Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 Toplam: 8
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  Devlet ile PKK barış imzaladı!

  Merhaba

  Taraf gazetesi yazarı Yıldıray Oğur bugünkü yazısında devlet ile PKK arasındaki barış görüşmelerinde sonuca ulaşıldığını yazdı.  Taraf gazetesi yazarı Yıldıray Oğur, devlet ile PKK'nın yeni bir anlaşma sağladığını ve bu anlaşmanın kamuoyuna açıklanmasında sadece tek bir pürüz kaldığını idda etti:

  "Şu an masadaki tek pürüz PKK'nın bu anlaşmayı Öcalan'ın açıklamasını istemesi. Ama bu savaşı Öcalan'ın başlatmadığını net biçimde bilen devlet bu fikre soğuk. Daha önce masayı devirdiğini gördüğü Kandil'den ilk açıklamanın gelmesinde ısrar ediyor."

  Taraf gazetesi Yıldıray Oğur'un PKK'nın da devletin de şiddetini artırarak sürdürdüğü mücadelede "barış" izleri olduğunu yazdı. Köşesinde bugüne kadar ki PKK-Ankara ilişkilerini irdeleyen Oğur, yeni anlaşmanın şartlarını da açıkladı.

  İşte Oğur'un ses getirecek o yazısının satırbaşları...

  İYİ ŞEYLER OLACAK

  Özellikle de 2009'da İran yolunda havada Kürt sorununda "iyi şeyler olacak" diyen Cumhurbaşkanı Gül, 2011'in son günlerinde bu kez batıya doğru uçarken havada "İyi şeyler olacaktı ama PKK sabote etti" dedikten bir gün sonra bunu söylemek epeyce iddialı bulunabilir.

  Ama unutmayın: Amerikan B-52 bombardıman uçaklarının Kuzey Vietnam'ı en ağır şekilde bombaladığı gün ABD-Vietnam arasında Paris'te barış görüşmeleri sürüyordu. 1993'te İsrail'in Filistin'e en ağır saldırıları yaptığı sırada da Oslo'da barış görüşmeleri ilerliyordu.

  Altın kural Türkiye için de hiç değişmedi. 1993'te Kürt demenin bile epeyce zor olduğu günlerde devlet aracılar vasıtasıyla Öcalan'la anlaşmış, vesayetini ancak Avrupa Birliği yardımıyla yıkabildiğimiz MGK'dan cesur bir PKK affı çıkabilmişti.

  Kürt sorununa siyasi çözüm demenin bile doğrudan dava konusu olmaya yettiği, iktidarın 28 Şubat'ın generallerinin elinde olduğu 90'ların sonunda askerin Kuzey Irak'a kara operasyonu yaptığı günlerde bile sonu 1998 ateşkesi ve PKK'nın sınır dışına çekilmesiyle biten devlet-PKK müzakereleri kesilmedi.

  PKK-MİT kaydından biliyoruz ki Kürt Açılımı'nın portakal çiçeğinde vitamin bile olmadığı, TRT Şeş'in tahayyül dışı olduğu 2006'da MİT, PKK yöneticileriyle çoktan yeniden masaya oturmuştu.

  Yine 2009'da Kürt Açılımı için toplantılar başladığında sol-liberal aydınlar bu açılımın içinin boş olduğunu söylerken, Kürt siyasetinin işi yokuşa sürdüğü düşünülen en radikal talebi "muhatap PKK'dır" iken devlet PKK'nın en şahin yöneticileriyle masada anayasanın ayrıntılarını konuşmaktaydı.

  MUHATAP ÖCALAN MI?

  Habur ve Reşadiye saldırısı sonrası Taraf'ın bile barıştan ümidini kestiği günlerde devletin PKK'nın en şahin isimleriyle halen aynı masada esprili müzakereler yaptığını bizzat kulaklarımızla duyduk. Tüm görüşmelerin ardından 2010'un yaz ayında yeniden tırmanan savaştan sonra devlet bu kez de doğrudan Öcalan'la görüşmelere başladı. "Muhatap Öcalan"dır dediği için insanların tutuklandığı, bu yüzden çocukların kendini yaktığı, Kürt siyasetçilerin, İstanbul'daki aydınların ardı ardına bunu talep eden bildiriler yayınladığı günlerde devlet Öcalan'la masada anayasa ve barış konseyi kurulması konusunu tartışmaktaydı.

