Geçtiğimiz aylarda Avrupa'da satışa sunulan Polo 1.2 TDI Avrupa'nın en yeşil ve en ekonomik otomobili, hatta bu konuda çağın teknolojisi olduğu iddia edilen hybrit otomobillerden daha iddialı.
ERROR: If you can see this, then Dailymotion is down or you don't have Flash installed.
Volkswagen Polo Bluemotion, çift turbo beslemeye sahip 1199 cc'lik üç silindirli motoruyla 74 HP güç üretiyor. Araç doğaya, kilometre başına 87 gram karbondioksit salıyor. Bu değer hybrit Toyota Prius ve Honda Civic'ten bile çok düşük seviyede. 1080 kilogram ağırlığa sahip olan Polo Bluemotigon 0-100 km hızlanmasını ise 12 sanide tamamlıyor. Otomobilin tüketim değerleri ise fabrika verilerine göre ortalamada 3,3 litreye düşürülmüş.

Polo'nun yakıt tüketim değerlerini düşerebilmek için Volkswagen mühendisleri motorun haricinde kasa ve donanım üzerinde de bir çok değişikliğe gitmiş. Rüzgar direncini fazla daha düşürmek amacıyla Ön ızgara doldurulmuş, otomobilin yüksekliği 10 mm. aşağıya indirilmiş, ön ve arka tamponlara kaygan spoiller eklenmiş ve düşük yuvarlanma direncine sahip 15 inçlik lastikler kullanılmış. Bunların yanı sıra araçta yeni uygulanan stop/start sistemi ise sırf kendi başına kilometre başına 0,25 litre tasarruf sağlıyor.

Otomobilin sürüş özelliklerine gelince, 3 silindirli 1.2 litrelik common rail-turbo dizel motora sahip Polo'da gaza bastığınız zaman sinir bozucu bir titreşimle karşılaşıyorsunuz. Yakıt tüketimini düşürmek için kullanılan ekonomi sınıfı yumuşak lastikler sürüş konforunu ve yol tutuşunu bir hayli bozuyor. Ancak 75 HP'lik bir otomobilin ihtiyaçlarını karşılıyor. Polo'nun fabrika yakıt tüketin değeri olan 3,3 litreyi yakalamak ise biraz zahmet istese de sizin elinizde.

Bu en çevreci ve ekonomik Polo Bluemotion'a sahip olmak isteyenler, Polo BluemotiTDI'ın fiyatından bin 625 Euro fazla bir para ödemek zorunda kalacaklar. Otomobilin Türkiye'deki satış fiyatının 39-40 bin lira civarında olmasını bekliyoruz

zaman