Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Kültürün nabzı Beyazıt’ta atacak

GÜNCEL GÜNDEM Kategorisi Güncel Haber ve Manşetler Forumunda Kültürün nabzı Beyazıt’ta atacak Konusununun içerigi kısaca ->> Türkiye Diyanet Vakfı ve İBB Kültür A.Ş.’nin birlikte organize ettiği Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, bu yıl da İstanbul Beyazıt ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Mesaj
  113
  Rep Gücü
  0

  Kültürün nabzı Beyazıt’ta atacak  Türkiye Diyanet Vakfı ve İBB Kültür A.Ş.’nin birlikte organize ettiği Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, bu yıl da İstanbul Beyazıt Meydanı’nda. 31. kez okurları kitapla buluşturacak olan fuar için altyapı ve kurulum çalışmaları, İBB Kültür A.Ş. tarafından tüm hızıyla yürütülüyor.

  Türkiye Diyanet Vakfı’nın Ramazan’ı kitapla kitabı da okurla bütünleştiren fuar geleneği, son birkaç yıldır İstanbul Beyazıt Meydanı’nda kültür bayramı havası yaşatıyor. Fuara ilgilisi her geçen yıl artan yayıncı dünyasını kitapseverlerle bir araya getirmeyi amaçlayan Vakıf Fuarcılık, geçen yıl Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) ile başlattığı Beyazıt Ramazan Sohbetleri’ni de Ramazan ayı boyunca ziyaretçilerle buluşturacak.
  Diğer taraftan Ankara Kocatepe Camii’nde düzenlenecek olan fuar alanında fotoğraf sergileri ve diğer fuar etkinlikleri gerçekleştirilecek.

  26 farklı isimle 26 ayrı program


  Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nın kültür etkinlikleri kapsamında yer alan Beyazıt Ramazan Sohbetleri, gördüğü yoğun ilgi üzerine fuarın değişmezleri arasına katıldı. 31. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nda 26 programla dinleyicilerini bekleyen sohbetler, bu yıl da Beyazıt Camii yanına kurulacak çadırda gerçekleştirilecek. Her gün saat 18.00 ile 19.00 arası, kültür, edebiyat ve sanat dünyamızdan seçkin isimlerin, kendi ihtisas alanlarına dair ve Ramazan konulu sohbetler gerçekleştireceği program takvimi ise şöyle:

  31. Kitap Kültür Fuarı Beyazıt Ramazan Sohbetleri:


  1 Ramazan 20 Temmuz Cuma Can Alpgüvenç
  2 Ramazan 21 Temmuz Cumartesi Dursun Gürlek
  3 Ramazan 22 Temmuz Pazar Bestami Yazgan
  4 Ramazan 23 Temmuz Pazartesi Üstün İnanç
  5 Ramazan 24 Temmuz Salı Nevzat Bayhan
  6 Ramazan 25 Temmuz Çarşamba Prof. Dr. Nazif Gürdoğan
  7 Ramazan 26 Temmuz Perşembe Mehmet Cemal Çiftçigüzel
  8 Ramazan 27 Temmuz Cuma Ali Hakkoymaz
  9 Ramazan 28 Temmuz Cumartesi Beşir Ayvazoğlu
  10 Ramazan 29 Temmuz Pazar Yavuz Bahadıroğlu
  11 Ramazan 30 Temmuz Pazartesi Ümit Şimşek
  12 Ramazan 31 Temmuz Salı Yusuf Dursun
  13 Ramazan 1 Ağustos Çarşamba Yıldız Ramazanoğlu
  14 Ramazan 2 Ağustos Perşembe Mustafa Armağan
  15 Ramazan 3 Ağustos Cuma Sadık Yalsızuçanlar
  16 ramazan 4 Ağustos Cumartesi Prof. Dr. Mehmet Zeki Kuşoğlu
  17 Ramazan 5 Ağustos Pazar İsmail Bilgin
  18 Ramazan 6 Ağustos Pazartesi Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar
  19 Ramazan 7 Ağustos Salı Recep Arslan
  20 Ramazan 8 Ağustos Çarşamba Ali Erkan Kavaklı
  21 Ramazan 9 Ağustos Perşembe Dr. Mehmed Niyazi
  22 Ramazan 10 Ağustos Cuma Sibel Eraslan
  23 ramazan 11 Ağustos Cumartesi Prof. Dr. Ahmet Turan Alkan
  24 Ramazan 12 Ağustos Pazar Vehbi Vakkasoğlu
  25 Ramazan 13 Ağustos Pazartesi Doç. Dr. Rahmi Yaran
  26 ramazan 14 Ağustos Salı Kadir Gecesi Mehmet Nuri Yardım
  Her gün saat: 18.00- 19.00

