Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 Toplam: 8

Yılların komünisti hac yolcusu

GÜNCEL GÜNDEM Kategorisi Güncel Haber ve Manşetler Forumunda Yılların komünisti hac yolcusu Konusununun içerigi kısaca ->> Yılların komünisti hac yolcusu Gençliğinde Türkiye Devrimci Halk Partisi üyesi olan 47 yaşındaki Komünist Ercan Çatakoğlu, pazar günü hacca gidiyor... ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022

  Yılların komünisti hac yolcusu

  Yılların komünisti hac yolcusu
  Gençliğinde Türkiye Devrimci Halk Partisi üyesi olan 47 yaşındaki Komünist Ercan Çatakoğlu, pazar günü hacca gidiyor...
  Yılların komünisti hac yolcusu
  Yıllarca komünist parti içinde yer alan, aykırı görüşleri nedeniyle birçok defa gözaltına alınan Ercan Çatakoğlu, kapitalist-sosyalist rejimlerde de diktatörlerin ve ezilenlerin var olmayı sürdürdüğünü fark ettikten sonra dinler tarihini incelediğini ve asıl eşitliğin İslam'da olduğunu gördüğünü belirterek, hacca gidecek olmanın heyecanını yaşadığını söyledi. Kapitalist ve sosyalist sistemde de ezen ve ezilenlerin olduğunu gördüğünü söyleyen Çatakoğlu, sadece diktatörlerin isimleri değiştiğini belirterek, "Bu acı gerçeği görmek beni etkiledi. Hacca gidebilecek olmanın mutluluğunu yaşıyorum" dedi.

  Lise yıllarında aykırı bir kişiliğe sahip olan Ercan Çatakoğlu, 12 Eylül 1980 siyasete atıldığını, o dönemde insanlığın hizmetinde olduğunu düşündüğü sol ideolojilere yakınlık duyması üzerine sosyalist olmayı tercih ettiğini anlatarak, darbeden sonra 1983'lü yıllarda eğitim gördüğü Eskişehir'de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde karşıt görüşlü gruplarla fikir ayrılığı nedeniyle çatışmalara girdiğini söyledi.

  Çatakoğlu, üniversite sonrasında araştırma ve okumalarını sürdürdüğünü, hatta Almanya, Fransa ve Lübnan'da incelemelerde bulunduğunu, ancak gördüklerinin teoride okuduklarıyla çeliştiğini fark ettiğini anlattı. Çatakoğlu, kapitalist sistemde de sosyalist sistemde de ezen ve ezilenlerin söz konusu olduğunu, sadece diktatörlerin isimlerinin değiştiğini söyledi. Bu acı gerçeğin, kendisinde hayal kırıklığı oluşturduğunu söyleyen Çatakoğlu, "Hayal kırıklığı aşırı alkol almama neden oldu. Ancak alkol de sorularıma cevap vermedi. 'Ben kimim, neyim, nereden geldim, nereye gidiyorum' gibi sorular sürekli kafamı kurcalıyordu. Uzun yıllar düşünme sahamın dışında tuttuğum din ve Allah konusunu düşünmeye başladım" dedi.

  Çatakoğlu, tasavvuf kitaplarını okumaya başladığını, mürşitlerin eserlerini okuyup, mezarlarını ve yaşayan mürşitlerin de kendilerini ziyaret ettiğini kaydederek, hacca gitmesini sağlayan o süreci şu şekilde aktardı:

  "Yedi yıldan beri okumaya çalışıyorum. İdeolojik dönemimle ilgili geçmişte mücadelem söz konusuydu. O dönemdeki mücadelem faşist-emperyalist olarak adlandırılan otoritelere karşıydı. Şu anda da kendimi bir mücadelenin içinde görüyorum. Başta 'şeytan' olarak adlandırdığımız kötülük temsilcisi olan varlık ve nefsimize karşı dünyada sembolizeştirilen güçlere karşı mücadelem devam ediyor. Gerçek özgürlük Allah'a kul olabilmek ve nefsimizin zincirlerini kırmaktan, Allah'a ulaşmaktan geçtiğini gösteren Rabbimize şükürler olsun."