  ADIM ADIM BARIŞ GÖRÜŞMELERİ

  Önce filmin en başına saralım. Temmuz 2011'de devlet Öcalan'la anlaştı. Öcalan 6 Temmuz görüşmesinde bu anlaşmayı açıkladı. Ama PKK, Silvan saldırısı ve demokratik özerklik ilanıyla birlikte Öcalan'ın iptal etmesine rağmen Ortadoğu'daki altüst oluş içinden büyük kazanımlar elde etme vaadiyle devrimci halk savaşını başlattı.

  Sonuç ortada. Devrimci halk savaşı stratejisinin sonunda İran'da PJAK silah bırakmak zorunda kaldı. Kuzey Irak'ta ABD'nin çekilmesi öncesi, bölgenin istikrarının emanet edileceği Barzani tek güç haline geldi. Türkiye'de demokratik özerklikten geriye ise hiçbir şey kalmadı. BDP'li vekiller boykot kararlarını sağlayan koşullar değişmemesine rağmen Meclis'e döndüler. Kör bir şiddete saplanan PKK ilk kez hesap verir hale geldi. Karayılan "Savaşı biz başlatmadık" diye mektup bile yazdı.

  Büyük kazanımlar beklenen Suriye'de de yanlış ata oynadı PKK. Arap Birliği'nin bile sırtını çevirdiği Esad'a karşı birkaç gün önceki Karayılan'ın açıklamasıyla cephe alınması bundan. Suriyeli Müslüman Kardeşler'in Kürtlere uzattığı elle de, ucu "Türkiye Suriye'ye girerse Baas'ı savunuruz"a varan strateji altüst oldu.

  Bu arada ilk kez profesyonel ordunun sahaya çıktığı askerî operasyonlar, PKK'nın kışlık hazırlığını hedef alan strateji 1997'den beri PKK'yı askerî olarak da ilk kez zor durumda bıraktı. En önemlisi de tüm bunlar olurken PKK'nın kör şiddeti İstanbul'da devrimci şiddetin büyüsünden kurtulamamış bir grup aydın dışında sorgulanmaya başlandı. Geçen hafta sonu KCK tutuklamalarına karşı Kazlıçeşme Meydanı'nı boş bırakan da PKK'nın ilk kez Kürt kamu vicdanında mahkûm edilmesiydi.

  PKK YIKTIĞI BARIŞ MASASINA GERİ DÖNDÜ

  Böylece altı ay önce tarihin en güçlü dönemindeyiz diyerek savaşı başlatan PKK altı ay sonra yıktığı görüşme masasına döndü. Aslında bu PKK'nın kaybettiği bir masa değildi. Gül'ün olacağını vaat ettiği iyi şeyler konusunda uzlaşmaya varılmış bir masaydı. Bu masada daha 2009'da MİT yöneticilerinin görüşmelerde vaat ettiği anayasal değişiklik, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, anadilde eğitim talepleri çoktan aşılmıştı. Eğer PKK, silahta ve daha çoğunu almakta diretmeseydi, belki Öcalan yeni yıla Yalova'daki evinde bile girebilecekti.

  Yeniden kurulan masadan gelen duyumlar Barzani'nin garantörlüğündeki görüşmelerde sona doğru gelindiğini söylüyor. Ama en büyük vaadi "değişiyorum" olan devlet bu kez kışı atlatmak için geçici ateşkeslerden yana değil. PKK'nın hemen silahtan elini çekmesini ve orta vadede de silahlı mücadeleye son verdiğini açıklamasını istiyor.

  KANDİL'DEKİ PKK'LILARA AF GÜNDEMDE

  Barzani'nin Ankara ve Kandil'den destek alan çözüm planında Kandil'deki 3000 PKK'lının Irak Kürdistanı'ndaki hayatlarının güvence altına alınması bile var. Uzun vadede bu isimler Türkiye'ye geçecek ve burada siyaset yapma imkanı da bulacak. (Buna İran KDP'si formülü deniyor.)

