Firefox 2008'in en hızlı popülerleşen web tarayıcısı idi ve 2009'da da bu ünvanı elinde tutatacak gibi görünüyor. Firefox'un popüler olmasının ardında pek çok neden yatıyor ve bunların başında hiç şüphesiz tarayıcı için hazırlanan tonla eklentinin mevcut oluşu yatıyor. Bu makalemde 2009 yılında kullanmanız gereken 21 Firefox Eklentisini listelemeye çalışacağım.

Siz de yorumlarınızla bildirgeç ziyaretçilerinin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz eklentileri paylaşabilirsiniz. Gelin bu makale altında güzel bir eklenti arşivi oluşturalım.

Xoopit


Xoopit'i kurarak Gmail'in yeteneklerini arttırın ve Gmail'e dosya, video ve resim paylaşımı özelliğini ekleyin. Elektronik posta yazarken Google Arama'yı kullanın. Gmail sohbet sırasında insanlar hakkında bilgi alın. Xoopit Gmail, Google Mail ve Google Apps kullanıcılarının hesaplarının tümünde çalışıyor.

Sxipper


Sxipper Web ile etkileşimi basitleştirerek sınırsız sayıda kullanıc adı, şifre ve adres, telefon numaraları gibi kişisel bilgileri depoluyor ve bu bilgileri tam ihtiyacınız olduğu an karşınıza getiriyor. Sxipper bu verileri sisteminizde güvenli olarak depoluyor.

Interclue


Hiç daha önce bir bağlantıya tıklamadan önce o bağlantının ardında ne olduğunu bilmek istediniz mi? InterClue eklentisi yeni bir sekme açmadan önce bile ihtiyacınız olan tüm bilgileri size gösteriyor.

Evernote


Ziyaret ettiğiniz web sayfalarının Evernote üzerinde kullanılabilmesini sağlıyor. Eklenti Windows, Mac ve Linux üzerinde çalışıyor.

Glubble for Families


Glubble, web ortamını bireysel aktiviteden tüm aile için eğlenceli bir deneyime dönüştürüyor. Veliler ve çocuklar birbirleri ile iletişim kurabilir, oyunlar oynayabilir ve eğlenceli aktiviteler sayesinde yeni şeyler öğrenebilirler. Aile sayfası, oyunlar, sohbet, sörf, oyun sanatı, eğitimsel egzersizler de eklentinin sunduğu diğer özellikler arasında yer alıyor.

Fotofox


Bilgisayarınızdaki resimleri seçip onların etiket ve başlık bilgilerini girebilir ve kolayca web üzerindeki fotoğraf paylaşım sitelerine gönderebilirsiniz. Eklenti Flickr, Tabblo, 24hq, SmugMug, Marela, Kodak EasyShare Gallery, Pixelpipe ve Zoomr ile çalışıyor.

Cooliris
Daha önce PicLens olarak bilinen Cooliris, web tarayıcınızı, arama yapmak, keşfetmek, çevrimiçi fotoğrafları, videoları ve daha pek çok şeyi görüntülemek ve paylaşmak için güzel görünümlü ve hızlı bir platforma dönüştürüyor. Eklentinin kendine özgü "3B Duvar" özelliği sayesinde binlerce öğe üzerinde sonü hiç gelmeyen bir duvar üzerinde gezinebiliyorsuınuz. Google Resimler, Flickr, Hulu ve diğer yüzlerce web sitesi üzerinde gezinmek için en hızlı yöntem.

Foxmarks Bookmar SynchronizerEğer Firefox'u birden fazla bilgisayar üzerinde kullanıyorsanız, o zaman Foxmarks eklentisini kullanmak isteyeceksinizdir. Foxmark'ı her bilgisayarınıza ayrı ayrı kurun ve onun arkaplanda çalışarak yer imlerinizi ve (isteğe bağlı olarak) şifrelerinizi tüm bilgisayarlarınız üzerinde senkronize etmesini sağlayın. Foxmarks tüm verilerinizin güvenli bir şekilde yedeklenmesini sağlıyor. Eğer bilgisayarınızdan uzaktaysanız, Foxmarks kendi bilgisayarınızdan uzak olmanız durumunda my.foxmarks.com üzerinden yer imlerinize ulaşabilmenizi de sağlıyor.

Fast Dial


Fast Dial, boş sekmeleri favori sitelerinizin küçük resimleri ile dolduruyor. Fast Dial yer imleri birer Firefox yer imi olarak depolanıyor. Böylece Fast Dial yer imlerini Firefox Yer İmi Yöneticisi ve Yer İmi Yan Barı kullanarak yönetmek mümkün hale geliyor.

Yoono


Yoono web üzerindeki sosyal yaşamanızı, üyesi olduğunuz tüm sosyal ağları ve anında mesajlaşma platformlarını tek bir sidebar üzerinde depolayarak kolaylaştırıyor. Tüm arkadaşlarınızın güncel duyurularını web'de nerede olursanız olun takip etmenin ve kendi durum mesajlarınızı Facebook, MySpace, Twitter ve çok daha fazlası üzerinde güncelleyebilmenin keyfini çıkarın.

