+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

El Kaide’yi anlamamız neden zor? Vatan'da Ruşen Çakır'ın yazısına cevap

GÜNCEL GÜNDEM Kategorisinde ve Güncel Haber ve Manşetler Forumunda Bulunan El Kaide’yi anlamamız neden zor? Vatan'da Ruşen Çakır'ın yazısına cevap Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> El Kaide’yi anlamamız neden zor? Ruşen Çakır 15.04.2014 11 Eylül 2001 terör saldırılarından önce dünyanın dört bir tarafında yaşanan intihar

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Üye Numarası
  136168
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  Kadıköy
  Mesaj
  154
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  3532

  El Kaide’yi anlamamız neden zor? Vatan'da Ruşen Çakır'ın yazısına cevap

  El Kaide’yi anlamamız neden zor?
  Ruşen Çakır
  15.04.2014  11 Eylül 2001 terör saldırılarından önce dünyanın dört bir tarafında yaşanan intihar eylemleri üzerine ABD’de CIA bünyesinde Usame bin Ladin üzerine yoğunlaşacak özel birim kuruldu. Şef olarak görevlendirilen Michael Scheuer “Alec İstasyonu” adı verilen bu birimi CIA karargâhının dışında bir binada kurdu. Ekibi için genellikle terör konularıyla çok fazla ilişkisi olmamış isimler seçti ve çoğunun kadın olmasına dikkat etti. CIA’in kıdemli terör uzmanlarının sürekli dalga geçtiği bu birim 11 Eylül’den önce El Kaide’nin Amerikan topraklarında intihar eylemi düzenleyeceği analizini yaptılar, ama Washington yönetimini ikna edemediler.

  Scheuer, 11 Eylül’ü engelleyememiş olmanın öfkesiyle önce “Through Our Enemies’ Eyes” (Düşmanlarımızın Gözlerinden Bakınca), ardından “Imperial Hubris” (Emperyal Kibir) adlı iki kitap yazdı. “Anonymous” (İsimsiz) imzasıyla çıkan bu kitapların ikisi de best-seller oldu. 2004’te çıkan son kitap hakkında Usame bin Ladin üç yıl sonra “Batı’nın bize karşı savaşı neden kaybettiğini gözler önüne serdi” diyecekti.

  Yeni olan ne?
  Özellikle İsrail aleyhtarı görüşleri nedeniyle CIA’den atılan Scheuer çeşitli düşünce kuruluşlarında çalıştı, televizyonlarda yorumculuk yaptı. Onu diğer El Kaide uzmanlarından ayıran en temel özelliği kitaplarının adıyla hareket edersek, bu uluslarötesi şebekeye “kibir”le, yani küçümseyerek yaklaşmaması, kendini onların yerine koymaya, onların gözüyle dünyaya bakmaya çalışması ve bunu da iyi yapmasıdır. Yanlış anlaşılmasın, Scheuer’in El Kaide ve bin Ladin’e karşı herhangi bir sempati beslediği yoktu; hatta yer yer “İslam karşıtı” olarak yorumlanabilecek görüşleri de olmuştu ve hâlen var.

  Scheuer, El Kaide’nin o güne kadar tanık olunmadık bir meydan okuyuş anlamına geldiğini erken kavrayanlardan biriydi ve çaresizce üstündeki yetkililere “bu olay bildiğimiz gibi değil” diye anlatmaya çalıştı. Peki neydi yeni olan? Bu konuda ciltlerle kitap yazılabilir, ama üst düzey bir El Kaide yöneticisinden (yoksa bin Ladin’in kendisi miydi, unuttum) mealen hatırladığım şu tespit olayı özetliyor olabilir: “Onların çocukları yaşamak için ellerinden geleni yapıyor, bizim çocuklarımızsa ölmek için...”

