+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Bedelli Askerlik Şartları

GÜNCEL GÜNDEM Kategorisinde ve Güncel Haber ve Manşetler Forumunda Bulunan Bedelli Askerlik Şartları Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Başbakan Tayyip Erdoğan’ın gelecek hafta Meclis’e geleceğini söylediği bedelli askerlik yasa tasarısı Bakanlar Kurulu’nun imzasına açıldı. Tasarının ayrıntıları da belli

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Ad Soyad
  O.Y.
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Üye Numarası
  1
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Uzay:))
  Yaş
  41
  Mesaj
  11.225
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  40
  Beğenilmiş
  9
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93738

  Bedelli Askerlik Şartları

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın gelecek hafta Meclis’e geleceğini söylediği bedelli askerlik yasa tasarısı Bakanlar Kurulu’nun imzasına açıldı. Tasarının ayrıntıları da belli olmaya başladı. Tasarıda bedelli için alt yaş sınırının 30 olduğu, bedelli ücretinin de 25 ya da 30 bin TL olacağı iddia ediliyor. Süresi 21 gün olarak belirlenen bedelli askerlik için ödeme kolaylığı da getirildiği ve miktarın 4 takside bölüneceği de öğrenildi.

  Bedelli askerlik düzenlemesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerekçeleriyle birlikte açıklanacak.
  İddialara göre, bedelli askerlikten 30 yaş ve üstü yararlanabilecek. Askerliğini bedelli yapmak isteyenlerden de alınacak ücret 25 ya da 30 bin TL olacak. Ödeme kolaylığı için bu miktarın 4 taksitte ödenebileceği de belirtiliyor. Bedelli askerliğin süresi 21 gün olarak belirlendi.
  Bedelliden yararlanacakların sayısının da 150 bini bulması bekleniyor ve en az 2.5 milyar dolar gelir hedefleniyor.

  Bakanlar Kurulu’nun imzasına açılan tasarı büyük bir aksilik olmazsa Kasım ayı içerisinde hayata geçecek. Haftaya Meclis’e sunulacak tasarı önce komisyonda, sonra Genel Kurul’da görüşülecek.

  Bedelli askerlik düzenlemesi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak yürürlüğe girecek. İlk bedelli tertibinin 2012’nin Şubat ayında ya da nisanda olması bekleniyor. (hurriyet.com.tr)

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  İşte bedelli askerliğin şartları...

  Merhaba

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bedelli askerliği şartlarını açıkladı. Buna göre kanun yürürlüğü girdiği tarihte 30 yaşından gün almış olanlar 30 bin TL karşılığından askerliklerini yapmış sayılacaklar. Temel eğitim de verilmeyecek.  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bedelli askerliğin şartlarını partisininin grup toplantısında açıkladı:

  "Bedelli askerlik yasa tasarısının ayrıntılarına girmeden önce şu hususu da vurgulamak zorundayım. Bedelli askerlik 9 yıl boyunca Ak Parti olarak bizim gündemimizde oldu. Bu konuda şartların oluşmasını özellikle de terörle zafiyete yol açacak bir durumun oluşmamasını dikkatle gözledik. Bunun ilgili kurumlarla istişaresini hep yaptık. İstişare halinde olduk. Asker sayımızı dikkate aldık. Bugün bu tasarıyı hazırlamamamız uzun bir ön çalışmamızın neticesidir.

  "BEDELLİ PARASI ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLER İÇİN HARCANACAK"
  Anayasamızın 72. maddesi vatan hizmetinin her vatandaşın hakkı olduğu deniliyor. Dövizle ve bedelle yapılabileceği belirtilmiş durumda. Bedelli daha önce üç kez mümkün hale gelmişti. 1999'da bedelli askerlik Marmara depreminin zararlarına katkı sağlamak için çıkarılmıştı.

  Biz ise iki önemli hedef gözetiyoruz. Bakaya sayısının bedelli askerlikle azaltılmasını ön görüyoruz. Bedelli askerlik kanunuyla çok önemli sosyal hizmetleri gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

  Kanun tasarısına koyduğumuz bir maddeyle bedelli askerlik geliri, şehit yakınlarına, gazilere özürlülere muhtaç erbaş ve er aileleriyle TSK'ya, Jandarma Genel Komutanlığı'na ve emniyet hizmetlerine mensup vazife malullerine yönelik sosyal hizmet faaliyetlerinin finansmanına aktarıyoruz.

  Hatta milli bütçeden, özürlülere yönelik ayırdığımız rakamı da artık bu fona aktaracağız. Burada önemli bir ayrıntı, ön gördüğümüz yaş sınırıyla, askerlik ve güvenlik hizmetlerinin aksamasına asla izin vermiyoruz.

  TSK'nin ihtiyaç duyduğu erbaş ve er sayısını dikkate alıyor ve düzenlemeyi buna göre yapıyoruz.

  Oturma ve çalışma iznine sahip olarak, işçi, işveren sıfatıyla toplam en az 3 yıl süreyle fiilen yabancı ülkelerde bulunanlar 38 yaşına kadar başvurdukları takdirde 5 bin 112 Euro karşılığı dövizle askerliği yerine getiriyorlardı. Başvurmayanlar ise 7 bin 668 Euro karşılığı bu hizmeti yapıyorlardı. 21 günde temel eğitimi alıyorlardı.

  DÖVİZLE ASKERLİK 10 BİN EURO OLUYOR
  Hazırladığımız yeni tasarıyla, dövizli askerlik hakkı kazananlar için 38 yaş sınırı gözetilmeksizin 10 bin Euro bedelle askerlik hizmetini yapma hakkını getiriyoruz. 21 gün olarak aldıkları temel eğitimi de kaldırıyoruz.

  BEDELLİ ASKERLİK 30 BİN LİRA
  Geliyorum bedelli askerliğe.

  Her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış 30 yaşından gün almış olanlar bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bedelli askerliğe hak kazanacaklar.

  6 ay içinde 30 bin lira ödeyebilecekleri gibi, yarısını başvuru sırasında, diğer yarısını da 6 ay içinde ödeyerek bu hakkı kazanmış olacak. Temel askerlik eğitimi de almayacaklar.

  İşte bedelli askerliğin şartları...

Benzer Konular

 1. Bedelli Askerlik hakkında ne düşünüyorsunuz?
  YukseLL Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 08-12-2014, 11:55 AM
 2. Bankaların bedelli askerlik için kredi faiz oranları
  YukseLL Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 04-12-2014, 09:28 PM
 3. Bedelli vatandaşlık görevi hayırlı olsun.
  halukgta Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-11-2011, 08:21 PM
 4. Bedelli Askerlik hak mı haksızlık mı?
  YukseLL Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 02-05-2010, 10:26 PM
 5. 2010 Model Komplo Teorim.. Ergenekon Tazminatı = Bedelli Askerlik Geliri
  GeçerkenUğradım Tarafından Komplo Teorileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-05-2010, 02:13 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık