Pazara sunulduğu andan itibaren büyük beğeni kazanan Peugeot’nun ilk Sportif Arazi Aracı (SUV) 4007 gücü, sağlamlığı ve tasarımı Peugeot’nun kendine özgü dinamik ve özel stili ile en güzel şekilde birleştiriyor. 4007, 7 kişilik oturma kapasitesi, yenilikçi elektronik integral 4x4 aktarma sistemi ve üst segment otomobilleri aratmayan konforlu süspansiyon ve dinamik yürür aksamlarının sentezi ile segmentinin en dikkat çekici araçlarından biri olmayı başardı. 4007 ürün gamı “çift kavramalı robotize” vites kutusu ile daha da güçleniyor. Çift kavramalı robotize vites kutusu ile donatılmış 2.2 HDi FAP 156 hp versiyonun lansmanıyla 4007 macera, otomatik vites, çevreye saygı ve sürüş keyfi olgularının bir arada başarıyla olabileceğini kanıtlıyor.4007’de ileri teknoloji otomatik şanzıman ileri teknoloji dizel ile buluşuyor!
Çok amaçlı kullanım ve sürüş keyfi konusunda gitgide daha zor beğenen bir müşteri kesiminin beklentilerine cevap vermek üzere, 4007’nin yeni vites kutusu için ileri teknoloji Dual Clutch System sistemi kullanıldı. Bu teknikte düz vites kutusunda vites geçişleri robotize ediliyor ve motor torkunun aktarımında çift kavrama kullanılıyor.

Birinci kavrama çift viteslerde devreye girerken, ikinci kavrama tek vitesler üzerinde konumlandırılıyor. Hassas bir elektronik işletme sistemi vites geçişlerinin önceden hazırlanmasını ve hidrolik olarak birkaç salisede tork konvertersiz olarak paralel çalışan iki kavramadan birinin devreye girmesini sağlıyor.
Böylece, her zaman bir ana şaft kavramada oluyor ve bir vitesten diğerine geçiş sadece birkaç salise sürüyor, bu da hızlı, yumuşak ve tork kesintisiz vites geçişleri ile kullanımda sıra dışı bir sürüş keyfi sağlıyor.
Dual Clutch System (DCS) bir yandan manuel vites kutulu bir aracın dinamizmini ve performansını sunarken, aynı zamanda debriyaj pedalsız bir sürüş konforunu garanti ediyor.

6 ileri DCS şanzıman
4007 modelinin 2.2 HDi FAP 156 hp versiyonu motor performansının en iyi şekilde değerlendirilmesi amacıyla 6 ileri vitesli şanzımanla donatıldı. Aynı mantık doğrultusunda, bu motorun yüksek torkunun (2000 d/d’da 380 Nm) tekerleklere aktarılması için ıslak kavrama teknolojisi kullanıldı. Çok yönlü DCS6 şanzıman iki şekilde kumanda edilebiliyor: Otomatik modda, iki çalışma programı ile (Drive veya Sport) veya yarı otomatik modda (sekansiyel) direksiyon simidinin arkasında yer alan kumanda paletlerini kullanarak. Bu şekilde, sürücü seçimine göre kendisine en uygun olan sürüş keyfini seçmek için her an bir moddan diğerine geçebiliyor.

Sürüşe yardımcı özellikler
Öncelikle, DCS6 yokuşta adaptasyon stratejisinden yararlanıyor. Yolun eğimine bağlı olarak, işlemci sürüş keyfini arttırmak amacıyla daha çok veya daha az motor frenine izin veriyor. Aynı amaçla, bu model yokuşta kalkış yardımı ile donatıldı. ESP’den türetilen bu sistem kalkış manevralarını kolaylaştırmak amacıyla otomatik olarak otomobilin yaklaşık 2 saniye frenlenmesini sağlıyor.

4007, dinamik ve sorumlu bir SUV
4007 DCS6 versiyonunda kullanılan son nesil 2.2 HDi FAP 156 hp motor markanın üst düzey çevre performansı politikası kapsamında «downsizing» teknolojisiyle geliştirildi. Dual Clutch System teknolojisi bu özelliklerin korunmasını sağlıyor. Böylece, 4007 2.2 HDi FAP 156 hp DCS6 son derece olumlu bir enerji bilançosu sergiliyor. Gösterdiği yüksek performans ve verim karşısında, dinamizm, otomatik vites ve çevre etkinliğinin bir arada bulunabileceğini kanıtlıyor:
• Karma parkurda 7,3 l/100 km.
• Karma parkurda 192 g/km CO2
otolansman.com

[DM]xa4qf2_peugeot-4007_auto[/DM]