Ferrari’nin geniş V8 motorlu sportif roadster ailesinin son üyesi olan F430 Spider ekstrem performans ile üstü açık otomobil keyfinin benzersiz bir birleşimini sunmaktadır. F430 coupe’nin de sahip olduğu yarışlarda geliştirilen düz kranklı 4.3 litrelik motorla donatılmış olan Spider 310 km/s azami hızı inanılmaz bir hızlanma becerisi ile birlikte sunarken 0’dan 100 km/s’ye sadece 4.1 saniyede ulaşmaktadır.

F1’de geliştirilen aerodinamik özellikleri bu performans değerlerinin elde edilmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Aslında Ferrari’nin favori araştırma ve geliştirme merkezi hala yarış pistleridir ve Spider’ın yuvarlak hatları hava sürtünme direncini düşürecek şekilde tasarlanmış olsa da 300 km/s hızda yere uyguladığı kuvvet tam 260 kg (572 lbs) seviyesindedir.

Şasisinde de çok önemli iyileştirmeler yapılmış ve 360 Spider modeline kıyasla burulma direnci %10, kiriş sağlamlığı %5 artırılmıştır. Yol tutuş özellikleri en yüksek standartlardadır ve V8’in 490 bg’lik gücünün yola aktarılmasını elektronik diferansiyel ve F1 şanzımanı sağlamaktadır.