Wordpress, çoğu kişinin kullandığı, güzel bir sistemdir Fakat güvenlik için bazı değişiklikler yapmak gerekiyor

Bu değişikliğin biri wordpress wp-admin klasör yolunu değiştirmektir.

Bazı blog sahipleri Bu sorunu wp-admin klasörünü şifreleyerek çözmeye çalışıyor Fakat bu, aslında bir çözüm değildir. Çünkü wp-login.php linkinden de giriş yapılabilmektedir.

Bu yazıda wp-admin ve wp-login.php gibi admin- kullanıcı giriş sayfalarının isimlerini değiştirmeyi anlatılacaktır

wp-admin klasör ismini değiştirmek:

wp-admin yolunu değiştirmek için FTP klasörlerindeki wp-admin klasörünün ismiyle birlikte içinde wp-admin yazan bütün dosyalardada değişiklik yapılmalıdır (yaklaşık 80 dosya) Bu işlemi kolay yapmak için program kullanacağız

1- Eklentideki grepWin-1.4.3 programını indirip bilgisayarınıza kurun
2- İlk önce ftp programı ile sitenizin tüm dosyalarını bilgisayarınıza indirin (yani ftp yedeği alın)
3- Bilgisayarınıza indirdiğiniz sitenizin yedeğini tekrar bir klasör (yedek2)içine kopyalayarak yedekleyiniz
4- 3. sıktaki işlemi yedek2 klasörü içine attığınızı düşünürsek bu klasörün üzerine gelip mauseniz ile sağ tıklayarak açılan menuden grepWin seceneğine basıp programı başlatıyoruz
5- açılan pencerede herhangi bir değişiklik yapmadan
Search For : wp-admin
Replace with : supermeydan (siz ne olmasını istiyorsanız onu yazın)
yazıp sağ alttaki Replace butonuna basın.

6- Replace işlemini gerçekleştirdikten sonra /wp-admin/ klasörünün ismini ve /wp-admin/wp-admin.css dosyasının ismini wp-admin yerine olması gereken ismi yazın (örneğin: biz yukarıda supermeydan demiştik).

Bunları yaptıktan sonra dosyaları FTP ile sunucunuza gönderirseniz, wp-admin yolunun sizin istediğiniz isim ile değiştiğini görürsünüz. Fakat giriş bolumunun (wp-login.php) yolunuda değiştirmemiz gerekeceğinden işimiz bitmedi

7- Yukarıdaki Aynı değişikliği wp-login.php dosyası için de yapmalıyız ve hatta wp-register.php dosyasını kaldırmalıyız.

NOT: wp-register.php dosyasından da(üyelik işlemi kapalı olsa da) giriş yapılabilmektedir.

8- Search For: wp-login.php
Replace with: wp-login.php yerine olması gereken ismi yazın (örneğin: supermeydan_giris.php)

Bunları yaptıktan sonra sağ alttaki Replace butonuna tekrar basarak değişikliği yapın ve wp-register.php dosyasını silmeyi unutmayın.

not2: Eğer blogunuzda üyelik işlemini kullanılıyorsanız (wp-register.php) bu değişiklikleri yapmanız mantıklı değildir.

Daha sonra değişiklik yapılan yedeğinizi FTP programı ile sitenizdeki dosyalarla değiştirin

Dosya aktarma işlemi tamamlandıktan sonra wp-admin ve wp-login.php linklerinin değiştiğini görebilirsiniz. Artık sadece sizin bildiğiniz, yeni giriş ekranı yolundan sisteme giriş yapabilrsiniz.

Eğer bu değişiklikten memnun kalmadıysanız veya herhangi bir sorunla karşılaştıysanız; FTP yedeğiniz ile kolay ve sağlam bir şekilde orjinaline dönebilirsiniz.

Eklenti 2196

DİKKAT: Bazı eklentilerde ve temalarda, bazı yerlerde wp-admin ve wp-login.php ismi kullanılmış olabilir. Yeni yüklediğiniz Eklentilerin ve temaların doğru çalışması için yukarıdaki değişiklikleri yapıp yuklemeniz, Her yeni sürüm yüklemesinde bu değişiklikleri tekrar tekrar yapmanız gerekmektedir