Shareaholic


Eğer Facebook, MySpace, Digg, Gmail, Twitter gibi siteleri kullanıyorsanız, o zaman Shareaholic web sitesini seveceksiniz. Extend Firefox yarışmasının galibi olan Shareaholic, web sayfalarını kolayca yer imlerine ekleyebilmenizi, paylaşmanızı ve elektronik posta ile gönderebilmenizi sağlıyor ve bu işlemi popüler web 2.0 sosyal ağ ve yer imi servisleri üzerinden yapıyor. Servis Digg, Facebook, Gmail, MySpace, StumbleUpon ve çok daha fazlasını destekliyor.

NoScript


Bir web tarayıcısı üzerinde alabileceğiniz en iyi güvenlik eklentisi olan NoScript, güvenmediğiniz web sitelerinin sisteminiz üzerinde uygulama çalıştırmalarının önüne geçmenizi sağlarken, kendinizi XSS ve Clickjacking saldırılarından korumanızı sağlıyor.

DownThemAll


DownThemAll bir indirme yöneticisinden beklediğiniz her şeyi sunabilen bir Firefox eklentisi. Gelişmiş hızlandırıcısı sayesinde indirme hızını %400 arttırmanızı sağlarken yarım kalan indirmelerinize kaldığınız yerden devam edebilmenizi sağlıyor.

Power Twitter


Power Twitter Twitter Web arabirimine yeni özellikler ekleyerek Flickr resimlerini ve YouTube videolarını gösteriyor. TinyURL bağlantıları da analiz edilerek ziyaret etmek istediğiniz web sitesinin sayfa başlığını görüntülüyor. Son olarak bloglar, fotoğraflar gibi Twitter kullanıcısı ile eşleşen tüm sosyal bilgiler de Twitter sayfası üzerindeki yan bar üzerinde görüntüleniyor.

Toggle Private Browsing


Firefox'un bütünleşik gizli gezinme modunu açıp kapatmanızı sağlayan bu eklenti, ayrıca Firefox'un gizli gezinme modunda otomatik başlamasını da iptal edebilmenizi sağlıyor.

OutWit ImagesOutWit Images kullanıcıların Web sayfaları ve arama motoru sonuçları üzerinde hızlıca gezinmelerini sağlıyor. Ücretsiz ve Firefox 3 ile uyumlu olan bu eklenti Windows, Mac OS ve Linux ile uyumlu çalışıyor. OutWit Images, resimleri kullanıcının bilgisayarına kolayca kaydedebilmesi özelliği ile kendini diğer eklentilerden ayırıyor.

Juice


Linkool Labs'ın geliştirdiği Juice, tarayıcınız ile bütünleşen yeni bir keşfetme motoru olarak tanımlanabilir. Herhangi bir web sitesi üzerindeki bir metni seçin ve sürükleyip Juice penceresi üzerine bırakın. Eklenti seçtiğiniz metin ile ilişkili diğer web içeriklerini (haberler, blog girdileri, videolar vs.) size listeleyecektir.

TooManyTabs


TooManyTabs 50'nin üzerinde sekmeyi tıklama ile açılan bir çubuk üzerinde depolayabiliyor. Bu sayede tarayıcınızın kullanılabilir alanının kısıtlanması ve aşırı bellek kullanımı sorunlarının önüne geçebiliyor. Fazladan satırlar sekmelerinizi daha kolay önceliklendirmenizi ve görsel olarak daha kolay ayrıştırabilmenizi sağlıyor.

InquisitorInquisitor eklentisi, aramalarınızı diğer tüm eklentilerin sunamadığı kadar hızlandırıyor. Yazmaya başlayın ve web siteleri, önerilen diğer web siteleri ile birlikte anında görünmeye başlasın. Inquisitor sizin web karakterinizi anlayarak arama sonuçlarınızı ona göre listeler.

Hide Navigation Bar


Bu eklenti bir tık ile gezinti çubuğunu kaldırmanızı sağlıyor. Geçerli olarak bu eklentiyi aktifleştirmek için kullanabileceğiniz klavye düğmesi F2 ancak eklenti seçeneklerinden bu değiştirilebilir. Bunun yanısıra gezinti çubuğunun Firefox kurulurken açılıp açılmamasını da yine eklenti seçenekleri üzerinden belirtmeniz mümkün. Eklentinin otomatik gizle özelliği de bulunuyor.

ScribeFire Blog Editörü


ScribeFire, tarayıcınız ile bütünleşen ve bloglarınıza kolayca giriş yapabilmenizi sağlayan bir eklenti. Biçimlendirilmiş metni sürükleyip doğrudan pencere üzerine bırakarak metnin biçimini korumasını sağlayabilir, notlar alabilir, resimler gönderebilir ve birden fazla blogu yönetebilirsiniz.

Kaynak: SmashingApps