Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5
 1. #1
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2011
  Nerden
  ...NRW...ALMANYA...
  Mesaj
  174
  Rep Gücü
  287

  Kahreden Tercih... ( insanlik DRAMI bu olsa gerek )  Somalili annelerin yürekleri yakan zor seçimi

  Somali’de çocuklar açlıktan ölürken, anneler de ellerinde kalan kıt yiyecekleri evlatlarına paylaştırmak zorunda kalmanın acısını çekiyor. Çocukları arasında ölüm-yaşam seçimi yapan anneler her gün ölüyor.

  Kuraklık ve açlığın pençesindeki Somali’de çaresiz anneler, yaşadıkların acıların yanında bir hangi çocuklarını ölüme terk etmeleri gerektiğine karar vererek “ölüyorlar.”

  Yanlarında, bazıları çok sayıda çocuklarıyla yayan yürüyen anneler, ellerindeki kıt yiyecekleri ve suları tükenmek üzereyken “hangi çocuğun yaşama ihtimali daha fazla, hangisi arkada bırakıp yola devam etmeli” şeklinde korkunç bir seçimle karşı karşıya kalıyorlar.

  Wardo Mahmud Yusuf adlı kadın, Somali’deki kuraklık ve kıtlıktan kaçmak için iki hafta boyunca sırtında bir yaşındaki kızı ve yanında 4 yaşındaki oğluyla yürümek zorunda kaldı. Yolculuğun sonuna doğru çocuk iyice bitkin düştü ve annesi serinletmek için oğluna su verdi, ancak çocuk bilinçsiz vaziyette, su içecek halde değildi. Yusuf, kendisiyle birlikte kaçan diğer ailelerden yardım istedi, ancak kendi canlarının derdine düşmüş insanlardan durup yardım eden olmadı. Bunun üzerine 29 yaşındaki kadın, çok zor bir karar vermek zorunda kaldı. Şu anda Kenya’daki mülteci kampında kalan Yusuf, “Sonunda onu yolda bırakarak, Allah’a emanet ettim. O anda hayatta olduğundan eminim. Bu içimi burkuyor. Şimdi ne zaman onun yaşında bir çocuk görsem fena oluyorum” diye anlattı.

  Fadime Sakow Abdullahi adlı kadın da kucağındaki bebeği ve 2, 3, 4 ve 5 yaşlarındaki diğer çocuklarıyla Dadaab’a ulaşmaya çalışıyordu. Mülteci kampına ulaşmadan bir gün önce 4 ve 5 yaşındakiler moladan sonra yerlerinden kalkamadılar. Ve Abdullahi, elindeki sadece 5 litrelik suyunu geride başka çocukları varken, ölmekte olan çocukları için “boşa götürmek” istemedi. Abdullahi diğer çocuklar da ölme tehlikesiyle karşı karşıyayken uzun süre bekleyemezdi ve ayağa kalkıp birkaç adım attı, sonra belki yaşayacakları umuduyla geri döndü, birkaç defa gidip geldikten sonra en nihayetinde iki çocuğunu bir ağacın altında bırakıp gitti...

  Yedi çocuk babası Ahmet Cafer Nur, 14 yaşındaki oğlu ve 13 yaşındaki kızıyla mülteci kampına gidiyordu. Nur, “Ancak sadece iki gün yürüdükten sonra suyumuz bitti ve bir ağacın altına oturduk. Aç, susuz ve bitkindik. Çocuklar yürüyemez vaziyetteydi. Geide bıraktığım karım ve diğer 5 çocuğumu da düşününce, hepimiz öleceğine çocukları kaderine terk etmeye karar verdim. Kendi kendime ‘diğer 5 çocuğun için kendini kurtar’ dedim. Üç ay yüzleri gözümün önünden gitmedi” diye anlattı. Ancak şans eseri çocuklar göçebeler tarafından kurtarılmış ve annelerinin yanına dönmüş.

  Koç Holding’ten iki milyon lira yardım

  TÜRKİYE Diyanet Vakfı (TDV), Somali için dün itibariyle 1 milyon 600 bin 475 SMS geldiğini, bağışların toplamının 21 milyon 177 bin 521 liraya ulaştığını bildirdi.

  - Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Başbakanlık’ın yardım kampanyasına 2 milyon liralık yardımda bulunacaklarını kaydetti.

  - Kim Marketler Zinciri Genel Müdürü Hamit Akçay, “İlk aşamada bir uçak dolusu gıda malzemesini Somali’ye göndereceğiz’’ açıklamasında bulundu.

  - Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) Somali yardım kampanyasında bağış tutarının 1,1 milyon liraya yükseldiği bildirildi.  yokmu bunun bir cözümü...?

  Bir tarafta arabasinin cantlarini bile altindan yaptiran buruney sultanlari arap seyhleri ve dahi avrupali abd li mülti milyarderler diger tarafta hangi cocugumu ölüm icin tercih edeyim durumuna gelmis analar babalar....

  insanlik bunun neresinde ..? bizler dünyada yasayan insanlar olarak bu insanligin neresindeyiz...???

 2. #2
  Aktif Üye ümmi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesaj
  1.889
  Rep Gücü
  33022
  Somali, 1970’lerin sonlarına kadar birbiri ardına yaşanan kuraklıklara rağmen kendi kendine yeten bir ülkeydi. 1980’lerin başında, ulusal ekonomisi istikrarsızlaştı ve tarımı çökertildi.

