Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  Mehmet Görmez den, Sultanahmet konuşmasi.

  Merhaba  “Eğer insanlar bir zalimi görür ve ona engel olmazlarsa, Allah göndereceği azabı bütün insanlara gönderir…”
  Eğer insanlar bir zalimi görür ve ona engel olmazlarsa, yanlış yapan, insanlara zulmeden, insanları katleden birilerini görür ve buna engel olmazlarsa, Allah, göndereceği azabı bütün insanlara gönderir. Aziz kardeşlerim, gelin hep birlikte aşk ile şevk ile ibadete yönelmiş bir insanı düşünelim. Rahman’ın huzurunda elini bağlamış, onun huzurunda huşu ile rükûa varmış, Rahman’a secde etmiş bir insan tahayyül edelim. Namaz kılarken yanı başında bir çocuk ateşe doğru yürüyor. Gözlerinden yaşlar akarak Rabbinin huzurunda kıyama durmuşken, yanı başında hayatın baharında bir gencin ateş dolu bir çukura dolu gittiğini görüyor. İslam inancına göre, eğer bu insan kıyamını, rükuunu, secdesini bırakmazsa günahkar olur. Bazı fakihlerimize göre, eğer o çocuk ateşe düşer, o genç ateş dolu çukura düşerse, namaz kılarken onu namazını bozup engellemediği takdirde katil olur. Çünkü bizim inancımıza göre bir canı korumak, bir canı kurtarmak bütün insanlığı kurtarmaya bedeldir. Çünkü bir canı korumak, bir insanın canını muhafaza etmek, bütün ibadetlerden daha mukaddestir.

  “Bu toprağın kandırılmış çocukları, kendi geleceklerini yok etmek için, insanı insan kılan bütün değerleri bizzat elleriyle kazdıkları o çukurlara gömmeye kalkışıyorlar…”
  Kardeşlerim, bugün İslam coğrafyasında nice çocuklarımız ateşlere doğru yürüyor. Hayatın baharında nice gençler ateş dolu çukurların kenarında dolaşıyor. Aziz vatanımızın bir bölgesinde Mehmetçiğimiz şehit oluyor, güvenlik görevlilerimiz saldırıya uğruyor. Bu toprağın kandırılmış çocukları kendi geleceklerini yok etmek için çukurlar kazıyor, evlerini-yurtlarını, yuvalarını harabeye çeviriyor, insanı insan kılan bütün değerleri bizzat elleriyle kazdıkları o çukurlara gömmeye kalkışıyorlar. Bu tabloya rağmen biz huzur içerisinde namazlarımıza devam edebilecek miyiz? Bütün bu yaşananlara gözlerimizi kapatıp çığlıklara kulaklarımızı tıkayıp kendi dünyamıza çekilmeye devam edebilecek miyiz? Daha üç gün önce bu mübarek Sultanahmet ve Ayasofya’nın duvarlarında hain bir bombanın sesi yankılandı. Bu meydan halbuki tarihin haşmetini tefekkür meydanıdır. Bu meydan imanın hakikatini tedebbür mekanıdır. Bu mekan İslam medeniyetinin bütün güzelliklerini, birlikte yaşama ahlakını, birlikte yaşama hukukunu bütün cihana gösteren bir meydandır. Bu mukaddes mekanı ziyarete gelip hidayet ve inayet uman insanları hangi ruh katletmeye kalkışabilir? Bu ruhun insanlara hayat veren, yeryüzüne merhamet getiren İslam’la bir ilişkisi olabilir mi?

  “Bugün İslam’ın cahil müntesiplerinin İslam’a verdiği zarar, azılı düşmanların verdiği zararları fersah fersah geçmiştir…”
  Bütün bunlarda bizim hiç kusurumuz mu? Kardeşlerim, küçük tamahlar uğruna parçalanmamızın, hırsa yenik düşmemizin, ufak hesaplar peşinde koşmamızın bütün bu olup bitenlerde payı yok mudur? Kardeşlerim, bugün İslam’ın cahil müntesiplerinin din-i mübini İslam’a verdiği zarar, azılı düşmanların verdiği zararları fersah fersah geçmiştir. Buna hangi iman, hangi izan onay verebilir, hangi aklıselim, kalbi selim sahibi bu zulme müsaade edebilir? Bunca merhametsizliği, hoşgörüsüzlüğü hangi yürek taşır, hangi vicdan kabul eder?