  Pazar günü hacca gidecek olan Çatakoğlu, "Efendimizin ayak bastığı topraklara gidebilmenin heyecanı ve mutluluğu içindeyim. Herkes hakkını helal etsin" şeklinde konuştu.

  (AA)

 2. #2
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Mesaj
  84
  Rep Gücü
  3076
  Şimdi de islam ülkelerindeki diktatörleri, ezen ve ezilenleri görür, bakalım hacdan dönünce nereye gidecek. Dünyada en çok ezenin ezilenin olduğu ülkeler islam ülkeleri, Ercan Çatakoğlu keşke biraz daha araştırsaydı şimdi bir daha hayal kırıklığına uğrayacak.
  (Bu gerekçe bir hayli komik olmuş sizi duyan da islam ülkelerinde ezen ezilen yok her şey güllük gülüstanlık sanacak. Dini propagandanın bu kadar yavanına da sizin gibi birinin iltifat etmesi beni şaşırttı)

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2011
  Mesaj
  763
  Rep Gücü
  6151
  Sayin Sabit simdi ne alaka...?
  Hac müslümanlarin farz ibadetlerinden bir tanesi.. Müslüman birinin bu ibadeti yerine getirebilmesinin sartlarida belli, maddi durumun ve saglik durumun iyi olacak ,geride biraktiklarina gelene kadar yetecek nafaka olayini halledeceksin, müslüman ve ayni zamanda mükellef olacaksin...

  Hac ca gittigin ülkede yöneticilerin halkini eziyorsa Hacca gidilmez diye bir kural mi var..?

  Sürekli müslüman devletleri ezen ezilen edebiyati ile horlamaya calisman ve bunu sürekli yapman kasti boyuta ulasmak üzere,

  Ke$ke Ümmi Ercan Çatakoğlu icin hac haberi degilde Fransada $anzelizede, yada napolide KIRMIZI $arap icme turu düzenliyor gibi haber verseydinde sevinselerdi...

  Tüh simdi kac kisinin uykusu kacacak, Hacca da gidilirmi ya...! Ezende ezilende orada cok, ezen ezilenin olmadigi avrupa ülkelerine seferlere bakalim ozaman..

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.719
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062
  Yılların komünisti hac yolcusu
  Oraları merak etmiştir bence..

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  efenim Forumda en çok koministlerle yazışıyorum sanırım.çünkü onların adalet,eşitlik,ezilenlerin savunuculuğu gibi söylemleri,merhametli olduklarını gösterir.Merhamet te,Eğer samimilerse,Perçeminden tuttuğu gibi Hakka götürür insanı.Nerelerde dolanırsa dolansın.Eninde sonunda bu hak,adalet sevgisi islamla buluşmasına sebep olabilir.buna bir örnek olsun diye paylaştım konuyu.Yoksa bakııın adam müslüman olmuş die değil.Yoksa turan dursunda müftüyken ateist oldu.Can tende durdukça,Allahın her kuluna imana potansiyeli olan biri olarak bakmak lazım.yine ben imanlıyım cenneti garantiledim diye bir şeyde söz konusu değil.Kuranda imanını kaybedenlerdende bahsedilir.
  Ayrıca çatak oğlunun müslüman olmasınada sevinirim bir insan daha kurtuluş yoluna girdi diye.Hani deniz kenarındaki deniz yıldızlarını denize atan adama soruyolar,milyonlarcası var hepsine gücün yetmiyecek ne farkedecek diyorlar.?bir deniz yıldızını daha denize atan adam,Onun için farketti diyor.
  Allaha giden yol,Herkesin kendi kalbinden geçer.

 6. #6
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Mesaj
  84
  Rep Gücü
  3076
  Yıllarca komünist parti içinde yer alan, aykırı görüşleri nedeniyle birçok defa gözaltına alınan Ercan Çatakoğlu, kapitalist-sosyalist rejimlerde de diktatörlerin ve ezilenlerin var olmayı sürdürdüğünü fark ettikten sonra dinler tarihini incelediğini ve asıl eşitliğin İslam'da olduğunu gördüğünü belirterek,

  Devamı: Yılların komünisti hac yolcusu
  Alaka bu Sayın ÜMMİ,

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  demekki tarihte,İslam hakkıyla uygulandığında topluma ve ferde adalet ve huzur getirmiş olduğunun isbatını görmüş.Nitekim bir asrı saadet yaşanmış.bir osmanlıdaki adaleti düşünün.,İslam bu milletin etine kanına işlemişken,yediği üzümün ücretini asma dalına asan osmanlı askerleri vardı,sadaka taşları vardı,sadece ihtiyacı olan,ihtiyacı kadarını alır,gerisine dokunmazdı.
  Rivayete göre Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fethinden sonra Ayasofyanın karşısına İslamın şanına uygun ve Ayasofyadan daha görkemli bir cami yapılmasını ister. Bu işi yaptıracağı mimar ise gayrimüslim biridir. Ayasofyadan daha büyük ve görkemli bir ibadethane yapmayı kendine yediremeyen gayrimüslim mimar, Sultanın emri hilafına hareket eder. Buna çok kızan Fatih Sultan Mehmet ise mimarın kolunu kestirir. Mimar, İstanbul kadısı ve aynı zamanda Fatihin yakın arkadaşı Hızır Beye giderek koca padişahı şikayet eder. Kadı padişahı huzuruna çıkarır. Her iki tarafı da dinledikten sonra kadı kararını açıklar. Kısas ayetini okur ve padişahın kolunun aynı şekilde kesilmesine karar verir. Fatih Sultan Mehmet kararın bir tek cümlesine bile karşı gelmez.

  Bu adil yargılama üzerine gayrimüslim mimar fevkalade duygulanarak "koskoca padişahın elini kesecekler, hakkımdan vazgeçiyor ve diyeti kabul ediyorum der. Kadı, Fatih Sultan Mehmet’e dönerek "eğer padişahlığına güvenip de benim verdiğim karara karşı gelseydin şu gördüğün topuzla senin kafanı ezecektim der. Kadının bu cümlelerine istinaden Sultan Fatih: "Eğer ki sende benim padişahlığıma aldanıp farklı bir karar verseydin bende senin kafanı kılıcımla koparırdım" der.

  Mimara gelince, bu adalet sistemine ve bu kadar insanlığa yüreği ne kadar haz etmiştir ki o karar verildikten sonra şikayetini geri alır ve Müslümanlığı kabul ederek o anda şahadet eder. Ayrıca Fatih de diyetin yanı sıra mimara kendi şahsi hazinesinden bir ev verir.


  bu günkü uygulayıcılarının yanlışları islama maledilemez.

