Yeni Audi TT Coupe’nin yapısı, tam anlamıyla spor bir otomobilin stilini, dengesini ve gücünü temsil ediyor. Gövdenin boğaya benzer bir duruşa sahip yapısı, dar hatlara sahip üst bölümü ile birlikte adeta yalın, gösterişten uzak bir heykeli anımsatıyor. Audi tasarım ekibi önceki modelin daireler ve bombelerden oluşan bir temaya sahip görsel kodunu benimsemiş ve bu kodu daha da güçlendirmiştir. Yeni TT’nin gergin hatlara sahip panelleri, dinamik hareket etkisini pekiştirmektedir. Yeni TT’nin uzunluğu önceki modele göre 137 mm artarak 4,178 mm’ye ulaşmış; genişliği ise 78 mm artarak 1,842 mm’yi bulmuş.

Gövde Audi tarafından geliştirilen ASF Uzay Kafesi tasarımı üzerine yapılandırılmış ve alüminyum ile çelikten meydana gelmekte. İlk kez bu modelde birbirinden farklı malzemeler bir arada kullanılmakta. Üstyapısının yüzde 69’u alüminyumdan üretilmiş. Geriye kalan yüzde 31’lik bölümdeki çelik bileşenler aks yükü dağıtımını dengeli bir şekilde yapabilmek adına arka bölümde kullanılmış. Otomobilin zemine daha iyi basmasını sağlamak için oluşturulan rüzgâr kesici, araç 120 km/s’lik hıza ulaştığında bagaj kapısının üzerindeki yerinden açılmakta.

Yeni Audi TT, tıpkı önceki modeli gibi, başlangıçta 2 + 2koltuklu coupe versiyonuyla sunulacak; roadster modeli ise daha sonraki tarihlerde pazara girecek. Geniş formatlı bagaj ağzı sayesinde kolaylıkla erişilebilen bagajın, temel yükleme kapasitesi 290 litre. Bu kapasite arka koltuk sırtları katlanarak 700 litreye kadar arttırılabiliyor. Spor koltuklar olağanüstü bir yan koruma sağlamakta. Koltuk döşemeleri için üç farklı deri çeşidinden seçim yapılabiliyor. Kokpit tamamen sürücüye odaklanmış şekilde düzenlenmiş olup, tasarımı kusursuz biçimde ergonomik. TT’nin klasik çember motifini çeşitli yollarla şekillendiren tasarımcıların tıpkı üç merkezli hava kanallarında olduğu gibi bu motiflere mümkün olduğunca yer vermeye çalıştığı açıkça görülüyor. Yeni Audi TT’nin standart özellikleri arasında otomatik klima sistemi ile düz bir göbeğe sahip spor direksiyon yer almakta. Sportif direksiyon simidi, bu tarz spor otomobile uygun özellikler taşımasının yanı sıra aynı zamanda araca giriş çıkışı kolaylaştırmakta.

Yeni Audi TT, iki adet güçlü benzinli motorla pazara sunulacak. 2.0 litre silindir hacimli ve turbo beslemeli, FSI doğrudan püskürtme sistemine sahip TFSI motor, 200 HP güç üretmekte. Altı ileri manuel şanzımanın standart olarak sunulduğu bu motor versiyonuyla donatılmış olan yeni Audi TT, 6,4 saniyede 100 km/s’e hıza ulaşırken; 240 km/s’lik maksimum hıza da erişebilmektedir. Etkileyici bir sese sahip olan ve atmosferik beslemeli 3,2-litre silindir hacimli V6 motor ise ürettiği 250 HP güç ile yeni nesil TT’nin 0–100 km/s hızlanmasını 5,7 saniyede tamamlamasını sağlıyor. Yeni Audi TT 3,2 V6’da elektronik hız sınırlayıcı olduğu için bu model, maksimum 250 km/s’lik hıza sahip. Her iki motorda versiyonda da standart olarak altı ileri manuel şanzıman almakta. Çift kavramalı dinamik Stonic şanzımanı ise isteğe bağlı olarak edinmek mümkün. Dört silindirli 2,0 litre motorlu TT modeli önden çekişli olarak pazara sunulurken, V6 motorlu versiyonlar ise quattro sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi ile donatılmış olarak üretilecek.

Audi mühendisleri, TT Coupe için dinamik süspansiyon sistemini yeniden geliştirilmiş ve özel olarak ayarlamışlar. Yeni dinamik süspansiyonun başlıca özelliklerinden biri ise nötrden hafif dışa doğru yönelmeye kadar değişen modlara sahip, yol tutuş limitlerine gelindiğinde kendiliğinden direksiyon yönetimi sunması oluşturmakta. Bu sportif yönelim, sürüş keyfi, çeviklik ve üstün yol tutuşu özelliklerinin tek bir çatı altında toplanmasına yardımcı olmakta. 16 inç’ten 19 inç’e kadar varan farklı ebatlardaki jantlarla iz genişliğinin artırılması ile elastokinematik alanındaki kapsamlı değişiklikler, geliştirme uzmanlarının üzerinde çalıştığı ana noktalar olmuştur. Yeni ve çok bağlantı kollu arka süspansiyon ise spor sürüş dinamiklerini spor otomobil düzeyinde en üst noktaya taşımakta.

Yüksek teknoloji ürünü Audi manyetik sürüş sönümleme sistemi de opsiyonel olarak yine yeni TT’de sunulmakta. Bu sistemde, minik parçacıklar amortisörlerin içerisindeki yağın dolaşmasını sağlarlar. Üzerlerine bir voltaj etkidiğinde, sönümleme özelliklerini saliseler içerisinde değiştirirler. Bu uyarlanabilir sistem, sürüş senaryosuna veya sürücünün tercihine göre yüksek düzeyde sürüş konforu ve tam bir sportif dinamizm sağlar. Diğer opsiyonel aksesuarlara gelince; müşteriler uyarlanabilir farlı dinamik viraj aydınlatması ile Audi park sistemini de içeren çok çeşitli, yüksek teknoloji ürünü çözümlerin arasından seçim yapabilecekler.

Yeni TT, yeni nesil ses sistemlerinin ilk sunumuna da imzasını atmakta. Son teknoloji ürünü alıcı sistemi ile playback teknolojisi ve adeta sezgisel bir şekilde çalıştırılabilme nitelikleri bu sistemin ayırıcı özellikleri arasında. Altı adet, “dokunmatik (softkey)” düğme, seçilen mönüye göre belirlenen bir dizi fonksiyona kumanda ediyor. İlk etapta tek CD çalarlı chorus radyo sistemi standart olarak sunulmakta. Cep telefonları için Bluetooth arayüzü de mevcut. Telefon fonksiyonu, MMI, çok işlevli direksiyon ve sesli kontrol sistemi aracılığı ile çalıştırılır. Opsiyonel olarak sunulan navigasyon sisteminin kontrol kumandası, ipuçlarını Audi A6, A8 ve Q7 model serilerinden tanıdığımız ve örnek gösterilen MMI sisteminden almakta.
kaynak:renkliweb