Citroen yeni C3 modelinde sürücüye sunduğu 108 derecelik bakış açısıyla sürüşü keyfe dönüştürürken B segmentindeki rakiplerine karşı yakıt tasarrufu ve donanımı ile meydan okuyor.

İşte artı ve eksileriyle C3!
Yeni C3′ün en dikkat çeken yönü ön camı. Aracın tasarımı dışardan bakıldığın küçük algısı oluştursa da şoför koltuğuna geçtiğinizde aracın size sunduğu ayrıcalığı ve şoföre kazandırdığı bakış açısının genişliğini fazlasıyla hissediyorsunuz...

Farklı tasarımı ile B segmentinde öne çıkan Yeni Citroën C3, bir önceki versiyonu C3'ten ne kadar farklı olduğunu hissettiriyor.

Geniş Görüş Açısı
Citroën’in özel "Zenith" ön camı sayesinde görüş açısı inanılmaz derecede artıyor. Sürücüye yukarıya doğru sunduğu ekstra 80 derecelik görüş açısıyla toplamda 108 decerecelik görüş sayesinde çevrede olan bitenden daha fazla haberdar olma imkanı sunuyor.

Özellikle İstanbul'un sürekli duran trafiğinde gökyüzünü seyretmek ayrı bir zevk. İstenildiğinde tavandaki bölme öne çekilerek kapatılabiliyor. Tavandaki bölme üzerinde güneşlikler de bulunuyor.

Genişletilmiş İç Hacim
Yeniden tasarlanmış ön sis farları, sportif ön tamponu, yeni arka far lambaları bir önceki C3 modelinden farklılığını ortaya koyuyor. Yeni C3 3.94 metrelik uzunluğuyla önceki modelden yaklaşık 12 cm daha uzun ve genişliği de 5 cm daha fazla. Sağa ve sola dönüş çapı 10.2 metre dar değere sahip yeni C3 şehir içi kullanımda büyük rahatlık sağlıyor.

Yeni Citroën C3, akustik konfor bakımından sınıfındaki en iyilerden denilebilir. Rüzgar ve yol gürültüsünü minimum seviyede tutmak için titiz çalışılmış.

Araç aynı zamanda teknolojinin avantajlarından da yararlanmak isteyenler için dış dünya ile sürekli iletişim halinde olmayı sağlayan özelliklerle donatılmış.

Standart Donanımlar
Yeni Citroen C3'de yol bilgisayarı, otomatik yanan farlar, yağmur sensörü, hız sabitleyici ve hız sınırlayıcı , yükseklik ve derinlik ayarlı elektrik destekli direksiyon, modellere göre manuel klima veya otomatik klima, dış sıcaklık göstergesi, araç parfüm sistemi, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu ve yolcu koltuğu, direksiyondan kumandalı radyo CD, MP3 çalar, 6 hoparlörlü müzik sistemi, MP3 çalar bağlantı soketi, USB bağlantı noktası bluetooth (Telefon Kiti), uzaktan kumandalı merkezi kilit, elektrikli ön ve arka camlar, elektrik kumandalı ve katlanabilir ısıtmalı yan aynalar, otomatik kararan iç dikiz aynası, ön kol dayama, ön bölümde güç soketi (12 Volt), 2/3 - 1/3 katlanabilen arka koltuklar standart.

Güvenlik Ön Planda
Güvenlik konusunda da göz dolduran otomobilde; ABS fren sistemi EBD (Elektronik Fren Güç Dağılımı), EBA (Acil fren destek sistemi), sürücü ve yolcu hava yastıkları, yan hava yastıkları, perde hava yastıkları mevcut.

Ön yolcu hava yastığı iptal düğmesi, tüm koltuklarda 3 noktada sabitlenen emniyet kemerleri, ani frenlemede otomatik yanan flaşörler, Immobilizer, arka koltuklarda Isofix çocuk koltuğu bağlantıları, hareket halinde kapıların otomatik kilitlenmesi ve sürücü kemer ikaz sesli uyarı sistemi de aracın özellikleri arasında...

Aracın Eksikleri
Aracın birçok artısının yanında eksileri de mevcut. Far ayar düğmesi direksiyonun kutusunun yanında ve gözle görülemiyor ve ulaşımı da zor olabiliyor.

Aracın ön camında güneşliklerin bulunduğu kayan bölme uzun boylular için sıkıntı olabilecek türden.Ayrıca bölmenin otomatik olmayıp manuel olarak tasarlanması aracın eksikleri arasında. Üst kayan bölmenin malzeme kalitesi de diğer kısımlara kıyasla daha kalitesiz imajı veriyor.

Her ne kadar aracın ön camında tepeden gelebilecek ve sürüşü engelleyecek güneş ışığına karşı karartılmış cam kullanılsa da bölme geride olduğunda güneşlikleri kullanmak mümkün olmuyor. Güneşlikler aynasız ve ruhsat ya da KGS koymak için güneşliklerde kemer de mevcut değil.

Araç her ne kadar hatchback olsa da arka camda geri manevralarda görüş açısı biraz dar kalıyor. Arka sensörler bu eksikliği gidermek için konulmuş olsa da yine de seyir esnasında arka bölüme hakim olmak önemli...

Yakıt Tasarrufu
50 litrelik bir depoya sahip olan C-3'ler yakıt tasarrufu konusunda da kullanıcısını üzmüyor. Şehir İçinde 100 km'de 8.3 litre gibi bir değere sahip olsa da şehir dışında 5 litrelik yakıt sarfiyatı ile bu durumu telafi ediyor. Citroen C 3'ün ortalama yakıt sarfiyatı 100 m'de 6.3 litre. Çevreci otomobilin karbondioksit emisyonları çok düşük (g/km) 145)

Fiyat
Yeni C3, motor ve ekipman seviyelerine göre farklılık gösteren Attraction, Confort ve Exclusive versiyonları bulunuyor. Benzinli ve dizel olan 8 farklı seçeneği 27 bin 600 lira ile 37 bin 600 lira arasında değişiyor...

YENI C3 1.4i ATTRACTION 27.600 TL
YENI C3 1.4i CONFORT 28.600 TL
YENI C3 1.4 HDi ATTRACTION 31.600 TL
YENI C3 1.4 HDi CONFORT 32.600 TL
YENI C3 1.6 VTi 120 HP CONFORT BVA 34.100 TL
YENI C3 1.4 HDi EXCLUSIVE 36.100 TL
YENI C3 1.6 HDi 90 HP EXCLUSIVE 37.400 TL
YENI C3 1.6 VTi 120 HP EXCLUSIVE BVA 37.600 TL

hakan.goksel@haber7.com
HABER7