Volkswagen Touareg V10 TDI, 3500 kg’lık römorkları çekebilen bir otomobil. Ancak 155 tonluk bir yolcu uçağını kim çekebilir? Touareg V10 TDI’nin uçağı çekebilmesi için 4,345 kg ağırlık eklenerek ağırlığı 7,030 kg’a çıkarıldı. Ön dingile, V10 TDI şanzımanı yerine Touareg V8’in daha kısa şanzımanı entegre edildi. Lastiklerindeki hava basıncı 4.5 bara yükseltildi. Son olarak lastikleri korumak için azami hızı sınırlandırıldı. Bunun dışında, motordan süspansiyon sistemine ve dört tekerlekten çekiş sistemine kadar her şey seri üretim araçtakiyle aynı tutuldu. Ve Touareg yolcu uçağını hiçbir çekiş sorunu yaşamadan 150 metre çekmeyi başardı. Touareg daha sonra kontrol edildiğinde herhangi bir hasara rastlanmadı.

Teknoloji tasarımla buluşuyor - Geliştirilmiş aerodinamizm

Touareg’in yenilenen yüzü Volkswagen için tipik olan krom görünümlü arma şeklindeki radyatör panjurundan kolayca anlaşılabiliyor. Ayrıca, Bi-Xenon farların muhafazaları yeniden şekillendirilmiştir ve şimdi daha dinamik görüntüye sahiptir. Yenilenen dış aynaları ve arka spoyleri Touareg’in aerodinamik yapısını daha da güçlendirmektedir.

Dünya çapında teknolojik yenilikler.

Touareg’den dünya çapında bir yenilik daha. Volkswagen tarafından geliştirilen ve patenti alınan ABSplus. ABSplus, kum veya mıcır gibi gevşek zeminleri algılayarak tekerlekleri kontrollü olarak bloke ederek suretiyle fren mesafesini %20’ye varan oranda kısaltıyor. Elektronik stabilizasyon programı (ESP) da ilave özelliklerle birçok güvenlik özelliğini de bünyesinde topluyor. Bu sayede, örneğin, devrilme stabilizasyonu arttırılmakta ve ayak gaz pedalından çekildiğinde önleyici olarak bir fren basıncı oluşturulmaktadır.

Teknoloji güç ile birleşti.

Touareg biri benzinli üçü dizel olmak üzere dört farklı motor seçeneği sunmaktadır. Güç ve ekonomi kavramları Yeni Touareg’in tüm motor seçeneklerinde başarılı bir şekilde birleştirilmiştir. Benzinli V6 motor 280 hp güç ve 360 Nm tork üretirken 100 km. de ortalama 13,3 litre yakıt tüketmektedir. Direkt enjeksiyonlu turbo dizel motorların gücü R5 TDI’da 174 hp’den V6 TDI’da 225 hp’ye ve V10 TDI’da 313 hp’ye ulaşırken, ortalama yakıt tüketimleri 10,4 litre ile 12,6 litre aralığında değişmektedir.