11 Eylül’de Libya’da gerçekleşen ve aralarında bir büyükelçinin de olduğu dört Amerikan yetkilisinin ölümüyle sonuçlanan saldırılar için ABD Dışişleri Bakanlığı’nın başlattığı bağımsız soruşturma tamamlandı. Komisyon üyelerinin pazartesi ABD Dışişleri’ne sunduğu, dün gece açıklanan rapora göre, Amerikan Dışişleri kamuoyuna suçlunun kendisi olduğunu ilan etti.ABD Dışişleri Bakanlığı, İslam karşıtı bir video nedeniyle Ortadoğu’da başlayan Amerikan karşıtı gösterilerin ardından Libya’nın Bingazi kentinde Amerikan misyonuna yönelik yaşanan saldırıyla ilgili yürütülen bağımsız soruşturmayı dün gece kamuoyuna açıkladı.

ABD’nin Libya Büyükelçisi Chris Stevens’ın da aralarından bulunduğu, bir diplomat ve iki CIA yetkilisinin ölümüyle sonuçlanan, başkanlık seçimlerinden önce içeride de büyük tartışma yaratan olayda, komisyon, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın sorumluluğunu yerine getiremediğine hükmetti.

39 SAYFA TUTTU
Emekli diplomat Tom Pickering’in başkanlık ettiği, eski Genelkurmay Başkanı Mike Mullen’ın da aralarında bulunduğu beş kişilik bağımsız komisyon, 39 sayfalık raporunu Pazartesi günü Dışişleri’ne teslim etti. Perşembe günü ABD Kongresi’nde konuyla ilgili yapılacak oturum öncesi de ABD Dışişleri, gizlilik içerek kısımlarını ayıklayarak raporu web sitesi üzerinden herkese duyurdu.

DENEYİMSİZ PERSONEL
“Kısa süreliğine çalışan deneyimsiz personel nedeniyle kurumsal bilinç, devamlılık ve görev kapasitesi azaldı” denilen rapor, olayda sorumluluğunu yerine getirmeyen iki Dışişleri Bakanlığı departmanının, Diplomatik Güvenlik ve koordinasyondan sorumlu Yakın Doğu İşleri olduğunu söyledi. Güvenlik önlemleri ve personel kapasitesi açısından da 5’i gizli olmak üzere ABD Dışişleri’ne 29 öneride bulundu.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi


11 Eylül 1990: ABD Kongresindeki konuşma Irak ve Saddam ile ilgiliydi
11 Eylül 2001: İkiz Kuleler ve Pentagon saldırıları için El Kaide suçlandı.
11 Eylül 2012: ABD'nin Mısır ve Libya Konsoloslukları saldırıya uğradı.
Ama ne yazık ki henüz suçlayacak birini bulamıyorlar. El Kaide mi olsun, kızgın Libya halkı mı yoksa İran'mı. Henüz karar veremediler.

Bu arada İran demişken, 11-9-2001 saldırılarını El Kaide, Taliban aynı zamanda İran birlikte yaptılar. Bunu kim mi dedi?
ABD'deki bir mahkeme 4 Ekim tarihinde söyledi.