Semerkand Temsilcilikleri ve gönüllülerinin dünyaya örnek olacak faaliyetleri devam ediyor

Tarihler 29 Mayıs 2009'u gösteriyordu. Uzun süren hazırlıklar sonucunda Serhaber, 'internet haberciliği' sloganıyla yayın hayatına merhaba dedi. Kısa sürede 6 kıtadan ve 130 ülkeden takip edilen bir site haline gelen Serhaber, 28 Şubat 2011 tarihinde yayın politikasını ve sloganını değiştirdi. Yeni yayın döneminde "İçten Haberler" sloganıyla, Semerkand Şirketler Grubu ve Semerkand temsilcilikleriyle birlikte çeşitli sivil toplum kuruluşları ve derneklerin faaliyetleriyle ilgili haberler yayınlamaya başladı. Özellikle toplum yararına gerçekleştirilen faaliyetlere yer veren Serhaber, okurlarının büyük beğeni ve takdirini kazanmayı başardı. 134 ülkenin ziyaretçileri tarafından takip edilen Serhaber, yaklaşık altı milyon tekil ziyaretçi sayısına yaklaştı.


Gemlik'ten dünyaya örnek olacak faaliyetSerhaber Haber Merkezi'ne gelen bir telefonda; Semerkand Dergisi'nin Gemlik'te ve Gemlik'in köylerinde neredeyse her eve girdiği, derginin yanında ikramların yapıldığı ve bu faaliyet yapılırken nelere dikkat edildiği söylenerek, bunun, dünyaya örnek olması açısından haberinin yapılması gerektiği anlatılıyor ve isteniyordu.

Biz de bu güzel faaliyeti bir süreç halinde anlatalım istedik okurlarımıza. Semerkand temsilciliklerinin ve derneklerinin bu gönüllük hareketinden neşet eden meyvelerini, biz de dahil, baştan sona görmek istedik.Dolu dolu iki aylık bir faaliyet

Ramazan ayından bir ay önce başladı faaliyet. 3-5 kişi bir araya gelmişler. Gönüllüsü oldukları Semerkand'ın, tasavvufi içerikli yayınlarını ve ailelere yönelik dergilerini insanlara ulaştırmak istemişler.


Derdim dermanım imiş

İşi bilene dert edinmek yetiyor. Bizden istenen vızıldamak. Bunu bilen gönüllüler hemen tüm yakınlarına duyuruda bulunarak evlerinde okunmuş fakat yıpranmamış veya hiç okunmamış dergileri kendilerine ulaştırılmasını istemişler. Gemlik ve Bursa'nın diğer ilçelerinden hatta köylerden dergilerin geldiğini fark eden gönüllüler bir kaç gün içinde dergilerin 10 bini bulduğunu fark etmişler. 20 günde 10 bin dergi...
Sadece dergi değil! 8.500 adet sohbet cd'si, Semerkand Yayınları'ndan 1.500 kitap ve 150 kilo lokum...

Ambalajlaması biten dergilerden sonra gönüllüler bu faaliyetleri güzelleştirmek adına, tabiri caizse ekmek kadayıfı üstü kaymak yapmak adına düşünmeye devam etmişler. İçinde dinî sohbetlerin olduğu cd dağıtmak ve lokum ikramı yapmak gelmiş akıllarına. Klasik usulde medrese okuyup, İslâmî ilimleri tahsil ederek icazetname almış hocaların sohbetlerini bir araya getirip, kişinin nasibine göre düşmesi adına her biri farklı konularda oluşturulan sohbet cd'lerini dergilerin içine koymuşlar ve Semerkand Yayınları'ndan oluşan 1.500 adet kitabı da eklemişler. Daha sonra gönüllüler, maddi kısmını kendi imkanlarıyla tedarik ettikleri 150 kilo lokumu da küçük küçük poşetler haline getirerek faaliyete başlamışlar.

