+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1
 1. #1
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  33
  Mesaj
  861
  Rep Gücü
  0

  Parmak izli kimlik

  Selamun aleyküm değerli web alemi...

  Kimliklerimizde resim var kimliği elinde tutan kişiye aidiyetini anlamak için. Hani domates alırken de seçeriz ya. Kafamızda uygun bir domates vardır ona benzeyenler kabul edilir. Bu kimlik resmi de kimlik sahibine uygunsa tamamdır.

  Peki sahte kimlik nası oluyo? Hani kimliğin üstüne kendi resmini yapıştırmış gitmiş kredi çekmiş falan filan... Hem de taklit kimlikler... Kişinin kimliği tüm özellikleri ile taklit edilmiş, soğuk damgasına kadar.. Yani çözüm değil anlaşılan, bir tek resimle kontrol etmek.
  Benim itirazım şer'an. Suret haramdır. Canlıların resmedilmesi haramdır. Kimliğin aslında sahibine aidiyeti kimlik kartı ile değil gerçek kontrol ile mümkün. Kimlerdendir, şahitleri kimdir. Esas kimlik tesbitidir bu ama basit bir banka işleminde düşünülemez. Bu zamana kadar kimlik mi vardı? Resim mi vardı? Peki şeri kimlik nası olur? Kimliğe resim yerine parmak izi konsa? Polis kontrolü, banka vb yerlerde hemen kimlik sahibi parmağını koyar uygun ekrana ve kimlik tasdiklenir. Aslında parmak izi de taklit ediliyor ama daha cazip yöntem. Kimliğini unutsa da şahıs sorun yok. Bu parmak izi kontrolünü ya akıllı telefonlar ya da uygun yerlerde sabit cihazlar yapar. Zaten ehliyet vb alınırken parmak izi alınmaya başlandı.

  Çok pratik olur ama bu parmak izi sonradan eşya vb üzerine aktarılarak masum kişi suça da karıştırılabilir. Polis yapmaz di mi? emin misiniz? Peki başka kişiler? Bu durum incelenebilir ama zaten şimdi de insan parmak izi dokunduğu eşyalardan alınabiliyor. Yani su bardağından parmak iziniz suç işlenmiş eşyaya taşınırsa suça karışmış olarak sorgulanmaya başlanırsınız. Ama bu kimlikle alakalı değil hayatın içinde karşılaşılabilecek bir şey. Zaten de herkesin parmak izi alınıyor ehliyet vb için.

  Zaten parmak izi alınması geliştirilmeli. Parmak izi direk mi çıkmış eşyaya yoksa aktarılmış mı? AbdUllah Çatlı nın da parmak izinin dokunmadığı silahlara da transfer edildiği mevzu olmuştu.

  Bizce yapılsın. Kimlik kağıdına gerek kalmadan tek bir parmak onayı ile iş bitsin. En azından isteyenler için...
  Konu karafetva tarafından (25-04-2016 Saat 01:23 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. 50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerinin sızdırıldı iddiası
  YukseLL Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 08-04-2016, 05:09 PM
 2. Kimlik ve kişilik değiştirme ve dönüştürme stratejisi
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-02-2016, 07:13 PM
Yukarı Çık