Merhaba

Renault Fluence Z.E hem ekonomik hem de çevre dostu olan statü kazandırıcı bir model arayışında olan bireysel müşterilerden ve aynı arayışa sahip filolardan oluşan bir müşteri kitlesine hitap ediyor.2011’in ilk yarısında Danimarka’da, İsrail’de ve Avrupa’da pazara sunulacak olan Renault Fluence Z.E., seri olarak satışa sunulan C segmentine dahil ilk elektrikli sedan ve dünyada Quick Drop anında batarya değiştirme sistemine sahip ilk model olacak. Renault Fluence Z.E., Türkiye, Bursa’daki Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda, Fluence’ın termik versiyonları ile aynı üretim bandında üretilecek. Bu model, 2011 yılı ortasında pazara sunulacak.

Geniş ve prestijli bir model

Renault Fluence Z.E., büyük bir sedan… Prototipler termik Fluence ile aynı uzunlukta (4,62 m) olmakla birlikte, seri üretim elektrikli versiyon bagajı küçültmeden arka koltukların arkasına bataryaların yerleştirilebilmesi için daha uzun olacak. İç mekân, önde ve arkada best in class diz mesafesi ile üst segmentten bir sedana yaraşır genişlikte… Fluence, sportiflik ve sağlamlık ifade eden akıcı ve uzun hatlarıyla rakip markaların sedanlarından ayırt ediliyor. Konforlu bir iç mekân ile örneğin akıllı navigasyon sistemi, Bluetooth telefon, çift bölgeli otomatik klima, otomatik yanan farlar ve otomatik çalışan cam silecekleri gibi çok sayıda kullanışlı teknolojiye sahip. Renault Fluence Z.E., yeni ve özel Quick Drop batarya değişim sistemi sayesinde de bir yeniliğe imza atıyor. Bu sistem, bu büyük sedana, klasik elektrikli araçlara özgü menzil kısıtlamalarından kurtulma ve ortalama kullanım mesafelerinden daha uzun yolculukları tasarlama imkânı veriyor. Renault Fluence Z.E., sadece geniş ve konforlu bir araç değil, aynı zamanda prestij arayışında olan ailelere de hitap ediyor.

Motor

Fluence Z.E’nin elektrik motoru bobinajlı senkron tip bir motor… Maksimum gücü 70 kW olup 12.000 d/d’da elde ediliyor ve maksimum torku 226 N.m.’ye ulaşıyor. Motorun ağırlığı çevre aksamları hariç 160 kg. Bu elektrikli motorun sağladığı ivmelenmeler net ve doğrusal olup, maksimum torku çok düşük devirlerde devreye giriyor.

Batarya

Fluence Z.E’de kullanılan lityum-iyon bataryanın enerji kapasitesi 20 kW/s. Prototiplerde bagaja düşey olarak yerleştirildi. Ancak, seri modelde batarya 300 dm3’lük bir bagaj hacmini koruyacak şekilde arka koltuk sırtlığının gerisine yerleştirilecek. Ağırlığı 250 kg. Yavaşlama fazında enerji geri kazanımı sistemi, bataryaların şarj edilmesini sağlıyor.

Şarj şekli

Geleceğin seri üretim aracında, Fluence Z.E.’nin bataryaları 2 farklı şekilde şarj edilebilecek:

• 10 A veya 16 A 220 V’luk bir ev prizi ile 6-8 saat içinde… Bu şarj şekli özellikle geceleri veya mesai günlerinde uygun, çünkü boş saatlerde bazı ülkelerde uygulanan düşük tarife avantajından yararlanma olanağı sağlıyor.
• 400 V 32 A hızlı şarj istasyonlarında yaklaşık 30 dakikada.
• Quick Drop batarya değişim sistemiyle aracın bataryası özel istasyonlarda yaklaşık 3 dakikada değiştirilebilecek.

Güvenlik

Elektronik sürüş yardım sistemleri ABS ve ESC’nin ayarları yeniden yapılandırıldı. Pasif güvenlik alanında Renault Fluence Z.E’nin gövde yapısı daha kısa ve dolayısıyla daha hafif olan termik versiyon ile aynı güvenlik düzeyini sunacak şekilde güçlendirildi.

Renault Fluence Z.E. - *MSN Erkek - Otomobil