  KANDİL'DE PKK İLE BUNLAR KONUŞULDU

  Geçen hafta Markar Esayan'ın Taraf'ta duyurduğu Kandil'in Levje köyündeki görüşmede konuşulan buydu. Kürt cephesini yakından izleyen Politika Servisi Şefimiz Veysi Polat'ın geçen hafta yazdığı gibi şu an masadaki tek pürüz PKK'nın bu anlaşmayı Öcalan'ın açıklamasını istemesi. Ama bu savaşı Öcalan'ın başlatmadığını net biçimde bilen devlet bu fikre soğuk. Daha önce masayı devirdiğini gördüğü Kandil'den ilk açıklamanın gelmesinde ısrar ediyor. Ama PKK'nın epeyce ümit bağladığı Esad'ın artık sona yaklaşması, ABD'nin aralık sonunda Irak'tan çekilme takviminin ilerlemesi çözüm baskısını arttırıyor.

  Yani her ne kadar Türkiye'nin batısında silahlı mücadelenin hâlâ meşru olduğunu düşünenler varsa da, kötümserlik hâlâ prim yapıyorsa da doğuda iyi şeyler oluyor.

  "Devlet ile PKK barış imzaladı!"

 2. #2
  Aktif Üye consume - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesaj
  1.078
  Rep Gücü
  18410
  hı hı barış.Altında başka birşey yoktur kesin.

 3. #3
  bursali68
  Misafir..
  Alıntı consume´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  hı hı barış.Altında başka birşey yoktur kesin.
  Merhaba,

  Yok yok , sadece güvenlik güçleri ve halka karşı silahlı eylemler yapmış olanlar yarının siyasetçileri ve hatta HÜKÜMETİ olabilirler...Sanırım miting meydanlarında da hararetli şekilde alkışlanırlar...

  Sağlıcakla kalınız...

 4. #4
  Aktif Üye consume - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesaj
  1.078
  Rep Gücü
  18410
  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba,

  Yok yok , sadece güvenlik güçleri ve halka karşı silahlı eylemler yapmış olanlar yarının siyasetçileri ve hatta HÜKÜMETİ olabilirler...Sanırım miting meydanlarında da hararetli şekilde alkışlanırlar...

  Sağlıcakla kalınız...
  Af da çıkacakmış :) Ateşkes olduğuı durumları da gördük.Bu kararlar kesin kahve içilirken verilmiştir :)

 5. #5
  Aktif Üye consume - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesaj
  1.078
  Rep Gücü
  18410
  Ayrıca nden silivridekilerle kahve içilmiyor meraktayım :(

 6. #6
  Aktif Üye tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  2.191
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  54809
  Alınan son darbeler ve KCK operasyonlarından nefes almak isteyen PKK yine hükümeti (pardon gayriresmi hükümeti) kandırmış olabilir... :)

 7. #7
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  PKK: Eller bir süreliğine tetikten çekildi

  Merhaba

  PKK, "devlet ile Abdullah Öcalan arasında müzakerelerin yeniden başlaması için ellerin bir süreliğine tetikten çekildiğini" duyurdu.  PKK'nın bu açıklamasını, Taraf Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kurtuluş Tayiz köşesinden duyurdu. Tayiz'in "Eller tetikten çekildi ama görüşme yok" başlığıyla Taraf'ta yayımlanan (25 Kasım 2011) yazısı şöyle:

  'Eller tetikten çekildi ama görüşme yok'
  Mesud Barzani'nin Ankara ziyareti, barış adına kamuoyunda iyimser bir hava yarattı. Bu ziyaretin ardından PKK'nın bölgedeki saldırılarında da bir azalma görüldü. Taraf'ın geçen hafta "KCK'dan tetiğe dokunma talimatı" ve "Devletle PKK arasında ateşkes pazarlığı" başlıklı haberleri, yeni bir ateşkes heyecanı yarattı.

