2.1 litre dizel bir motora sahip olan S 250 bu sayede gücünden kaybetmedi ama dünyanın en tutumlu süper lüks aracı oldu

Fuarlarda sıradan ziyaretçinin sormadan öğrenemeyeceği, dışarıdan bakıldığında fark edilmeyecek devrim niteliğinde yenilikler de sergilenir. Tıpkı bu yıl Paris’teMercedes’in sergilediği yeni 4 silindirli motorlu S 250 CDI Blue Efficiency’de olduğu gibi.

Mercedes’in “King Size” tarif edildiğinde kimsenin yadırgamayacağı lüks sedanında 12 silindirli birmotorun olmasını hiç kimse yadırgamaz, çünkü beklenen bu tip otomobillerin zaten çok büyükmotorlara sahip olmasıdır.

8 silindire de tahammül edilebilir ama 6 silindirli bir S serisi için “Fakir limuzini” diyenler çıkabilir (di). Ama otomotivin Paris Fuarı’nda başlayan yeni döneminde aynı gücü üreten buna karşın geçen yüzyılın otomobillerinin yarısı kadar tüketen otomobiller ön plana çıkacak.

Mercedes’in amiral gemisi artık kompakt sınıftaki bir otomobil kadar tüketecek. 2.0 litre TDCImotorlu otomatik FordMondeo’nun ortalama tüketiminin 7.1 litre olduğu düşünülürse, 5.7 litrelik tüketimiyle S 250’yi kompakt sınıftan otomobillerle karşılaştırmak gerekecek.

MİNİMUM TÜKETİM MAKSİMUM KONFOR

Mercedes’in 60 yıllık S Serisi tarihinde ilk kez S 250’de kullandığı 4 silindirli dizel motor, otomobili tüketim konusunda cimrileştirmiş ancak S Serisi müşterilerinin beklediği konfordan vazgeçilmemiş.

Ht Ekonomi

[DM]xf0qdt_mercedes-benz-s-250-cdi-blueefficie_auto[/DM]