 8. #8
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Mesaj
  84
  Rep Gücü
  3076
  Sayın Ümmi,
  Bir kaç münferit örnek üzerinden Osmanlıyı adaletin ve hakkın merkezi ilan ettiniz. Bakın şimdi size Osmanlının hak ve adalete nasıl yaklaştığını örnekleyerek anlatacağım.
  1.Osmanlı Devleti'nin kurucusu osman bey, Babası Ertuğrul Bey ölünce, Kayı Aşiretinin başına geçmek isteyen amcası Dündar Bey'İ öldürttü. Tarih1298
  2.I.Murat, oğlu Savcı By'in önce kızgın demirle gözlerini oydurttu, sonrada astırdı Tarih:1385 Ayrıca Halil ve İbrahim isimli iki kardeşinide öldürttü. Tarih:1361
  3.I. Beyazıt kardeşi şehzade Yakup'u öldürttü.
  4. I.Mehmet, kardeşi İsa Çelebi'yi boğdurttu, o sırada bir başka kardeşi Musa Çelebi de, ağabeyi Süleyman Çelebi'yi boğdurtmuştu. Sonunda I.Mehmet kardeşi Musa Çelebiyide öldürterek tahta oturmuştur Tarih 1413.
  5. II. Murat küçük kardeşi Şehzade Mustafa'y.ı boğdurttu. Öteki kardeşlerinin ise kızgın demirle gözlerini oydurttu. Tarih:1421
  6. II. Mehmet , 2 yaşındaki kardeşi Şehzade Ahmeti boğdurttu. Tarih 1444.
  7. I.Selim, kardeşi Şehzade Korkut'la, Şehzade Ahmet'i ve üç yeğenini boğdurttu Tarih:1512
  8. I.Süleyman, büyük amcası Cem Sultanınoğluyla torunlarını boğdurttu. Tarih 1522. Kendi oğlu Şehzade Mustafa ile Şehzade Beyazıtı da boğdurttu. Ayrıca Şehzade Beyazıttan olma torunlarınıda boğdurttu. Tarih:1553.
  9. III. Murat, 5 kardeşinide boğdurttu. Tarih:1574
  10. III.Mehmet 19 kardeşini boğdurttu, birde oğluŞehzade Mahmutu boğdurttu. Tarih:1566.
  11. II. Osman, kaedeşi şehzade Mehmeti boğdurttu. Tarih:1621.
  12. II. Mahmut, tahttan indirilen kardeşi IV. Mustafayı boğdurttu. Tarih:1808.

  Ben yazmaktan sıkıldım ama devamı var. Bunlar Osmanlıdaki aile cinayetleri. Adaletini yere göğe sığdıramadığınız Osmanlıda bu cinayetleri işleyenler nasıl bir müeyyideyle karşılaştılar dersiniz? Hiç bir müeyyideyle ne adalet ama değil mi? Hanedanlığı korumak için kendi kardeşlerini çocuklarını öldürmekten başka yol ve yöntem bulamayanların adalet anlayışını bir daha gözden geçirmenizi öneririm.

  Bittimi hayır, Osmanlı tam 46 veziri azamını (BAŞBAKAN) idam etmiştir. Başka bir ifadeyle her 8 yılda bir BAŞBAKAN asmıştır. Ne dersiniz hala Osmanlı adaleti öykünecek bir adalet gibi geliyormu size. Hanedan üyelerine başbakanklarına bunu yapan bir düzenin vatandaşa (ki ozaman vatandaşa ''kul'' deniyordu) neler yapabileceğini kestirmek zor olmasa gerekir.
  Senaryolar üzerinden birbirimize Osmanlı propagandası yapmanın gereği yok Kadı tarafından cezalandırılmış bir tek padişah biliyormusunuz? Anlatılan olayların hepsinde her halde senaryo gereği bir şey oluyor ve padişah cezadan kurtuluyor. Kusura bakmayın ama bunlara günümüzde masal deniyor hemde fantastik masallar.

  Ki yukarda verilen cinayet listesi ve asılan 46 başbakan ne kadar hukuk olduğunun açık göstergesidir.

  Zaten anlatılan masalda da ''Fatih kızar ve mimarın kolunu kestirir'' deniyor bu davranışın vahşiliği bize durumun vehametini anlatıyor.
  Ayrıca hacca giden arkadaşa asrı saadetin devam etmediğinide söylemek lazım.

Benzer Konular

 1. Necip fazıl türkiye'nin en büyük komünisti olurdu
  YukseLL Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-04-2013, 05:01 AM
 2. Ocean Princess Yolcusu
  mopsy Tarafından Turizm Gezi Seyahat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-01-2010, 02:38 PM
 3. ey ahiret yolcusu dinle‏!!!!!
  mrs.x.ray Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-11-2007, 11:28 PM
 4. Afyon Yolcusu kalmasın
  pandura Tarafından Turizm Gezi Seyahat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-09-2007, 12:28 PM
 5. 80'li Yılların Kayıp Yıldızları
  Bay X Tarafından Nostalji (Mazi'den Kalanlar) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-06-2007, 10:58 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık