İnternet üzerinde zararlı içeriklerden etkilenmemek için McAfee Site Advisor'u kullanabilirsiniz.

İnternet'te sörf yapan kullanıcıları zararlı içerikli sitelere karşı, sitede dolaşmaya başlamadan önce uyarıyor. McAfee Site Advisor, McAfee adresinden ücretsiz olarak temin edilebiliyor.


E-güvenlik yazılımlarıyla tanınan Mcafee, Site Advisor ile İnternet'te sörf yapanları zararlı içeriklerden koruyor. Site Advisor, birnevi İnternet danışmanı olarak görev yapıyor. Amacı web üzerindeki her şeyi Site Advisor yazılımı ile test edip raporlayarak kullanıcıların çevrimiçi güvenliğini sağlamak.

Site Advisor, İnternet'te var olan hakaret edici içeriği değil, güvenlik emniyet ve çevrimiçi rahatsızlıklar için test ediyor. Bunu yaparken de üç güvenlik derecesi kullanıyor. Yeşil, kırmızı ve sarı güvenlik dereceleri ile son kullanıcıya o sitenin güvenilir olup olmadığı konusunda bilgi veriyor. Yeşil iyi ve güvenli, kırmızı güvenilir olmayan anlamında. McAfee site denetimleri ile ilgili özellikle şu konunun altını çiziyor; "Olası hakaret edici içeriği değil, güvenlik, emniyet ve çevrimiçi rahatsızlıklar için test ediyoruz. Bu nedenle lütfen 'yeşil' güvenlik derecelendirmelerimizi bir Web sitesinin belirli içeriği veya genel konusunu onaylama ya da Web sitesinin genel kalite derecelendirmesi olarak yorumlamayın.

Güvenlik derecelendirmelerimiz ve önerilerimiz belgelenen test sonuçlarımızı temel alan yönergelerdir, ancak bir web sitesinde gezindiğiniz, bir dosyayı karşıdan yüklediğiniz veya çevrimiçi olarak kayıt bilgileri verdiğiniz her durumda neler olacağının garantisi verilemez."

Kullanması tamamen ücretsiz

Site Advisor ile ilgili daha geniş bilgiye Türkçe olarak http://www.siteadvisor.com/ ulaşabilir. Programı ücretsiz olarak edinebilirsiniz. SiteAdvisor, 2005 yılında Ağ kullanımını hem kendileri hem aileleri için daha güvenli hale getirmeyi amaçlayan bir grup MIT mühendisi tarafından kuruldu. Spam, istenmeyen program ve casus yazılımları bilgisayarlardan temizlemek, kaybedilen zamanı ortadan kaldırmak için çalışmaya başlayan grubun geliştirdiği SiteAdvisor, 5 Nisan 2006 tarihinde dünyanın en büyük güvenlik şirketi olarak kabul edilen McAfee tarafından satın alındı.