Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.462
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Savcıların MiT’e yönelik suçlamaları

  MİT’in zirvesinin, bugün Beşiktaş’ta şüpheli sıfatıyla İstanbul Özel Yetkili Savcılığı’na ifade vermesi bekleniyor

  Haberturk.com'un verdiği habere göre İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, KCK yapılanmasının faaliyetlerinde MİT heyetinin rolü deşifre edildi. Savcılığın çok çarpıcı bilgilere ulaştığı ortaya çıktı.

  ŞOK İDDİALAR, ŞOK SUÇLAMALAR
  MİT yöneticileriyle ilgili olarak, Diyarbakır BDP binasındaki dokümanlarda çok önemli bilgi ve belgelere ulaşıldı. Bu belgelere göre, MİT, istihbarat toplama ve bilgi edinme görevinin dışında, örgütün yönetilmesine aracılık etme olanağı sağladı. Silahlı faaliyet yürütmesi en baştan beri öngörülen KCK yapılanması, MİT heyetinin gözetiminde tamamlandı.

  MİT, BİLDİĞİ EYLEMLERİ ÖNLEMEDİ
  Yine belgelere göre, MİT, gerek doğrudan temaslarında, gerekse örgüt içindeki ajanlarıyla elde ettiği saldırı ve eylem talimatlarının önlenmesine yönelik harekete geçmedi. Aksine eylem talimatlarının, Kandil ve kırsal kadrolara iletilmesine aracı oldu. İstihbarat toplama vazifesi aşılarak, devletin bütünlüğü ve anayasal düzene karşı anlaşma noktasına varıldı. Ayrıca ele geçirilen mutabakat metinlerine göre, yeni Anayasa’da özerk Kürdistan’a imkân tanınması, Öcalan’ın önce ev hapsine çıkarılması, ardından özgürlüğüne kavuşması, PKK’nın özerk Kürdistan’da polis gücü olarak kullanılması, Birleşmiş Milletler veya NATO’nun bölgeye müdahalesini de içeren planlara ulaşıldı.

  OSLO KAYITLARI DELİLLER ARASINDA
  “PKK-Oslo görüşmeleri”ne dair ses kayıtları da soruşturma dosyasına girdi. Afet Güneş’in, kayıtlarda, Öcalan ile Avrupa’daki örgüt yöneticileri arasında mektup iletişimini yürüteceğini söylediği tespit edildi.

  1.5 SAAT ÖCALAN’I BEKLEDİLER
  Ses kayıtlarında; MİT heyetinin, İmralı’ya gittiklerinde ilk olarak örgüt tarafından hazırlanan notu Abdullah Öcalan’a verdiği anlaşılıyor. Aynı kayıtlardan MİT’çilerin, hiç ses çıkarmadan okumasını bekledikleri belirlendi. Öcalan’ın da notu 1-1.5 saat boyunca okuduğu, ardından cevabını mektubun arkasına yazdığı, bunun da 45 dakika civarında sürdüğü ortaya çıktı. Bu sırada heyetin, Öcalan’dan kısa yazmasını istediği söyleniyor. O ses kayıtlarında Afet Güneş, mektup trafiğinin hukuksuz olduğunu da itiraf ediyor.

  'MİT, ÖCALAN İÇİN KURİYELİK YAPTI' İDDİASI
  MİT heyeti, Öcalan’ın terör örgütünün Avrupa ve kırsal kadrolarıyla iletişimini kuryelik yaparak sağladı. MİT, verilen taahhütler çerçevesinde, KCK yapılanmasının tamamlaması için örgüte zaman kazandırdı. Avukatların, cezaevinde Öcalan’ın kaleme aldığı mektupları, MİT heyeti üstünden sağladığı anlaşıldı. Öcalan’ın 6 Temmuz 2011 tarihli “KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı’na” başlıklı el yazısı mektup; MİT heyeti tarafından örgütün Avrupa kadrolarına ulaştırıldı. Öcalan’ın notlarında birçok defa MİT heyetiyle görüştüğünü, mektup trafiği yaşandığını açıkladığı da ortaya çıktı. MİT heyeti tarafından KCK Yürütme Konseyi’ne ulaştırılan Öcalan’a ait el yazması mektupta, KCK’nın alternatif devlet kurma girişimi olduğu belirtiliyor.