İlk önce Gemlik merkezde dağıttılar

Gönüllüler; Gemlik merkezde aynı anda 18 camide dergi, cd ve lokumları dağıtmış. Sadece Gemlik merkezde faaliyet göstereceklerini zannetmiş ve 2-3 gün süren bu faaliyetin kendilerini 80 köye daha götüreceğini hiç düşünmemişler.Gündüz çalışıyorlar akşam hizmet ediyorlar

Bu tür faaliyetlerin sadece hafta sonu ve işin olmadığı zaman yapılabileceği/yapılacağı fikrini savunanlara iş çıkışı hafta içi de yapılabileceğini gösteren gönüllüler, akşam iş çıkışı bir araya gelerek 40 kişilik ekiple farklı farklı saatlerde 15 arabayı bölüşerek belirledikleri köylere doğru yola çıkmışlar. Organizatör abimize sorduğumuzda Ramazan'da başladıkları faaliyetten dolayı orucunu, gece 23.00-24.00 civarlarında açan gönüllülerin olduğunu söylemeleri bu işi yaparken kendilerini adadıklarını da gösteriyordu.15 araç ve 40 kişilik kadro

Kendilerine rüya aleminde bildirilen 80 köye doğru yola çıkan gönüllüler, bu köylere giderken belli bir masrafın olacağını biliyorlar fakat bu masrafı hiç bir yerden destek almadan 40 kişilik gönüllü ekibin kendi imkanlarıyla topladıklarını söylüyorlar.

Gönüllülerin, dergi dağıtım süresince ortaya çıkan maliyetin hepsini karşıladığını söyleyen organizatör abimiz, bu yola baş koyduklarının altını çizdi.

30 adet Nakış gıda kumanya paketi de dağıttılar

İhtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere sponsorlardan tedarik edilen 30 adet kumanya paketlerini de yanlarına alan gönüllüler, köyleri dolaşmaya başladılar. 30 adet Nakış gıda kumanya paketini ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere muhtarlara ve köy imamlarına teslim eden gönüllüler gittikleri yerlere dergileri, kitapları, cd'leri ve lokumları ulaştırıyordu. Organizatör abimiz; birkaç kişinin dergi karşılığı cebinden çıkardığı ve kendilerine vermek üzere gördükleri parayı almadığını ve bundan dolayı da kendilerine hak verdiklerini belirtiyor. Genelde akıllarda; bu tür organizasyonların almak adına yapıldığının altını çizen organizatör abimiz, kendilerinin sadece vermek adına organizasyonu gerçekleştirdiklerini söylüyor.

Vatandaşlar çok memnun kaldı

Vatandaşların daha önce böyle bir organizasyon görmediklerini belirten gönüllüler, bundan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Semerkand'ı kendi köylerinde görmek istediklerini belirten vatandaşların olduğunu söyleyen organizatör abimiz, bundan dolayı çok memnun kaldıklarını ifade ediyor.

Gönüllülerde faaliyetten sonra meydana gelen hasletler

Organizatör abimiz; gönüllüler olarak başlatılan organizasyona Semerkand Gemlik Temsilciliği yetkililerinin teşvik ve katılımlarının da olduğunu belirtiyor. 40 kişilik ekiple yapılan organizasyon sonrası gönüllülerde gözle görülür bir değişim olduğunu, bir hilm ve yumuşaklılığın meydana geldiğini, çay ocağındaki hizmetlerin daha muhabbetli yapıldığını ve arttığını sözlerine ekleyen abimiz, bu organizasyonda kendilerinden himmetlerini esirgemeyen büyüklere çok müteşekkir olduklarını dile getiriyor.

Bu tür organizasyonları yapacak olan temsilciliklere tavsiyeler

Organizatör abimiz, dünyada buna benzer organizasyonların yapılmadan önce değişik planlar ve projeler yapıldığını ve bir türlü hayata geçiremediklerini gördüklerini belirtiyor. Bir an önce faaliyete başlanılması tavsiyesinde bulunan abimiz, gerekli desteğin o anda geldiğini hatırlatıyor. Velhasılı diğer abilerin bir an önce yola koyulması gerektiğini anlıyoruz.