  “Gelin, insanlık şerefinin çiğnenmesine, İslam ümmetinin dağılmasına, umudumuzun kavrulup kül olmasına engel olalım…”
  Kardeşlerim, terörün din, iman, merhamet ve insaniyet tanımayan karanlık yüzü bir defa daha lanetlememizi hak ediyor. Öfke ve adavetin, iftira ve hakaretin önünde biz durmalıyız. Biz asırlarca dünyaya adalet, emniyet, sekineteyan bir medeniyetin evlatlarıyız. Bu gidişata biz dur diyeceğiz. Kardeşlerim, bu dünya bize emanettir, bu muazzez, güzel ülke, bu aziz İstanbul bize emanettir. Bu insanlar bizim dinde eşimiz, hilkatte kardeşimizdir. Bu vatan hakikate ram olan, yüreğinde insafı yaşatan insanların vatanadır. O halde gelin bütün nefret söylemlerini yok edelim. Gelin bütün öfke ateşlerini birlikte söndürelim. Gelin insanlık şerefinin çiğnenmesine, İslam ümmetinin dağılmasına, umudumuzun kavrulup kül olmasına engel olalım.

  “Biz kardeşiz, birbirimizin varlığına sebep kılınmışız, biz ayrışırsak yazık olur, bütün insanlık kaybeder, bütün İslam ümmeti kaybeder…”
  Aziz kardeşlerim, bu millet bizim, bu vatan bizim, bu ülke hepimizin. Doğusuyla batısıyla bu topraklarda doğduk, aynı suyla, aynı ekmekle büyüdük, aynı Rabbe kul olduk, aynı Muhammet Mustafa’ya ümmet olduk, aynı secdeye baş koyduk, Fatiha’larda buluştuk, tek kıblede istikametimizi buluşturduk. Ebedi alemde kurtuluşa erme duasıyla aynı tarlaya tohumlar serptik. Biz kardeşiz, biz karındaşız, biz birbirimizin varlığına sebep kılınmışız, biz ondan geldik hepimiz ona döneceğiz. Biz ayrışırsak yazık olur, bütün insanlık kaybeder, bütün İslam ümmeti kaybeder. Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Alevi, Sünni demeden birbirimize yurt olmazsak halimiz nice olur. Gelin Rabbimizin ‘gevşemeyin’ diyen fermanını dinleyelim, gelin Efendimizin birbirinize nefret ve düşmanlık beslemeyin diyen çağrısına kulak verelim, gelin kardeşlik misakımızı yenileyelim.

  “Fitne ve fesadın kanlı eli bizi ayırmak istiyor. Biz tevhitte ve vahdette birleşelim…”
  Muhterem Müslümanlar, Sultanahmet’in aziz cemaati; fitne ve fesadın kanlı eli bizi ayırmak istiyor. Biz tevhitte ve vahdette birleşelim. Irkçılığın kin kokan nefesi bizi tüketmek istiyor, bir ya hilkatte eş ya da dinde kardeş diyerek yeniden dirilelim. Akılla, imanla, sabırla ve duayla sıkıntıları aşacağımıza olan inancımızı daima ayakta tutalım. Hep birlikte bu mübarek zamanda, bu mukaddes camide el açıp Rabbimize yalvaralım, bu ülkede daima barışın, hakkın, adaletin yanında yer alalım.

  “İslamofobik nefret içeren gayri ahlaki, gayri insani, gayri vicdani haber mühendisliklerine, yalan, iftira ve bühtanlara asla tenezzül etmeyiniz…”
  Aklını ve ahlakını yitirmiş, hiçbir insanın söyleyemeyeceği sözleri aile hayatımıza izzeti, iffeti, nezaheti, nezaketi getiren din-i mübini İslam’a ve sahih İslam’ı milletimize anlatmakla yükümlü Diyanet İşleri Başkanlığımıza isnat etmeye kalkışanlara itibar etmeyiniz. İslamofobik nefret içeren gayri ahlaki, gayri insani, gayri vicdani haber mühendisliklerine, yalan, iftira ve bühtanlara asla tenezzül etmeyiniz.

  "Ya Rabbi milletimizin metanetini, birlik ve beraberliğini, ahenk ve kardeşliğini daim eyle..."
  Hep birlikte bu mübarek zamanda Rabbimize yalvaralım ve şöyle dua edelim: Ya Rabbi, milletimizin metanetini, birlik ve beraberliğini, ahenk ve kardeşliğini daim eyle. Ya Rabbi, bizleri her türlü tehlikeden, maddi ve manevi zarardan, dahili ve harici düşmanlardan muhafaza eyle. Ya Rabbi, kötüye ve kötülere asla fırsat verme Allah’ım. Ya Rabbi, hayra anahtar, şerre kilit olmayı murat ediyoruz, nasip eyle. Ya Rab, sen bizlere gayret, kuvvet, feraset, basiret lütfeyle. Ya Rabbi, bize vahdet ver. Merhameti unutan, insan olmayı unutan, kendini unutan zavallıları sen ıslah eyle. İçimizdeki beyinsizler yüzünden bizleri helak etme Allah’ım. Sen merhametlilerin en merhametlisisin, sen bize acı, bizi affet, bize yardım et, amin.

