Otostopu herkes bilir. Yoldan geçen arabalara el edersiniz tabiri caizse. Genç kızlara çabuk durur giden araçlar. Baş parmak yukarıda ise şehir (ve ya bölge) dışı aşşağı ise yakınlara gittiğini ifade eder otostopcu yaya. İşaret parmağı da kullanılabilir. Hem de giden araç ve yayanın birbirinin hareketlerini anlaması zor olduğundan parmak hareketleri ısrarla vurgulanır.

"bi" arapça olumsuzluk eki la ve na gibi. otostop çeken giden bi araca biner gider. otobistop olursa hiçbir araç durmamış olur anlaşıldığı gibi. Bu terimi yeni ürettik. Otobistop çekiyorum diyen kimse durmuyor demiş oluyor. Neden durmazlar?
Zaman kötü, kimseye güven olmuyor, şirket izin vermiyor, ya bi kaza olsa yanımdakinin de sorumluluğu bende kalırsa?, (polis söylüyor) bindirdiğim adam bindiği aracı katletti.....
Mahana bahane çok. Zaman kötüyse otostopçu n'apsın? Kırmızı ışıkta durmuyo musun? Bi şe yapacak olan seni hayatın içinde yakalayamaz mı? Trafik akışındaki kalabalıkta sana kim n'apabilir? Ve sende yeri gelip de yolda kalmayacak mısın? Otostopçulara atılan iftiraların kaçta kaçı doğru? Şirket nası izin vermiyor? Şoför sensin dur istediğini al. Şirket hayatın her tarafında kanun üretmekle mi yetkili? Kaza olsa yanındaki kendinden sorulur.
Kısaca milyarda bir etmez ihtimallerle insanlara kast ediliyor. Otostop tanışma muhabbet biçimidir, enerjinin iyi kullanılmasıdır(araç boş gitmez), güveni arttırmaktır.

Ne zaman durmak zordur??
Kalabalık trafikte araçların arasından bir aracın kenara çıkabilmesi çok zordur, epey ileride durabilir durabilen.
Yokuş yukarı durmak tekrar kalkışa sebeptir insanı durmamaya zorlar hem de yük araçlarını.
Yokuş aşşağı araç sallanmış gittiğinden gidişi durdurmak zor gelir.
Ağır araçlar her türlü durması zor ama en çok duranlardandır.
Gece görme işi çok zordur. Gördükten sonra kişiyi süzmek gerektiğinden bu iş gerçekleşemez çoğunda.
Araç birçok yerde kişiyi göremez. Sanıldığı gibi değildir görülme işi. Gerekirse kişi müsait olduğu kadar araç şeridine yaklaşmalı ve kendini belli etmelidir.
Araç durduğu yerde başkalarının yolunu kesecekse tereddüt eder. Çünkü özellikle büyük araçlarda indir-bindir zaman alır.

En kolay otostop?
En kolayını trafik polisi çeker, birini bindirirse hemen yoluna devam eder o kişi.
Genç güzel bayanlar
Öğrenciler
Yüzünden çok zorda kaldığı anlaşılabilenler
Bi de parayla yolcu arayanlar olur, onlara da kolay olur otostop. Ama durmadan önce selektör(far) yakarlar ki tekrar sormuş gibi.