  'MİT İSTEDİ, 14 TEMMUZ'DA ÖZERKLİK İLAN EDİLDİ'
  ELE geçen belgelerde, diğer iddialar şöyle: MİT heyeti tarafından örgüte ulaştırılan mektup üzerine 14 Temmuz 2011’de DTK tarafından demokratik özerklik ilan edildiği anlaşıldı. MİT heyeti, özerklik ilanından haberdar olduğu, hatta bu talimata aracı olduğu halde bunu ilgili kurumlarla paylaşmadı. Ses kayıtlarında Afet Güneş’in, “Örgütün kadrolarını ülke dışına çıkarma kararı alması durumunda MİT’in Genelkurmay’ı operasyon yapmama yönünde uyaracağı ve buna ikna edebilecekleri” şeklinde beyanda bulunduğu da belirlenmiş.


  MİT TAAHHÜT ETTİ
  MİT heyeti ile örgüt arasında yapılan ve Diyarbakır’da ele geçirilen mutabakat metinlerinde KCK tutuklularının serbest bırakılması için MİT heyetinin taahhütte bulunduğu anlaşıldı: “Kürt halkının siyasi ve legal temsilcileri, basın yayın organları ve çalışanlarına yönelik uygulanan baskı, tutuklama ve çalışmalarını engelleme vb. yönelimlere son verilmesi ve KCK adı altında gerçekleşen siyasi operasyonlarda tutuklananların serbest bırakılması, sürecin yumuşatılması ve çözüm yönünde ilerlemesi için önemli bir adım olacaktır. Bu çerçevede Türk tarafı ilk adım olarak Newroz ve sonrasında tutuklanan Kürt siyasetçileri bırakmayı taahhüt eder.”
  devamı...

 2. #2
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2011
  Mesaj
  597
  Rep Gücü
  0
  siyasi iktidarın yapmış olduğu iki eylem toplumda büyük infial uyandırmıştır. 1- Habur rezaleti 2- apo ile yapılan pazarlıkların inkar edilemez şekilde ortaya çıkması.

  bu kabul edilemez olayların üstü sanki iktidarın en az zararla atlatması düşüncesiyle üstü kapatılmaya çalışıyor. bu gün gelinen noktanın daha iyi anlaşılması için 26.09.2011 tarihli TARAF GAZETESİNDE yayımlanan PAZARTESİ KONUŞMALARI neşe düzel köşesinde, şerafettin elçi röpartajını okumanızı tavsiye ediyorum.

 3. #3
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.462
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742
  KCK soruşturması kapsamında ifade çağrısı yapılan MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ifadesinin alınması için Ankara Savcılığı'na talimat yazıldı. Mazeretsiz ifade vermeye gelmeyen eski MİT Müsteşarı Emre Taner, eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş ve şu anki müsteşar yardımcıları Yaşar Yıldırım ile Hüseyin Kuzuoğlu için yakalama kararı çıkarıldı. Haberin devamı..

  Hükümet tek maddelik yasa değişikliği teklif etti
  AK Parti, Devlet istihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hazırladı. Teklifte, MİT mensupları hakkında, ancak başbakanın izniyle soruşturma açılabilmesi öngörülüyor. Devamı...

 4. #4
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Bu iddialar " yenilir yutulur " cinsten değil...Ki bu iddialara göre yargımızı verelim...: MİT içerisinde ifadeye çağrılan ve haklarında yakalama kararı çıkartılanlar SUÇLU...!!!

  İşte yargısız infaz denilen şey böyle bir şey...Bir sorun yoksa savcılığa gitmeliler , eğer hala daha " bağımsız " yargıdan söz edebiliyorlar ise...

  Ayrıca Hükümetin İstihbaratın en üstünü kurtarmaya yönelik hamleleri " kişiye bağlı yasa " çıkartmak değil midir...??? Mit mensupları " dokunulamayacak " kişiler " midir...???

  İzleyelim bakalım neler olacak...

  Sağlıcakla kalınız...

Benzer Konular

 1. Zayıflamaya Yönelik Öneriler
  asisedef06 Tarafından Diyet ve Dengeli Beslenme Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-10-2011, 02:49 AM
 2. Kadına Yönelik Şiddet Araştırması
  Gül@y Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 12-03-2009, 02:53 AM
 3. Kadına yönelik şiddetle mücadele eğitimi
  -BaDe- Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 29
  Son mesaj: 12-03-2009, 02:41 AM
 4. Kürtlere yönelik
  helindem Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-03-2009, 12:24 PM
 5. Kürtlerin Kökenine Yönelik Araştırmalar
  helindem Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 22-02-2008, 01:50 PM
Yukarı Çık