  Diyanet İşleri Başkanı
  Prof. dr. Mehmet Görmez

 2. #2
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Dec 2015
  Nerden
  Ankara
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  57
  Mesaj
  4
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  2

  Cevap: Mehmet Görmez den, Sultanahmet konuşmasi.

  Söylediklerinin hepsine katılıyorum ancak İmam efendi bu konuya ilişkin bende zat-ı şahanelerinize birkaç soru sormak isterim.

  1-) Halkının büyük çoğunluğu fakr-u zaruret içinde bunalım geçirirken, yöneticilerin saltanat içinde yaşaması İslam'a göre farz mıdır, sünnet midir? Her ikisi de değilse nedir?
  2-) Saltanatın dümen suyuna girip, saltanat sahiplerinin rüşvetlerini hediye olarak nitelendirmek İslam ahlakı ile bir akrabalığı var mıdır?
  3-) Diyanetin verdiği fetvalar içinde Aleviler ile evlilik yapmak zinhar haramdır, sözü hangi ayette ve hangi hadis-i şerifte vardır? Yoksa, bu fetvaları verirken mezhepçilik yapan sözde din ulemalarının sözlerini mi referans aldınız?
  4-) Bir babanın, kızına cinsel yakınlık hissetmesi 'Haram değildir' fetvasını verirken hiç mi yüzünüz kızarmadı? Toplumun tepkisi ile yüzleşince 'tecrübe hatası' diyerek, paçayı kurtarmaya çalıştınız. O soruyu soran kişinin zaten kişiliği olsaydı öyle bir soru sormazdı. Sizler, kişiliksiz ve şahsiyetsiz insanların her sorduğuna cevap vermek zorunda değilsiniz. Cevap vermeye kalkarsanız işte böyle elinize yüzünüze bulaştırır, rezil olursunuz.
  5-) Kur'an-ı Kerim'de Müslümanların kesinlikle bölüklere (fırkalara) ayrılması büyük günahlardan sayılmaktadır. Bugün yöneticilerin dini ve etnik ayrımcılık yaptığını büyük bir kaygıyla görüyoruz. Siz, yöneticilerin bu yaptıklarını neden eleştirmiyorsunuz veya onları uyarmıyorsunuz? Bu görevi yerine getirmediğiniz için Allah katında büyük bir vebal altında kaldığınızın ve bunun hesabının sizden sorulacağını anlayamıyor veya görmüyor musunuz!?
  6-) Torpil ile işe alınanlar için hükümetten bir zat-ı muhterem; "İslam, yakınlara yardımda bulunmayı emrediyor. Bizler de yakınlarımıza yardımcı oluyoruz" sözlerinde, sinsi bir kul hakkının yendiğini halen çözemediniz veya görmediniz mi?
  7-) Gezi eylemlerinde, Bezm-i Alem camiine içkili Vandallar girdi, kutsal mekanları berbat ettiler, diye bir yaygara kopartılmıştı. Cami imamı böyle bir rezaletin asla yaşanmadığını söylediği için bu dürüst imam niçin sürgün edildi veya açığa alındı. Bu bir zulüm değil midir? İslam'ın bu rezillikle herhangi bir akrabalığı filan mı var? (Haşa)

  Evet sayın saltanat kayığında zevk-i sefa eden zat-ı muhterem, büyük ve derin ilminizden bu sorulara cevap bahşederseniz bizlerde sizin gibi bazı şeyleri görme şansımız olacaktır. Haydi buyurun bakalım1

Benzer Konular

 1. Mehmet Görmez, İran’da konuştu.
  mopsy Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-12-2015, 07:28 PM
 2. Mehmet Görmez’den Mevlid Kandili mesaj
  mopsy Tarafından Mesaj Panosu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-12-2015, 09:09 PM
 3. Mehmet Görmez’den Kurban Bayramı Mesajı…
  mopsy Tarafından Mesaj Panosu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-09-2015, 04:21 PM
 4. Mehmet Görmez’den Bayram mesajı
  mopsy Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-07-2015, 09:42 AM
 5. Kutlu Doğum Haftası Mehmet Görmez
  mopsy Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-04-2015, 09:40 AM
Yukarı Çık