  PKK sözcüsü Ahmet Deniz, bu haberlerle ilgili Taraf'a yanıt verdi. Ahmet Deniz, "HPG'nin (PKK'nın silahlı kanadı) bir süreliğine elleri tetikten çektiği doğru, bunu Öcalan ile devlet arasındaki müzakerelerin yeniden başlamasına fırsat sunmak için yaptık" dedi. Deniz, devlet ve PKK arasında görüşmelerin yeniden başladığı iddiasını ise şöyle değerlendirdi: "Örgütümüz ve devlet arasında şu an bir diyalog yok, ateşkes ve sınır ötesine çekilme pazarlığı da yok. Bu görüşmeler hükümet tarafından tek taraflı olarak daha önce kesildi. Ve yeniden başlamadı."

  Ahmet Deniz, PKK'nın görüşmelerin yeniden başlamasından yana olduğunu ve müzakerelerin İmralı'da Öcalan ile sürdürülmesini istediklerini söyledi. Taraf'ın "KCK'dan tetiğe dokunma talimatı"nı doğrulayan Ahmet Deniz, bunu, şöyle açıklıyor:

  "PKK şiddeti kontrol altında tutabilen bir örgüt. Gerilladan bir süreliğine sessiz kalması, eylemsiz durması istendi. Bunun amacı da önderliğimiz (Öcalan) üzerinde artan tecrit uygulamasının kaldırılmasını sağlamak ve devletle Başkanımız arasındaki müzakereleri yeniden başlatmaktı. Ancak, bu yönde olumlu bir gelişme yaşanmadı. Önderliğimiz üzerindeki tecrit uygulaması sıkılaştırıldı. KCK adı altında da Öcalan'ın avukatları toplu olarak gözaltına alındı. Ve KCK operasyonları önderliğimizi hedefler duruma geldi. Ayrıca hükümet, yeni bir saldırı dalgası başlattı. İki gün önce bütün alanlarımıza yönelik yoğun hava bombardımanı yapıldı. Psikolojik harekâtla da, bu askerî operasyonları pekiştirmeye çalışıyor. Bu politikalar, Kürt sorununun demokratik ve barışçı yöntemlerle çözülmesine zarar veren yaklaşımlardır. Hareketimiz, son operasyonları böyle değerlendiriyor. Biz örgüt olarak Kürt sorunun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözülmesini tercih ediyoruz."

  PKK sözcüsü Deniz, Irak Kürdistan Bölge Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ve Irak Cumhurbaşkanı Talabani aracılığıyla mesaj trafiğinin olup olmadığı konusunda da şöyle konuştu: "Kürt liderlerle PKK arasında bir diyalog sıkıntısı yok. Barzani ve Talabani ile de temaslarımız oluyor. Ancak iddia edildiği gibi bu liderlerle PKK arasında bir ateşkes ve geri çekilme pazarlığı yapılmıyor."

  Ahmet Deniz, PKK'nın Suriye'de kamp kurduğu iddialarını da yalanladı. Suriye'deki Kürtlerin PKK'ya uzun yıllardır destek verdiğini savunan Deniz, Suriye sınırları içinde son aylarda "eğitim" veya "gerilla kampı" kurmadıklarının altını çizdi.

  KCK'nın "tetiğe dokunma" talimatının bundan sonrası için geçerli olup olmadığı sorusuna ise Ahmet Deniz, net bir yanıt vermedi.

  PKK: Eller bir süreliğine tetikten çekildi

 8. #8
  Aktif Üye consume - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesaj
  1.078
  Rep Gücü
  18410
  Ah ne güzel ne güzel.

Benzer Konular

 1. Barış toplantısı!
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-11-2013, 08:38 PM
 2. Federal devlet mi? , üniter devlet mi?
  YukseLL Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 02-10-2010, 01:21 AM
 3. Tüm ülkeler 'İklim Anlaşması'nı imzaladı
  RABİA Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-12-2009, 11:41 AM
 4. barış ve sevgi
  kızılsevdam Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 12-02-2009, 12:39 AM
 5. Barış Meclisi ....
  güney Tarafından Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Foruma
  Yorum: 13
  Son mesaj: 15-08-2008, 01:30 PM
Yukarı Çık