SAV segmentine yeni bir boyut katacak olan Yeni X3, kaslı motor kaputu, böbrekleri ve dinamik görünümünün yanında selefine gore pek çok yeniliği de bünyesinde bulunduruyor.
BMW’nin patentli dört tekerlekten çekiş sistemi olan xDrive, Yeni X3’de de kullanılıyor. İsteğe bağlı olarak sunulan performans kontrolü, hıza duyarlı servotronic direksiyonu, ön tekerlekleri döndürmek için gerekli olan direksiyon hareketini azaltan sportif direksiyon seçeneği ile alınabilmekte. Sportif direksiyon sayesinde Yeni X3’ü park ederken ve virajları dönerken daha az direksiyon turuna ihtiyaç duyuluyor.

Dinamik Süspansiyon Kontrolü BMW X ailesinde ilk defa sunulmakta olup, orta konsoldaki tuş yardımı ile “Normal”, “Sport” ve “Sport+” olarak üç farklı konumda ayarlanabiliyor. Amortisör sertliği, gaz pedalı tepkisi, direksiyon tepkisi, dinamik süspansiyon kontrolü ve otomatik şanzımanın değişme dinamiği gibi özellikleri seçmeye olanak tanıyor.

BMW X3 modeli için yine bir ilk olan servotronic destekli direksiyon, Yeni X3’de sunulan yenilikler arasında. İlk etapta iki farklı motor seçeneği ile sunulan Yeni X3 xDrive20d, 2 litre hacmindeki 184 beygir güç ve 380 Nm tork üreten motor ile 0’dan 100 km/h hıza 8,5 saniyede çıkarken, 210 km/h azami hıza ulaşabiliyor.
Yeni X3 xDrive35i ise 3 litre 306 beygir gücünde ve 400 Nm torka sahip. 0’dan 100 km/h hıza 5,7 saniyede ulaşabilen benzinli motoru, Yeni X3’ü 245 km/h azami hıza ulaştırabiliyor. Bu motor 8 ileri vitesli steptronic şanzıman ile sunuluyor. İlk kez altı silindirli motor ve 8 ileri otomatik şanzıman ile birlikte Otomatik Start/Stop fonksiyonu sunulmaktadır. Bu sistem sayesinde trafikte durduğunuz anda motor otomatik olarak kapanır ve sürücü ayağını frenden çektiği anda motor yeniden çalışmaya başlar, böylece yakıt tüketiminden tasarruf edilir. Manuel şanzımanlı X3 xDrive20d modelinde bu özellik standart olarak sunulmaktadır.

1600 lt’ye kadar genişletilebilen 550 lt’lik bagaj hacmine sahip Yeni X3, selefine gore daha geniş iç mekan sunuyor. BMW ConnectedDrive teknolojisinin sunduğu Head-up Display, internet erişimi ve yukarıdan görüntü veren geri görüş kamerası ile alınabilmektedir. Profesyonel Navigasyon sistemi 8.8 inçlik yüksek çözünürlüklü ekranı ile kendi sınıfındaki araçlar içerisinde en geniş ekrana sahiptir.

Yakıt tüketim değerlerine bakıldığında 2 litrelik dizel motor 100 km’deki ortalama 5,6 litrelik tüketimi ve kilometre başına 149 gramlık CO2 salımı ile verimlilik konusunda yeni bir kıstas oluşturuyor.
Kaynak : BMW Türkiye!

[DM]xelfb2_bmw-x3-2011_auto[/DM]