Orjinal olarak Ocak 1920’de kurulan Mazda 1929’da araç imal etmeye başladı ve çok kısa süre sonra ticari kullanım için kamyon üretimine geçti. 1960’ların başında, Mazda ilk yolcu otomobili modellerini çıkardı ve rotatif motorları geliştirmeye başladı. Halen Japonya’nın batısında Hiroshima’da merkezi bulunan, Mazda Motor Corporation bugin Japonya’nın önde gelen oto üreticilerinden biridir.

Mazda ABD’ye yaklaşık 40 seneden beri araba ihracatı yapmaktadır. Toplam satışların 3’te 2’si denizaşırı satışlardan oluşmaktadır. Mazda’nın Japonya’da 2, yurtdışında 18 üretim tesisi vardır. Hiroshima’daki Mazda fabrikası yıllık 500,000 birim üretim kapasitesiyle dünyadaki tek lokasyonda en büyük otomobil üretim merkezlerinden biridir. Hofu’daki üretim merkezi neredeyse yılda 400,000 adet üretim kapasitesine sahiptir. Yurtdışı üretim merkezleri arasında ABD ve Tayland’da Mazda’nın en büyük hissedarı Ford Motor Company ile ortak girişimleri de içermektedir.

Mazda, rotatif motorla sembolize edilen mühendislik inovasyonundan oluşan şanlı tarihiyle övünmektedir. Birçok lider firma konsepti kendine adapte etmeyi denediyse de, sadece Mazda ticari spor araba motorunu yaratmayı azmini gösterdi ve başardı. Bugün Mazda dünyada benzinli, dizel ve rotatif iç yanmalı motorların tek üreticisidir. Rotatif motor gücü en son tam anlamıyla Mazda DNA’sı taşıyan Mazda RX-8’de vücut bulmuştur.

Mazda'nın varoluş sebebi kullanımı eğlenceli, heyecan verici olduğu kadar erişilebilir fiyatta arabalar yapmaktır. Marka mesajı “Zum-Zum” bu duyguyu yakalamaya çalışırken Mazda’yı ileriye taşıyan tutku dolu ruhu ifade etmeye çalışmaktadır.

mazdaclubtr