  Türkiye Diyanet Vakfı adına iki önemli açılış


  19 Temmuz Perşembe günü, Türkiye Diyanet Vakfı, 31. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı ve Çapa Fatih Yayınevi açılışı için iki ayrı tören düzenliyor. Saat 10.00’da Çapa Fatih Yayınevi’nin açılışının ardından 11.00 itibariyle 31. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nın açılış töreni gerçekleştirilecek. Törenlere, Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran, çeşitli sivil toplum örgütü yöneticileri ve kültür ve sanat dünyasından önemli isimlerinin katılması bekleniyor.

  Yüsra Dal haber verdi

  kaynak :dunyabizim

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Mesaj
  113
  Rep Gücü
  0
  İstanbul’u kadınlar inşa etti


  Kültür tarihçisi ve yazar Can Alpgüvenç, kadın sultanların vakıflar konusunda padişahlardan daha duyarlı olduklarına dikkati çekerken “İstanbul, kadın eserleri şehridir” dedi.

  Türkiye Diyanet Vakfı tarafından organize edilen ve İBB Kültür A.Ş.’nin katkılarıyla düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, Beyazıt Camii yanında kurulan çadırda Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin katkılarıyla gerçekleşen Beyazıt Ramazan Sohbetleri, Can Alpgüvenç programı ile başladı.

  Yaşayan önemli kültür tarihçilerimizden Can Alpgüvenç “Sarayda ve Haremde Ramazanlar” başlıklı sohbetinde, kaleme aldığı eserlerinde büyük yer tutan kadın sultanların, İstanbul’a adeta şeklini veren imar girişimleri ile ilgili tarihî bilgilere yer verdi. Konuşmasında Osmanlı tarihinde öne çıkan üç kadın; Hatice Turhan Sultan, Nurbanu Hatun ve Hürrem Sultan’ın kazandırdığı vakıf eserlerini de detaylarıyla aktaran Alpgvenç, İstanbul’un kadın sultanların elinde şekillendiğini vurguladı.


  Ramazan’da Harem manzarası


  Osmanlı sarayında yaşanan hayatın birebir topluma yansımasıyla halkın kültür yapısını belirlediğini dile getiren Can Alpgüvenç, Ramazanlarda saraydaki hummalı hazırlıkları ve iftarlardaki gelenekleri anlattı. Büyük hizmetlerle Ramazanların karşılandığını, sarayın tepeden tırnağa yıkandığını ve Ramazan boyunca saraydaki herkesin oruçlu olduğunu vurgulayan Alpgüvenç, sözlerine şöyle devam etti:

  “Sarayda Ramazan’ın ilk on beş günü hatimler yapılıyordu ve güzel sesli müezzinlerle terâvihler kılınıyordu. İftar vakti, Harem Dairesi’ne şerbetler, şuruplar gönderilirdi. Ramazan’ın 15’ine kadarki bu coşkulu karşılama, daha sonra Hırka-i Şerif ziyaretleri ile devam ediyordu. Saraydaki Hırka-i Saadet Dairesi’ne yapılan ziyaretlerde bir perde arkasından Kur’ân okunurken padişahın gönderdiği mendil ve selâm huzura ulaştırılıyordu. Kadir Gecesi’nde bir alay tertip ediliyor, Harem’in Tophane veya Hamidiye Meydanı’na yerleşmesinin ardından Padişah geliyordu. Teravih yaklaşırken ikramlar yapılıyordu ve hanımlar kandillerle aydınlatılan şehri at arabalarıyla geziyorlardı. Kadir Gecesi âdeta bir bayram gibi kutlanıyordu. Bugün dizilerde anlatıldığı gibi Harem bir eğlence mekânı değildi ve öyle manzaralar hiç yaşanmadı. Teravihler kılınıyor ve Kur’ânlar okunuyordu.”