  Kibrin ettiği
  El Kaide ve onunla organik ilişki içinde olmasa da onun çizdiğine benzer hatta faaliyet gösteren yeni kuşak İslamcı örgütleri sadece intihar eylemlerine indirgemek yanıltıcı olur. Ancak hiyerarşik konumları ne olursa olsun, bu yapılanmalar içindeki herkesin her an ölüme hazır olması, hatta bunu istemesi gibi bir olgunun geleneksel terörle mücadele yöntem ve stratejilerini büyük ölçüde geçersiz kıldığı da bir gerçek. Ama El Kaide’nin esas gücünün, düşmanlarını çok ama çok iyi tanımalarından ve kendilerini de düşmanlarından çok ama çok iyi gizlemelerinden geldiğini düşünüyorum. Bu noktada 11 Eylül’ü gerçekleştiren farklı Arap ülkelerinden 19 gencin Batı’yı çok yakından tanımalarını ama Batı’nın, örneğin istihbarat servislerinin bu gençlerin çok uzun bir süre neye hazırlanmış olduklarını çözememiş olmalarını örnek olarak verebiliriz. Bu örnekte, Scheuer’in sözünü ettiği “emperyal kibrin” de çok kritik bir rol oynadığı açık. Batı, özellikle ABD, İslam dünyasının iyi eğitimli genç kuşaklarının kendilerine karşı öfke ve kinleriyle nerelere kadar savrulabileceklerini, ne kadar yaratıcı ve yıkıcı olabileceklerini görmeye tenezzül bile etmemiş olmanın faturasını çok ağır ödediler.

  Türkiye’nin de bu noktada benzer bir konumda olduğunu söyleyebilirim. El Kaide olgusuna bakışımızı tek bir kavramla özetlemek mümkün: Gaflet. Ne bu olguyu anlayabiliyoruz, ne de anlamak için gayret sarf ediyoruz.

  Bugüne kadar bu gafletin bedelini zaten kötü ödedik, bu gidişle çok ağır bir faturayla karşı karşıya kalabiliriz.

  Şimdilik bu kadar...

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Üye Numarası
  136168
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  Kadıköy
  Mesaj
  154
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  3532
  Ruşen Çakır ın yazısına cevabım:
  Ruşen Çakır, 11 Eylül saldırıları sanki hiç planlanmamış, Müslümanların biriken öfkesiyle Batı ya gerçekleştirilmiş gibi yazıyor. Gerçekte bu saldırılara tam 22 yıl önce 1979 senesinde karar verildi. 11 yıl sonra, 11 Eylül 1990 da Baba Bush ABD Kongresinde konuşma yaptı: Yeni Dünya Düzenine Doğru.

  11 yıl sonra bu kez 11 Eylül 2001 saldırıları gerçekleşti. Ayrıca kullanılan sayısal sistem Ruşen Çakır ı yalanlıyor. Böylesine devasa boyutlarda bir saldırı devletlerin ve gizli teşlilatların yardımı olmadan asla yapılamaz.

  İkiz Kulelerin 1973 de yerleşime açılması, 14 yıl sonra 1987 de DTM 7 nin de açılması ve bir 14 yıl sonra 2001 de 3 binanın da yıkılması bu planın parçasıdır. İkiz Kulelerin kuzey binasında 1975 yılında önce yangın çıktı, arkasından yine kuzey binasında 1993 de bomba patladı.

  İkincisi 11 Eylül 2012 Mısır ve Libya da ABD Elçiliklerine düzenlenen saldırılar da, 11 Eylül 2001 in devamıdır. Tek fark 3.000 ölü yerine 4 ölü. 11 Eylül 2012 saldırılarından önce, Julian Assange ın sahalara çıkması tesadüf değildir.

  11 Eylül 2012den birkaç gün önce birşeyler olacağı ile ilgili yazım da var.

  Doğru. El Kaide ye dokunan yanar. Çünkü ulusal değil uluslararası bir terör örgütüdür. PKK ya, Kızıl Tugaylara hiç benzemez. Arkasında da 3 Tanrı vardır.

Benzer Konular

 1. Yorum: 1
  Son mesaj: 25-08-2010, 01:50 PM
 2. Prof. Celal Şengör’ün evrimle ilgili iddialarına cevap
  ahmetsecer Tarafından Bilim ve Astronomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-05-2010, 04:47 PM
 3. Yorum: 11
  Son mesaj: 26-03-2010, 05:21 PM
 4. Güz yaprakları neden Avrupa’da sarı Amerika’da kırmızı?
  -BaDe- Tarafından Biyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-10-2009, 01:57 PM
 5. İsrail’in Gazze saldırısı Neden’de
  YukseLL Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-01-2009, 10:57 PM
Yukarı Çık