Fabia, aracın ön tarafını kapsayan detaylı bir tasarım değişikliği yaşadı. Dikey hatlar yerine yatay hatlar tercih edildi. Yeni gövde renkleri ve jant seçenekleri eklendi, aracın kabini değiştirildi. Fabia rüştünü ispat etti.

Tamamen yeni motor seçenekleri.
Standart 1,2/51 kW ve 1,4/63 kW motorların yanı sıra, yeni süper şarjlı 1.2 TSI* 63 kW ve 77 kW motor seçenekleri de sunulmaktadır. 1.2 TSI* 77 kW gücündeki motor, 6 ileri vitesli otomatik Tiptronic şanzıman yerine 7 ileri vitesli, çift kavramalı otomatik DSG şanzıman, ile sipariş edilebilir.

55 kW güce sahip 3 silindirli 1.2 TDI* CR motordan, 55 kW güce sahip 4 silindirli 1.6 TDI CR motordan ve 66 - 77 kW güce sahip 4 silindirli 1.6 TDI* CR motordan oluşan bir dizel motor yelpazesi mevcuttur. Tüm dizel motorlarda common-rail enjeksiyon sistemi kullanılmıştır ve hepsi sabit Dizel Partikül Filtresine sahiptir. Hem benzinli hem de dizel motorlar, EU 5 emisyon standartlarına uygundur.

Aracın Dışı
Fabia'nın dışında yapılan tasarım değişikliği, aracı daha dinamik ve sağlam bir yapıya kavuşturmuştur. Yeni ızgaraya sahip tamponun yatay hattı, geliştirilmiş far kaşı ve kaput ile gündüz sürüş farı fonksiyonuna sahip ön sis farları ve yeniden şekillendirilimiş ön farlar aracın ön görünümünü görsel açıdan genişletti.

Renk yelpazesi, Pasifik Mavisi (opak boya) ve yeni Ralli Yeşili’yle zenginleştirilmiştir. 16 inçlik Elba ve Comet hafif alaşım jantlar ile, 15 inçlik çelik jantlar için sunulan Sattellite jant kapakları da, tekerlek grubu ürünlerine dahil edilmiştir.

Kabin
Kabin içinde yapılan pek çok değişiklik, yolcu konforunu arttırmanın yanı sıra, aracın işlevselliğini ve kullanışlılığını da geliştirmiştir.

Yeni üç ve dört kollu çok işlevli direksiyon simidi, radyo ve telefonun daha kolay kumanda edilebilmesine imkan tanır, kabin estetiği ise, yeni fonksiyonların ve kumandaların yanı sıra yeni grafiksel tasarıma da sahip gösterge paneli sayesinde geliştirilmiştir.

Klima kontrol panelleri, daha güzel bir görünüme ve daha gelişmiş tuşlara sahiptir. Yeni döşemeler, Domino ve Chess tasarımları ile Drops Blue dokusunu kapsamaktadır

Güvenlik

Azami sağlamlık, azami güvenlik
Son dönemlerde üretilen araçlardaki aktif ve pasif güvenlik sistemi talebi giderek artmaktadır ve Skoda araçlarındaki en yeni teknolojiye sahip güvenlik unsurları, bu talebe başarıyla yanıt vermektedir.

Ambiente donanım seviyesinden itibaren MSR ve Çift Oranlı vakum destekli ABS frenler standart hale gelmiştir ve Fabia ile Fabia Combi modellerinde sunulmaktadır. Ancak, diğer elektronik stabilite yardımı sistemi paketleri değiştirilmiştir. ABS Plus*(ABS, MSR, Çift Oran, lastik hava basıncı kontrolü) ve ESP Plus* (ESP, ABS, MSR, ASR, EDS, HBA, Çift Oran, lastik hava basıncı izleme, kalkış yardımı) paketleri de artık sunulmaktadır. Fabia modellerinde yeni sunulmaya başlanan bir özellik de, Octavia, Yeti ve Superb modellerinden bildiğimiz yokuş kalkış destek sistemidir.
Standart olarak sunulan sürücü ve ön yolcu havayastığına sahip Fabia’da talep edildiği takdirde yan ve perde havayastıkları da aracın güvenlik donanımına dahil edilebilir.

Üç noktalı emniyet kemerleri (önde yükseklik ayarlı), ön ve arka koltuk kafalıkları , arka koltuklarda ISOFIX çocuk koltuklarının bağlanması için gereken yer ve kaza anında yakıt akışı kesme sistemi, sunulan diğer güvenlik sistemleridir.

Benzinli motorlar
8 supaplı, dört silindirli süper şarjlı 1.2 TSI motor, ilk kez Yeti modelinde kullanılmıştır. Fabia modellerinde ise aynı motor 63 kW ve 77 kW güç çıkışlarıyla sunulmaktadır. Yeni TSI motor, daha düşük yakıt tüketimine ve C02 emisyonuna, daha iyi hızlanmaya ve atmosferik motorlardan daha yüksek bir azami hıza sahiptir. Her iki motor versiyonunda da, 5 ileri vitesli MQ 200 manuel şanzıman sistemi mevcuttur; 1.2 TSI/77 kW motor versiyonu ise, 7 ileri vitesli DSG şanzıman sistemiyle birlikte sipariş edilebilir.

Dizel motorlar
Tamamen yenilenmiş yeni dizel motor yelpazesinde, 66 kW ve 77kW çıkışlı, küçük hacimli 1.2 TDI CR DPF/55 kW, 1.6 TDI CR/55 kW ve 1,6 TDI CR DPF seçenekler mevcuttur. Yeni motorlar, katı partikül filtrelidir ve EU 5 emisyon standartlarına uygundur. Önemli teknik yeniliklerden biri de, common-rail sistemi ve 4 supap teknolojisine sahip, yüksek basınçlı doğrudan enjeksiyon sistemidir. Bunun anlamı, yeni motorların daha sessiz ve düzgün çalıştığı ve daha az yakıt tükettiğidir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız

ERROR: If you can see this, then Dailymotion is down or you don't have Flash installed.