzu 2 yıl
Jaguar 3 yıl
Kia 3 yıl veya 100 bin km
Lada 2 yıl
Land Rover 3 yıl veya 100 bin km
Mazda 3 yıl veya 100 bin km
Mercedes Benz 2 yıl
Mini 2 yıl
Mitsubishi 3 yıl veya 100 bin km
Nissan 3 yıl veya 100 bin km
Peugeot 2 yıl
Proton 3 yıl
Renault 2 yıl
Saab 2 yıl
Seat 2 yıl
Skoda 2 yıl
Subaru 3 yıl veya 100 bin km
Suzuki 3 yıl veya 100 bin km
Tata 2 yıl veya 100 bin km
Volkswagen 2 yıl
Volvo 2 yıl

haberturk