Türkiye İslam Aleminin Liderliğine Adım Adım YaklaşıyorFilistin Başbakanı Heniye’nin danışmanı Ahmed Yusuf, “Bölgede Mısır’ın oluşturduğu boşluğu Ankara doldurdu. Türkiye, olması gerektiği gibi bölgesel liderliğe oturdu” dedi.


Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye'nin eski danışmanı Dr. Ahmed Yusuf, "Türkiye, Arap ve İslam aleminde liderliğe oynuyor" dedi. Ahmed Yusuf, Türkiye'nin Arap ve İslam aleminin önünde yeni ufuklar açarak bölgede egemenlik kurmaksızın, lider olmak ve Arap-İslam Birliği’ni sağlamak için çaba sarf ettiğini söyledi.


Arap sokaklarının nabzını tuttuklarını ifade eden Yusuf, Arap halklarının Türkiye'nin yeniden uyanışlarında verdiği desteğin farkında olduklarını kaydetti. Mısır'ın liderlik sahnesinden çekilmesiyle bölgede büyük bir boşluk oluştuğuna dikkati çeken Yusuf, Türkiye'nin olması gerektiği gibi bölgesel liderliğe oturduğunu belirtti.Abbas’ın İkinci Ülkesi Türkiye


Türkiye'nin Fetih ve Hamas arasında dengeli bir politika izlediğini dile getiren Yusuf, "Türkiye, siyasi anlaşmazlıkların giderilmesi için büyük çaba harcıyor. Filistin Devlet Başkanı Abbas Türkiye'yi ikinci ülkesi gibi görüyor. Türkler Abbas'ı dinliyor, Abbas da onları dinliyor, karşılıklı istişareler yapılıyor" dedi. "Türkiye, uluslararası arenada bize nasıl davranmamız gerektiği konusunda da nasihatlerini asla esirgemiyor" diyen Yusuf şöyle devam etti: "Türkiye, Hamas'a herkes sırtını döndüğünde ona kapısını açan tek ülke oldu. Gazze ablukasını kırmak için ilk harekete geçen ülke yine Türkiye oldu. Bizim dünyaya anlatamadıklarımızı o anlattı. Filistin'e insani yardımlar gönderdi. Hastane inşası başta olmak üzere, altyapının toparlanması için çeşitli yardımlarda bulundu."


Türkiye-Azerbaycan Kardeşlik Paneli


Ankara Üniversitesi’nin, Azerbaycan Büyükelçiliği iş birliğiyle düzenlediği, “Türkiye-Azerbaycan Vizyon ve Önderlik Mirası” konulu panele akademisyenler, siyasetçiler ve öğrenciler büyük ilgi gösterdi.


Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ve Azerbaycan Büyükelçisi Faig Bağırov’un ev sahipliğini yaptıkları panelin onur konukları ise, Azerbaycan Milletvekilleri Yakup Mahmutov, Jale Aliyeva, Ganire Paşayeva, Hanhüseyin Kazımlı ile Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz ve Elazığ Milletvekili Şuay Alpay oldu.


İki Devlet Tek Millet


Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile Haydar Aliyev’in lider özelliklerinin ve iki ülke kardeşliğinin konuşulduğu panelde, “İki Devlet, Bir Millet” sözü sıkça hatırlatıldı. Atatürk hakkında bir kitap yazdığını belirten Azeri Milletvekili Ganire Paşayeva konuşmasında şunları söyledi:


“Hangi coğrafyada doğduğumuz önemli değil, birimizin acısı ikimizin acısı, birimizin sevinci ikimizin sevincidir. Azerbaycan ve Türk gençleri bu birlik beraberliklerini daha da arttırmalıdır. Ben hemen hemen bütün Müslüman ülkelerini gördüm, bugün bütün Müslüman ülkeleri içerisinde Türkiye gibi bir Cumhuriyet gösterebilir misiniz?”


'Türkiye İslam Toplumlarına Önder Olacak'


Libya'daki Ulusal Güçler Birliği'nin Başkanı Cibril, ''Türkiye, siyasi ve ekonomik bakımdan İslam toplumlarına önder olacak'' dedi.


Libya'daki Ulusal Güçler Birliği'nin Başkanı ve eski Başbakan Mahmud Cibril, Libya'daki son gelişmeleri ve Türkiye'nin katettiği ilerlemeyi değerlendirdi. Libyalıların, eşitlik ilkesine dayalı vatandaşlık haklarını kapsayan yeni bir anayasayı beklediklerini söyleyen Cibril, Libyalıların seçimlere katılması için Ulusal Güçler Birliği'nin ülkenin dörtbir yanında ''vatandaşları bilinçlendirme'' kampanyası başlatacaklarını belirtti. Türkiye'nin son senelerde ortaya koyduğu gelişmelere dikkati çeken Cibril, Türkiye'nin Gayri Safi Milli Hasılası'ndaki kayda değer artışı anımsattı. Cibril, Türkiye'nin, İslam toplumları arasında, hem ekonomik hem de siyasi alanda önder olacağını ve cazibe merkezi haline geleceğini vurguladı.
(makale harun yahya)