  Ekonomik çöküntü süreci, 1991’de iç savaşın başlamasına neden oldu. IMF’nin “ekonomik ilacı” ekonomik ve sosyal kaosa yol açarak, ABD destekli “iç savaş”ın başlamasına zemin sundu.

  Daha acı bir ironi ise, bu açık ülke önemli miktarda petrol zenginliğine sahip olması. ABD’li dört petrol devi, 1991’deki Somali iç savaşı başlamadan önce kendilerine konum sağlamışlardı.

  Somali’nin yerüstünde yaşadığı trajedinin uzağında, yerin altında ABD’li petrol şirketleri on milyonlarca dönümlük Somali topraklarında arama yapma ve bu toprakları sömürme imtiyazı kazanarak muhtemel bir servetin üzerinde sessizce oturuyorlar.

  Yönetim ve ABD Dışişleri Bakanlığı, Somali’deki ABD askeri misyonunun insani amaçlarla bulunduğunda ısrarcı. Petrol sanayii sözcüleri, kendisi de Teksaslı bir petrol patronu olan eski başkan Bush’un Somali’de harekete geçmesinin, en azından kısmen, ABD’nin petrol payı ile ilgili olduğu yönünde, yardım uzmanları, kıdemli Doğu Afrika analizcileri ve önde gelen çok sayıda Somalili tarafından dile getirilen iddiaları “absürd” ve “saçma” bulduklarını belirttiler.

  Fakat ortaya çıkarılan şirket belgeleri ve bilimsel belgeler, Amerikan şirketlerinin, ülkenin pasifiye olduğu dönemde Somali’nin en umut verici petrol rezervlerinin peşinde olduklarını gösterdi. Dışişleri Bakanlığı ve ABD askeri yetkilileri, bu petrol şirketlerinden birinin sadece oturup barış için dua etmekten fazlasını yaptığını da kabul etti.

  Mogadişu’da çalışan bir ofisi olan tek büyük uluslararası şirket olan Conoco, ulus çapında kargaşanın hakim olduğu son iki yıl boyunca, BM’nin yürüttüğü insani askeri çalışmalarda yer alan ABD hükümetinin faaliyetlerine doğrudan katıldı. (The Oil Factor in Somalia : Four American petroleum giants had agreements with the African nation before its civil war began. They could reap big rewards if peace is restored. - Los Angeles Times 1993)

  Somali, İtalyan ve İngiliz sömürgesi oldu. 1969 yılında, Muhammed Siad Barre liderliğinde bir sömürge sonrası yönetimi kuruldu. Bu iktidar, sağlık ve eğitim alanında önemli sosyal programlar uyguladı, 1970’ler boyunca kır ve kent altyapısı geliştirildi, yaygın okuma yazma programı da aralarında olmak üzere kayda değer bir sosyal ilerleme katetti.

  1980’lerin ilk yılları ülke tarihinde bir dönüm noktası oldu. Sahraaltı Afrika’da IMF-Dünya Bankası yapısal uyum programı uygulanmaya başlandı. 1980’ler ve 1990’lar boyunca yaşanan çok sayıdaki açlık da büyük oranda bu “ekonomik ilacın” ürünüydü. Somali’de, onlarca yıllık IMF reçetesi, ülkenin ekonomik sarsıntı ve sosyal kaosa doğru gitmesinin temellerini attı. 1980’lerin sonunda, Washington uzlaşması tarafından uygulanan çok sayıdaki “kemer sıkma politikası” sonrasında, kamu sektöründe ücretler aylık 3 dolara kadar düştü.
  Alıntı

  İnsanları kendi haline bırakmıyorlar ki efenim.Önce sömür,sonrada kıtlık ilan et.bu amerikanın fazla ömrü kalmadı.Bu ahlar bitirir onu.
  Bir kaç yıl önce tanıştığım somalili mustafa,Afrika cennet ,Amerika cehenneme çevirdi demişti.

 3. #3
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.148
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18820
  mecliste sös edenler gerceye hile katanlar sonra beylige yetinler
  ne bilir acin kimetin, onlar saltanat besindeler kim ugrasir ac olan
  insanlar icin...

 4. #4
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2011
  Nerden
  ...NRW...ALMANYA...
  Mesaj
  174
  Rep Gücü
  287
  Alıntı kirmizigül´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  mecliste sös edenler gerceye hile katanlar sonra beylige yetinler
  ne bilir acin kimetin, onlar saltanat besindeler kim ugrasir ac olan
  insanlar icin...
  Hic bisey anlamadim...!

 5. #5
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2011
  Nerden
  ...NRW...ALMANYA...
  Mesaj
  174
  Rep Gücü
  287
  Sayin kirmizigül,..!!!

Benzer Konular

 1. Ölünceye kadar demek bu olsa gerek :)
  Venhar Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 05-07-2010, 11:47 PM
 2. Bir Tanimlama-Insanlik
  evrensel-insan Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 30-04-2009, 01:12 PM
 3. Ne Gerek Var...
  D€NiZ Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 28
  Son mesaj: 25-03-2009, 01:15 AM
 4. Yatak keyfi bu olsa gerek
  dogangunes Tarafından Ev Dekorasyonu Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 09-04-2008, 12:49 AM
 5. kahreden çifte standart
  çerkeş18 Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 20-03-2008, 10:23 PM
Yukarı Çık