  İstanbul’u süsleyen kadın eserleri
  İstanbul’un fethinden bu yana kesintisiz bir hizmet anlayışının hüküm sürdüğünü, ilim kitapları telif etmek ve yaymak, İslâm’ı yaşayan nesiller yetiştirmek ve sadaka dağıtmak sorumluluğuyla hareket edildiğini anlatan Alpgüvenç, Harem’de her işin İslâm kanunlarına göre yürütüldüğüne ve devletin halkı ezmediği prensipleri barındırdığına dikkat çekti. İstanbul’un kadın eserleri şehri olduğunu belirten Can Alpgüvenç, örnek eserleri sıraladı:
  “Eminönü’ndeki Yeni Camii (Valide Sultan Camii)’nden çıkarsınız, Gülhane’de Zeynep Sultan Camii sizi karşılar. Sultanahmet’e çıkarken Cevriye Kalfa Sıbyan Mektebi, Aksaray’da Pertevniyal Valide Sultan Camii, Vatan Caddesi’nde Bezmiâlem Valide Sultan Camii, Çeşmesi ve Hastanesi, Edirnekapı’da Mihrimah Sultan Camii’ni görürsünüz. Karşıya geçersek yine Mimar Sinan eseri Mihrimah Sultan Camii vardır. 19. asırda dört önemli padişahın 27 vakfı vardır. Buna karşılık kadınların kurduğu vakıfların sayısı 45’tir. Bu durumdan, erkeklerden daha çok hizmet ettiklerini anlıyoruz. Cumhuriyet devrinde, Saray hem kadın sultanları siyasete karıştırmakla hem de kafes altında tutulmakla da suçlanır. Kadın sultanlar hayırlara vesile olacak meselelere karışmışlardır.”

  Anlatılanların çok ilerisindeki Hürrem


  Nurbanu Sultan’ın Üsküdar’da inşa ettirdiği Atik Valide Camii’nin İstanbul’un en güzel camilerinden biri olduğunu anlatan Can Alpgüvenç, Taphane ve Darül Kur’ân’ın da bulunduğu külliyesine dair bilgiler verdi ve Hürrem Sultan hakkında şunları kaydetti:
  “Hürrem Sultan’ın yaptırdığı Haseki Hastanesi, en bilinen ve orijinal haliyle yaşatılan bir yapıdır. Osmanlı son derece ileri görüşlüydü. Öyle olmalı ki hâlâ onların hastanelerini ve diğer vakıf eserlerini kullanıyoruz. Hastanenin hemen gerisinde Haseki Külliyesi bulunurdu. Ama o külliyeden de geriye çok fazla bir şey kalmadı. Hürrem Sultan, şaire ve edipti. Mükemmel derecede Farsça ve Arapça biliyordu. Onu sorunlu ve entrikacı gösteren diziler, gerçeği kesinlikle yansıtmıyor. Kudüs’te dahi imareti vardır. Günümüzde orası, yetimler imarethanesi olarak kullanılıyor. Mekke’de de yaptırdığı eserleri mevcuttur.”
  Beyazıt Ramazan Sohbetleri, Kadir Gecesi’ne dek her gün saat 18.00’de Beyazıt Camii yanındaki sohbet çadırında dinleyicilerini bekliyor.

Benzer Konular

 1. Kanuninin oğulları mustafa ve beyazıt olayı
  YukseLL Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-02-2012, 10:35 PM
 2. Beyazıt Yangın Kulesi
  mopsy Tarafından Turizm Gezi Seyahat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-08-2011, 08:41 AM
Yukarı Çık